شماره روزنامه ۴۵۴۹
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۴۲۱

 • ماموریت مهار عطش خرید کالا

  دنیای اقتصاد: تب تند خرید کالا این روزها در حالی شدت گرفته که متولیان تنظیم بازار کشور از تراز عرضه و تقاضا در بازارها خبر می‌دهند. به اعتقاد تصمیم‌سازان نه تنها تمهیدات لازم برای تامین کالاهای اساسی دیده شده، بلکه تامین برخی اقلام حتی بیش از نیاز سال نیز فراهم شده است. این در حالی است که برای کاهش تب و تاب خرید شتابزده متقاضیان، ماموریت‌هایی نیز در قالب ارائه بسته سبد حمایتی به فروشگاه‌های زنجیره‌ای سپرده شده است.
 • پایان گران پوپولیسم ارزی

  دنیای اقتصاد: «تضعیف ارزش پول ملی»، مهم‌ترین گزاره‌ای است که سیاست‌گذار را از حرکت طبیعی نرخ ارز در طول ۵۰ سال گذشته ترسانده است. اینکه اذهان مردم به‌دنبال حفظ ارزش پول ملی است، مولفه‌ای مهم در تصمیمات ارزی بوده است، درحالی‌که رویکرد پوپولیستی در سیاست‌گذاری ارزی می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را برای همین مردم داشته باشد. حفظ ارزش پول یک هدف نیست و هدف، بهبود وضعیت معیشتی، تولید و اشتغال است. اما هنگامی که هدف اشتباه گرفته شود، سیاست‌گذاری نیز راه اشتباهی را طی خواهد کرد. در دنیا نیز کشور چین با تضعیف پول ملی، تولید داخلی‌اش را به اعلا رساند و اقتصاد کشورهای دیگر را تحت‌تاثیر قرار داد. تجربه چین نشان می‌دهد که هیچ‌گاه صرف حفظ ارزش پول ملی، اهداف یک اقتصاد را تامین نخواهد کرد. این راه غلط در اقتصاد ایران داستان تثبیت مصنوعی نرخ ارز را نوشته و پایان‌بندی آن نیز به جهش ارزی ختم شده است. این تحلیل برگرفته از گفت‌وگویی است که عادل پیغامی، اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) با خبرگزاری فارس داشته است. به عقیده این استاد دانشگاه، اگر مردم نمی‌خواهند نرخ ارز افزایش یابد، باید این جهش‌های چند سال یک بار را بپذیرند.
 • هفت اقتصاد نوظهور در مرز خطر

  دنیای اقتصاد: اقتصادهای نوظهور در حال گذر از آستانه ریسک بحران ارزی قرار گرفته‌اند. دماسنج بحران ارزی «نومورا» (Nomura)، هفت بازار نوظهور را در آستانه دروازه بحران ارزی نشان می‌دهد.
 • مثلث نفتی علیه تهران؟

  دنیای اقتصاد: وزیر انرژی آمریکا در آستانه بازگشت تحریم‌های ثانویه علیه ایران روزهای شلوغی دارد. به گزارش رویترز، ریک‌پری روز گذشته با خالدالفالح، وزیر نفت عربستان در واشنگتن دیدار کرده و پنج‌شنبه این هفته نیز راهی مسکو است تا با الکساندر نواک، همتای روسی خود دیدار داشته باشد. تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۸ به وقت تهران)، خبری مبنی بر دیدار وزرای نفت آمریکا و عربستان منتشر نشده بود اما آن‌طور که منابع آگاه به رویترز گفته‌اند، «تحریم‌های نفتی ایران» محور مشترک گفت‌وگوهای پری با الفالح و نواک است. دیدارهایی از این جنس پیش از این نیز میان وزرای نفت این سه غول نفتی انجام شده بود و روسیه و عربستان نسبت به افزایش تولید به آمریکا اطمینان خاطر داده بودند. اما نکته‌ای که حالا در رابطه با این دیدارها مهم به نظر می‌رسد نزدیک بودن آن به ضرب‌الاجل بازگشت تحریم‌ها علیه ایران و تلاش آمریکا برای حصول اطمینان از توانایی عربستان و روسیه برای افزایش ظرفیت تولید و پر کردن جای خالی احتمالی ایران در بازار نفت است.
 • بازگشایی فایل خودرو در «ستاد مقابله با تحریم»

  دنیای اقتصاد: دبیر شورای‌عالی امنیت ملی دیروز در حالی به ایران‌خودرو رفت که در جلسه مشترک با فعالان زنجیره خودروسازی کشور، خبر از تشکیل «ستاد مقابله با تحریم» و همچنین ارجاع مشکلات و خواسته‌های این صنعت به ستاد موردنظر داد.
 • ابهام‌زدایی از فاز سوم تامین ارز مسافرتی

  دنیای اقتصاد: «پرداخت ارز مسافرتی بار دیگر در بانک‌ها آغاز شد»؛ این خبری است که روز یکشنبه در رسانه‌های گوناگون منتشر ‌شد و خبر از آغاز سومین فاز تحولات ارز مسافرتی در نیمه اول سال ۹۷ داد. این اتفاق در حالی رخ داده است که با آغاز سال جدید و پس از بروز نوساناتی در بازار ارز، دولت در نیمه دوم فروردین‌ماه تصمیم گرفت کنترل این بازار را خود به‌دست گیرد و اعلام کرد در سیاست جدید ارزی مسافران می‌توانند حداکثر تا هزار یورو با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار و ۵ هزار تومان برای هر یورو با مراجعه به شعب بانک‌ها، آن‌هم تنها سالی یک‌بار ارز مسافرتی دریافت کنند. در عین حال، مبادله ارز با رقمی بالاتر از این ارقام به منزله قاچاق اعلام شد و به این ترتیب صرافی‌ها نیز فعالیت خود را متوقف کردند.
 • درخواست ۱۴۰ هنرمند برای تحریم اسرائیل

  دنیای‌اقتصاد: برپایی مسابقه بین‌المللی آواز یوروویژن که چندصد میلیون بیننده جهانی دارد در حالی سال آینده برگزار خواهد شد که از همین حالا با حاشیه‌های فراوانی روبه‌رو شده است و اخیرا ۱۴۰ هنرمند سرشناس جهان در نامه‌ای درخواست کردند تا رژیم صهیونیستی تحریم شود. مسابقه آواز یوروویژن (Eurovision Song Contest) یک مسابقه بین‌المللی موسیقی است که از سال ۱۹۵۶ به‌صورت سالانه برگزار می‌شود. طبق قوانین مسابقه، کشورهای فعال عضو اتحادیه پخش اروپا امکان شرکت در این مسابقه را دارند. نمایندگان کشورها آهنگ‌هایی را به‌صورت زنده اجرا می‌کنند که از تلویزیون پخش می‌شود و بعد رأی‌گیری زنده انجام می‌شود. این مسابقه جزو طولانی‌ترین مسابقات جهان شناخته شده ‌است و از پربیننده‌ترین مسابقات بعد از مسابقات ورزشی است.

بیشتر