آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۴۱۴

 • ارجاع «سوال» به قوه‌قضائیه منتفی است

  دنیای اقتصاد: ارجاع سوال از رئیس‌جمهوری به قوه‌قضائیه منتفی شد. به گفته بهروز نعمتی هیات‌رئیسه مجلس در جلسه روزگذشته خود به این نتیجه رسید که چون موضوع سوال از رئیس‌جمهوری استنکاف از قانون نبوده است و سوال‌کنندگان هم این موضوع را در سوالات‌شان قید نکرده‌اند، ارجاع سوال به قوه‌قضائیه موضوعیت ندارد.
 • گردنه‌های رانت‌زدایی از اقتصاد

  دنیای اقتصاد: پیشنهادهای اتاق ایران برای تغییر سیاست‌های ارزی، تجاری و قیمت‌گذاری دستوری در زنجیره صنعت پتروشیمی‌ درحالی روی میز دولت قرار گرفته است که این پیشنهادها به‌عنوان راهکارهایی برای مقابله با رانت در صنایع بالادستی و همچنین تقویت صنایع پایین‌دستی و رقابت‌پذیر شدن آنها از سوی فعالان و ناظران تفسیر شده است. اعضای هیات‌رئیسه اتاق ایران معتقدند راهکارهای ارائه شده از سوی اتاق ایران به دولت برای تغییر سیاست‌‌گذاری‌ صنایع بالادستی که در سالیان گذشته مبتنی بر رانت شکل گرفته و به یک رویه معمول درآمده است،‌ کاملا قابلیت اجرایی و عملیاتی‌شدن دارند.
 • برآورد دوم از تورم پیش‌نگر

  دنیای اقتصاد: براساس داده‌های بانک مرکزی، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده در ۵ ماه ابتدایی سال‌جاری قله ۲۷ ساله را فتح کرد؛ درحالی‌که طی سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۶، بیشترین رشد شاخص تولیدکننده از ابتدای سال تا پایان مردادماه، ۲۰ درصد بود، در سال‌جاری این عدد به ۴/ ۲۳ درصد ارتقا یافت. بررسی‌ها نشان می‌دهد که انباشت نقدینگی در سطح جدید و تشدید انتظارات تورمی، دو عاملی هستند که موجب فوران شاخص قیمت تولیدکننده شده است. روز گذشته بانک مرکزی در حالی آمار شاخص قیمت تولیدکننده را به‌روز کرد، که در اولین روز هفته نیز مرکز آمار شاخص فصلی قیمت تولیدکننده را منتشر کرده بود. داده‌های مرکز آمار نیز نشان از رکوردزنی تورم فصلی داشتند. در نتیجه هر دو برآورد تورم پیش‌نگر وضعیت مطلوبی را حکایت نمی‌کند.
 • ساخت و ساز در برزخ جدید

  دنیای اقتصاد: ورود بازار ساخت وساز مسکن به برزخ جدید طی هفته‌های اخیر منجر به افت محسوس فرآیند شروع پروژه‌های جدید ساختمانی از سوی سازندگان پایتخت شده است.
 • آدرس غلط برای مقابله با دلالی در بازار

  دنیای اقتصاد: فروش ۴۰‌هزار دستگاه خودرو از سوی خودروسازان هر چند به رغم اطلاع‌رسانی یک نماینده مجلس تکذیب شد، اما انتشار این خبر به فاصله کمی ترمز افزایش قیمت را کشید. آنچه مشخص است دلالان بازار با نگرانی از خبر عرضه خودرو از سوی خودروسازان، آن هم با شرایط خاصی که دست آنها را از بازار کوتاه خواهد کرد، کمی پا پس کشیدند که همین امر منجر به تعدیل قیمت‌ها شد. یکی از نمایندگان مجلس طی هفته گذشته از اجرای طرحی خبر داد که به موجب آن خریداران خودروهای جدید حق فروش خودروی خود را به مدت یک سال نخواهند داشت. آنچه در اظهارات این نماینده مورد تاکید قرار داشت، تصمیم بر مهار سفته‌بازی و دلالی و دست به دست شدن خودروها در بازار بود. این نماینده عنوان کرده بود که با عرضه تعداد ۴۰‌هزار خودرو و ایجاد مانع برای دسترسی دلالان به خودروهای یاد شده، به نوعی زمینه حضور خریداران واقعی در بازار فراهم خواهد شد. اما شروطی که این نماینده برای کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو عنوان کرده بود نیز مورد توجه است.
 • برندگان جشن ۱۰۰ دقیقه‌ای

  دنیای اقتصاد: بیستمین دوره جشن خانه سینما به ریاست علی نصیریان و با حضور جمعی از سینماگران و مردم در تالار وحدت تهران برگزار شد. پیش‌ترها منوچهر شهسواری، مدیرعامل خانه سینما و علی نصیریان رئیس این جشن اعلام کرده بودند که با توجه به شرایط اقتصادی کشور و برای صرفه جویی در هزینه‌ها بیستمین جشن خانه سینما بدون برگزاری مراسمی ویژه و فقط با داوری فیلم‌ها برپا خواهد شد؛ اما پس از آن تصمیم گرفتند این برنامه در یک چارچوب محدودتر برگزار شود. در این دوره از جشن سینمایی‌ها، فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» با پنج تندیس رکورددار کسب جایزه شد و پس از آن فیلم «خوک» مانی حقیقی با سه جایزه در رتبه بعدی قرارگرفت. همچنین فیلم‌های «به وقت شام» حاتمی‌کیا، «سد معبر» محسن قرایی و «سارا و آیدا» مازیار میری هر کدام دو جایزه گرفته و در رتبه سوم قرار گرفتند.
 • افزایش مدال‌آوران

  دنیای اقتصاد: هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی۲۰۱۸ که در کشور اندونزی برگزار شد به پایان رسید و جایگاه کشورها در جدول مدال‌ها نهایی شد. به این ترتیب تیم چین با۱۳۲ مدال طلا توانست همچنان به یکه‌تازی خود در آسیا ادامه دهد و در رده‌بندی مدالی اول شود. کشورهای ژاپن و کره‌جنوبی هم دوم و سوم شدند. ایران نیز با ۲۰ طلا ، ۲۰نقره و ۲۲ برنز در رده ششم قرار گرفت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر