آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۷۷

 • تنش تجاری؛ کاهنده رشد اقتصاد جهان

  دنیای اقتصاد: «صندوق بین‌المللی پول (IMF)» جدیدترین به‌روزرسانی گزارش «چشم‌انداز اقتصادی جهان» خود را منتشر کرد. به گزارش این صندوق، تشدید تنش‌های تجاری بر روند رو به بهبود اقتصاد جهانی که حدود دو سال پیش آغاز شده بود، سایه انداخته و توازن آن را برهم زده است. در این‌باره پیش‌بینی شده است اقتصاد جهان برای امسال و سال‌ آینده میلادی رشد اقتصادی ۹/ ۳ درصدی را تجربه کند، با توجه به این نکته که ریسک‌‌های نامطلوب برای دوره میان‌مدت وجود خواهد داشت.
 • خطر تکرار سناریوی غیرمجازهای پولی

  دنیای اقتصاد: در روزهای اخیر نشانه‌هایی از سناریوهای هولناک رویش غیرمجازهای پولی مشاهده شده است. قضیه از این قرار است که بانک مرکزی دو تعاونی اعتباری فعال در شهرستان شهریار را فاقد مجوز بانک مرکزی و به دور از صلاحیت فعالیت‌های پولی اعلام کرد. اما در واکنش به این تصمیم بانک مرکزی، برخی‌ مقام‌های محلی و سیاسی، نهاد سیاست‌گذار بازار پول را به اصلاح اطلاعیه خود توصیه کرده‌اند. توصیه‌هایی که خارج از صلاحیت آنها بوده و بیشتر یادآور قصه‌ای است که در سال‌های اخیر موجب رشد سرسام‌آور موسسات پولی غیرمجاز شده بود؛ موسساتی که اکنون خسارات سیاسی و اجتماعی آنها بر همه هویداست.
 • افت بورس در ترافیک مجامع

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در ادامه روند فرساینده روزهای اخیر، ضمن واگذاری کانال ۱۰۸ هزار واحدی، ۳۲۹ واحد دیگر عقب نشست و در سطح ۱۰۷ هزار و ۷۸۱ واحدی قرار گرفت. همچنان حضور پررنگ سهامداران در سمت فروش سهام نشان‌دهنده نبود چشم‌انداز قابل‌اطمینان در حوزه سیاست خارجی، بازارهای جهانی و نوسان ارزهای غیررسمی است. علاوه بر این، سیل توقف نمادهای بورسی در فصل پرترافیک مجامع نیز بیش از پیش بر بهای سهام فشار وارد کرد. از سوی دیگر، اشتیاق زایدالوصف سرمایه‌گذاران برای خرید سهام پتروشیمی پارس فضای عمومی بازار را تحت‌الشعاع خود قرار داده است و مانع از خودنمایی جریان نقدینگی در دیگر سهام بازار است. فشار این عوامل بر قیمت سهام به‌حدی بود که رشد قیمت جهانی فلزات پایه هم توجهی در بین سهامداران بورس تهران جلب نکرد.
 • مقصر تلاطم بازار نفت

  دنیای اقتصاد: بانک آمریکایی گلدمن ساکس در تازه‌ترین گزارش خود بر تحلیل‌هایی که سیاست‌های آمریکا را عامل اصلی ایجاد تنش در بازار نفت معرفی می‌کرد، مهر تایید زد. طبق گزارش گلدمن ساکس، تصمیمات سیاسی دولت آمریکا به نوسانات بازار نفت دامن زده و چشم‌انداز قیمت‌ها را تیره و تار کرده است. به این ترتیب اختلالات تولید و عرضه در بازار نفت که تحت تاثیر تصمیمات سیاسی آمریکا در سراسر دنیا ایجاد شده است، می‌تواند با وجود اصرار ترامپ به کاهش قیمت نفت، قیمت‌ها را بار دیگر به ۸۰ دلار بر بشکه برساند.
 • مزیت رقابتی در فلزات غیرآهنی

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌های صورت گرفته از سوی فعالان اقتصادی نشان‌دهنده آن است که صنایع فلزات غیرآهنی (آلومینیوم، مس، سرب، روی، طلا و...) با چالش‌های عمده‌ای روبه‌رو است؛ چالش‌هایی که در برگیرنده مشکلات درونی و بیرونی این بخش می‌شود؛ با این شرایط می‌توان گفت صنایعی که نماد پیشرفت و صنعتی بودن کشورها محسوب می‌شوند، در ایران کمتر از فولاد مورد توجه قرار گرفته‌اند این در حالی است که صنایع فلزات غیرآهنی و آلیاژهای آنها می‌توانند مزیت رقابتی گسترده‌ای را برای هر کشور ایجاد کنند.
 • گره کور تحویل خودروهای وارداتی

  دنیای‌اقتصاد: بازار خودروهای وارداتی روزهای خوبی را سپری نمی‌کند. فعالان بازار از کسادی کسب‌و‌کار خود شکایت دارند در مقابل مشتریان خودروهای خارجی با توجه به افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها، میلی به حضور در بازار و خرید ندارند. نوسانات بازار ارز که از زمستان سال گذشته آغاز شد و همچنان ادامه دارد در کنار حضور سرمایه‌های سرگردان که از حدود یک ماه پیش در بازار خودرو اتراق کرده است را می‌توان دو عامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت خودروهای وارداتی دانست. البته سیاست‌های دولت در بخش ارزی و محدودیت‌هایی که از ۲۱ فروردین‌ماه سال جاری در ارتباط با اعمال نرخ یکسان‌سازی، در دستور کار قرار گرفت، سبب شد تا تامین ارز برای واردات تنها از طریق سامانه نیما ممکن شود. البته این اقدام بیش از پیش بر آشفتگی‌های بازار خودروهای وارداتی افزود. از سوی دیگر، حدود دو هفته پیش انتشار لیست وارد‌کنندگانی که ارز دولتی دریافت کرده بودند، با موج انتقادها از سیاست‌گذاران بخش ارزی کشور مواجه شد و وارد‌کنندگانی که این ارز را دریافت کردند، به سوء استفاده از بیت المال متهم شدند.
 • راحت‌ترین پیروزی پرسپولیس در دربی!

  بعد از کش‌وقوس‌های فراوان، سرانجام تکلیف پرونده سوپرجام روشن شد. در یک ماه اخیر بحث در مورد برگزاری یا عدم برگزاری این بازی به شکلی فرسایشی دنبال شد؛ طوری که دیگر حوصله همه سر رفته بود و ضدونقیض‌گویی‌های مسوولان برای هیچ‌کس جالب نبود. به‌خصوص در طول این هفته و درحالی‌که مدت کوتاهی تا موعد برگزاری این مسابقه باقی مانده بود، هر نیم‌ساعت یک خبر جدید در مورد سوپرجام منتشر می‌شد و طیف وسیعی از شایعات در مورد این بازی وجود داشت که از برگزاری قطعی تا موکول شدن به نیم‌فصل و البته لغو رسمی را در بر می‌گرفت. با این همه، دیروز بالاخره سازمان لیگ تکلیف قطعی همه چیز را روشن کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر