آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۷۴

 • افزایش سه ساعته بازه خاموشی‌ها

  دنیای اقتصاد: شرکت توزیع نیروی برق تهران به‌دنبال افزایش اعتراضات مشترکان مبنی بر عدم انطباق زمان قطعی‌های برق با جداول انتشار یافته، سهمیه خاموشی پایتخت‌نشینان را در جداول جدید دیگری منتشر کرد. مقایسه روند خاموشی‌ها در دو جدول جدید و قدیم حاکی از آن است که نه‌تنها بازه خاموشی‌های تهرانی‌ها سه ساعت افزایش پیدا کرده، بلکه برنامه احتمالی مدیریت بار اضطراری نیز به‌صورت روزانه و منطقه‌ای تدوین شده است.
 • دلایل تلاطم ارزی از نگاه بانک مرکزی

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی دیدگاه خود را به قلم سردبیر نشریه «روند» درخصوص التهابات ارزی در پاییز سال گذشته تشریح کرد. به اعتقاد معاون اقتصادی بانک مرکزی، افزایش مقطعی نرخ ارز مانند سال‌های قبل به‌دلیل افزایش تقاضای فصلی بود، اما افزایش نااطمینانی درخصوص خروج ایالات‌متحده آمریکا از برجام و به‌دنبال آن احتمال کاهش درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفتی و بازگشت تحریم‌ها، باعث شد روند افزایشی نرخ ارز در فصل چهارم نیز تداوم یابد.
 • طلا نزدیک به قعر یکساله

  دنیای اقتصاد: فروش دارایی‌های مبتنی‌بر طلا منجر به سقوط بهای اونس به آستانه قعر یک سال اخیر شده است. فلز زرد از ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی تاکنون، افت ۵ درصدی را تجربه می‌کند که بخش اعظم آن در ماه ژوئن ثبت شده بود. بازدهی منفی ۵/ ۳ درصدی ظرف ماه ژوئن از نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی بی‌سابقه محسوب می‌شود که با توجه به صف فروش شلوغی که در بازار آتی نیویورک وجود داشت، قابل‌توجیه است.
 • عهدشکنی مجدد سعودی‌ها در اوپک

  دنیای اقتصاد: سعودی‌ها به قرائت جدیدی از آنچه در نشست اخیر اوپک روی آن توافق شده، دست زده‌اند تا بیش از پیش برای مقابله با ایران با ترامپ همراهی کنند. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی در آخرین اظهارات خود اعلام کرده کمیته نظارت مشترک وزیران اوپک و غیراوپک(JMMC) از این پس پایبندی هر کشور به سهمیه تولید را رصد نمی‌کند؛ چراکه این توافق در حال حاضر بر یک سقف تولید مشترک اعتبار دارد. این موضع سعودی‌ها قویا توسط مقامات کشورمان نفی شده است. یک منبع آگاه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» درخصوص اظهارات الفالح گفت: «اوپک هرگز چنین تصمیمی اتخاذ نکرده و هر گونه افزایش تولید بیش از سهمیه تا زمانی که به تایید کنفرانس اوپک نرسیده نقض توافق جاری است.» او اظهارات وزیر نفت عربستان را نظر کمیته ویژه نظارت بر اجرای توافق که تنها صدای عربستان از آن شنیده می‌شود دانست و بر متضاد بودن آن با نتیجه کنفرانس اوپک تاکید کرد.
 • آغاز روند نزولی تولید خودرو؟

  دنیای اقتصاد: وزارت صنعت،معدن و تجارت آمار تولید سه ماه نخست خودروهای داخلی را اعلام کرد و طبق آن مشخص شد با وجود روند صعودی تولید مدل‌های سواری در مقایسه با بهار سال گذشته، تیراژ خودروسازان در خرداد و نسبت به اردیبهشت‌ماه، رو به نزول رفته است.
 • مسیر پایان سلطه غیرخصوصی‌ها بر بازار هتل

  دنیای‌اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد نیمی از هتل‌های ۵ ستاره ایران که کمتر از ۳۵ عدد هستند تحت مدیریت بخش غیرخصوصی قرار دارند. این موضوع حاکی از آن است که یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی اقامت مسافران و گردشگران در اختیار بخش خصوصی نیست؛ چون رقبای سرسخت دولتی یا حاکمیتی دارد. این در حالی است که موضوع واگذاری هتل‌ها و اقامتگاه‌های دولتی از سال ۸۷ با ابلاغ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به جریان افتاد؛ اما تاکنون با وجود گذشت یک دهه از این تاریخ محقق نشده‌است.
 • خداحافظی «سریک» با بیلبوردها

  دنیای اقتصاد: ماجرای اهدای بیلبوردهای تبلیغاتی به فیلم «سریک» ساخته بهاره افشاری یکی از موضوعات داغ فضای مجازی در روزهای اخیر بوده است. روز گذشته بهاره افشاری نامه‌ای نوشت و ضمن گلایه موضوعاتی را مطرح کرد و یک بار دیگر باعث شد آتش هجمه‌ها شعله ور شود. ماجرا از این قرار بود که چند روز پیش در مراسم اکران خصوصی این اثر، مدیر سازمان ورزش شهرداری تهران از اهدای ۲۰ بیلبورد شهری برای تبلیغ این فیلم که این روزها در گروه هنرو تجربه به نمایش در می‌آید خبر داد و همین موضوع بهانه‌ای شد برای یک حاشیه داغ.

بیشتر