آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۲۷۶

 • مبارزه یورو با تضعیف تعمدی دلار

  دنیای اقتصاد: نزول قیمت فلز زرد به ۱۳۲۹ دلار، زمینه‌ساز ثبت بدترین هفته طلا در سال جاری میلادی شد. دلیل عمده تضعیف فلز گرانبها را می‌توان به نتیجه نشست «کمیته بازار آزاد» آمریکا نسبت داد. پس از این نشست ۳ سیگنال به بازارها مخابره شد؛ رشد نرخ بهره سر موعد مقرر اعمال خواهد شد، رشد اقتصادی ایالات‌متحده در فصل آخر سال ۲۰۱۷ حدود ۵/ ۲ درصد است و اشتغال کامل (نرخ بیکاری بین ۴ تا ۵ درصد) با افت نرخ بیکاری باقی خواهد ماند. این ۳ نشانه، شاخص دلار را به پیش راندند. البته موضع جدی بانک مرکزی اروپا علیه تضعیف دلار (به واسطه جنگ ارزی) نیز بی‌تاثیر نبوده است. برخی از کارشناسان میدان نبرد هفته گذشته دلار و طلا را با ورود یورو پیش‌بینی می‌کنند؛ یعنی یورو برای مقابله با تضعیف تعمدی دلار آغاز به سیاست‌گذاری خواهد کرد.
 • استقبال از بسته به روایت سیف

  رئیس کل بانک مرکزی میزان استقبال یک هفته‌ای از بسته جدید سیاست‌گذار را شاهدی بر عدم ناترازی بالا در بازار ارز تلقی کرد. به گفته ولی‌الله سیف، میزان استقبال آحاد جامعه از بسته ضدالتهاب نشان داده است که انتظارات منفی در مورد آینده بازار ارز و طلا وجود ندارد، چرا که سیل سرمایه‌گذاران به گواهی سپرده‌های ریالی جاری شد و درخصوص گواهی مبتنی بر ارز و پیش‌فروش سکه، استقبال کم‌تری صورت گرفته است. در حالی که اگر انتظار قیمت‌های بالا در آینده این دو بازار پیش‌بینی می‌شد، استقبال باید با فرمول دیگری همراه می‌شد. سیف از این کد به‌عنوان سیگنالی از جذاب بودن بازار پول یاد کرد. رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی تلگرامی، ضمن تشریح سیاست اخیر بانک مرکزی، نقش بخشنامه ۸ بندی در التهابات بازار ارز را رد کرد.
 • نسخه دولتی نجات کوچک‌ها

  دنیای اقتصاد: بسته دولت برای رونق صنایع کوچک در سال ۹۷ تشریح شد. براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته «اجرای ۳۷ پروژه با ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی»، «آسیب‌شناسی بخش تولید، کالا و خدمات در کارگاه‌های کوچک و متوسط»، «نوسازی و تکمیل ظرفیت واحدهای موجود»، «رفع مشکل بازاریابی برای صنایع کوچک»، «حمایت از تولید ملی و توسعه اشتغال صنعتی»، «اعطای تسهیلات به واحدهای صنعتی برای ایجاد اشتغال پایدار در سطح کشور»، «شناسایی طرح‌‌های با مزیت بالا برای معرفی به سرمایه‌گذاران خارجی و ایرانیان مقیم خارج از کشور»، «تمرکز صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک بر مناطق کم‌برخوردار و...» از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده در بسته دولت برای کوچک‌ها در سال ۹۷ محسوب می‌شود، طرح‌هایی که اجرایی کردن آنها می‌تواند بازگشت رونق به صنایع کوچک و متوسط را به همراه داشته باشد.
 • شورش خودی‌ها علیه مرکل

  دنیای اقتصاد: گردش به چپ مرکل موجب شده است تا صدراعظم آلمان به دردسر بیفتد. درحالی‌که پیش‌تر برخی از همقطاران او به شکلی غیرمستقیم انتقادهایی از مرکل داشتند، روز شنبه محافظه‌کاران به شکل آشکارا از او انتقاد کردند. به گزارش رویترز، چند تن از اعضای ارشد محافظه‌کاران آلمان با درخواست اینکه این حزب برای جذب هرچه بیشتر آرا به سمت راست‌گرایی تمایل پیدا کند، چالشی جدید برای آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور در آستانه اعلام وزرای انتخابی کابینه توسط او به‌وجود آورده‌اند. کابینه او قرار بود تا آخروقت دیروز معرفی شود.
 • مختصات دغدغه‌های بخش‌خصوصی

  دنیای اقتصاد: متولیان بخش‌خصوصی عنوان می‌کنند که در راستای پیشبرد اهداف سازمانی خود به‌خصوص در جهت اجرایی کردن برنامه‌ها و رویکردهای اتاق ایران، با برخی از موانع و چالش‌هایی مواجه هستند که راه محقق شدن ماموریت‌های واگذار شده به پارلمان بخش‌خصوصی را دشوار کرده است. در گزارشی که از سوی اتاق ایران در مورد گزارش عملکرد ۱۰ ماه منتهی به دی‌ماه سال‌جاری منتشر شده، چهار چالش عمده مورد اشاره قرار گرفته است.
 • رخ پنهان نفت آمریکایی

  دنیای اقتصاد: افزایش تولید نفت آمریکا زیر سایه رشد قیمت‌ها، اتفاقی است که همواره از آن به‌عنوان تهدیدی برای توافق کاهش تولید اوپک یاد شده است. حالا با عبور تولید نفت آمریکا از ۱۰ میلیون بشکه در روز، این تهدید بیش از هر زمان دیگری رنگ واقعیت به خود گرفته است. اما با وجود برخی حقایق درباره وضعیت تولیدکنندگان نفت شیل، ممکن است افزایش تولید از سوی این شرکت‌های آمریکایی، آنطور هم که از سوی برخی منابع اطلاعاتی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی عنوان می‌شود برای بازار نفت خطرناک نباشد.
 • زمزمه‌های بازگشت عروسک‌های محبوب به تلویزیون

  دنیای اقتصاد: به احتمال بسیار زیاد، مخاطبان برنامه‌های تلویزیونی، نوروز امسال دو مهمان ویژه دارند؛ «کلاه قرمزی»و «جناب خان». گویا سرانجام بعد از زمان‌های طولانی مذاکره و اختلاف نظرمشکل جناب خان برای بازگشت به برنامه خندوانه برطرف شده و سازندگان مجموعه کلاه قرمزی هم با مسوولان شبکه دوم سیما به توافق رسیده‌اند.

بیشتر