آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۲۵۵

 • خرابکاری برجامی نتانیاهو در مسکو

  دنیای اقتصاد: در ادامه تلاش‌های ضدبرجامی آمریکا و متحدان آن در منطقه خاورمیانه که با هدف فشار بر فعالیت‌های موشکی ایران صورت می‌گیرد، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز دوشنبه در سفر به مسکو و قبل از دیدار با رئیس‌جمهوری روسیه با تکرار ادعاهای بی‌پایه خود علیه ایران گفت ایران قصد دارد لبنان را به یک سایت موشکی عظیم تبدیل کند. نتانیاهو در یک ماه اخیر خواستار اصلاح برجام شده و از فشارهای ضدبرجامی ترامپ نیز استقبال به‌عمل آورده است. پیش‌تر نیز وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرد سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس آماده‌اند در برجام تجدیدنظر کنند.
 • جغرافیای «اقتصاد سایه» در دنیا

  دنیای اقتصاد: صندوق بین‌المللی پول، درگزارش سهم اقتصاد سایه در کشورهای دنیا را مورد بررسی قرار داده است. در این رتبه‌بندی، کشورهای سوئیس و اتریش، کوچک‌ترین اقتصاد سایه و کشورهای بولیوی و زیمبابوه بزرگ‌ترین اقتصاد سایه را داشته‌اند. مطابق این بررسی، رتبه ایران از حیث سهم اقتصاد سایه به کل تولید ناخالص داخلی رقم ۹/ ۱۷ درصد بوده که با این رقم در رتبه ۲۹ قرار گرفته است.
 • پنج اصلاح بودجه‌ای در کمیسیون تلفیق

  دنیای اقتصاد: فرصت ۷۲ ساعته کمیسیون تلفیق برای بررسی مجدد لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور از عصر یکشنبه آغاز شد و اعضای این کمیسیون در جلسه روز گذشته خود، برخی از تبصرها و بندهای الحاقی مورد مناقشه را که به رد کلیات لایحه بودجه ۹۷ در صحن علنی مجلس انجامیده بود، تغییر دادند. این تغییرات را می‌توان در چند بخش دسته‌بندی کرد؛ «یارانه نقدی»، «کاهش انتشار اوراق»، «تغییر اعتبارات استانی آموزش و پرورش به اعتبارات ملی»، «حذف ردیف انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران» و «تسویه حساب با تامین اجتماعی».
 • تفاهم ۸ بندی برای رونق کوچک‌ها

  دنیای اقتصاد: شناسایی حلقه‌ مفقوده زنجیره تولید و توزیع در دستور کار متولیان این بخش قرار گرفت. به گفته فعالان اقتصادی در حال حاضر شبکه‌های تولید و بازار در یک مسیر قرار ندارند به همین دلیل شرایط برای قرار گرفتن این دو شبکه روی یک ریل باید فراهم شود؛ چرا که هم‌افزایی و ارتباط میان این دو شبکه می‌تواند به تکمیل زنجیره تولید و توزیع کمک کند. در این خصوص فعالان این دو بخش برای قرار گرفتن این دو شبکه در یک مسیر، سه پیش شرط در نظر گرفته‌اند که در این خصوص می‌توان به «تامین منابع مالی مورد نیاز این دو بخش»، «ایجاد برنامه و رفع کمبود واحدهای بازاریابی» و «شناختن بازار» اشاره کرد.
 • زیرپوست کم‌رمقی بورس

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: نماگر بورس تهران روز گذشته، با ریزش ۳۶۸ واحدی در مرز سقوط از کانال ۹۹ هزار واحدی متوقف شد. در این میان با وجود تداوم محرک‌های بنیادی همچون رشد نرخ دلار، سطوح جذاب کالاها در بازارهای جهانی و کاهش نرخ سود در بازارهای مالی (سپرده‌های بانکی و اسناد خزانه اسلامی) اما شاهد بی‌توجهی معامله‌گران به این محرک‌ها هستیم. در این شرایط نماگر بازار سهام یا با وضعیتی منفی مواجه می‌شود یا رشدهای محدودی را تجربه می‌کند که متاثر از برخی عدم قطعیت‌ها در میان سرمایه‌گذاران است. درخصوص این عدم اطمینان می‌توان به فضای تردید از روند آتی قیمت‌های جهانی و دلار و مهم‌تر از آن هراس از بازگشت ریسک‌های سیاسی اشاره کرد.
 • هجو ترامپ در گرمی ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: شصتمین دوره جایزه گرمی یکشنبه شب گذشته با حاشیه‌های زیادی برگزار شد و برندگان بخش‌های مختلف خود را معرفی کرد. در شب جنجالی گرمی ۲۰۱۸ دونالد ترامپ مانند بسیاری از مراسم فرهنگی و هنری، مورد انتقاد و شوخی و حتی تمسخر هنرمندان قرار گرفت. مراسم گرمی امسال البته یک میهمان ویژه داشت. هیلاری کلینتون، ‌رقیب انتخاباتی ترامپ در ریاست‌جمهوری در مراسم اهدای جوایز گرمی حضور داشت و البته بخش‌هایی از کتاب «آتش و خشم» نوشته مایکل وولف را هم خواند. این کتاب که در آمریکا بسیار معروف شده است، به افشاگری‌هایی در مورد ترامپ و اطرافیان او می‌پردازد. کاخ سفید محتوای آتش و خشم را تکذیب کرده اما وولف گفته که در این کتاب برای پرده برداشتن از بسیاری روابط و پنهان‌کاری‌ها و جاه‌طلبی‌های ترامپ با بیش از ۲۰۰ نفر گفت‌وگو کرده است. به هر روی امسال در جایزه گرمی، کلینتون و چندتن از هنرمندان موسیقی جهان بخش‌هایی از این کتاب را خواندند.
 • ۳ شرط بازیگری خصوصی‌ها در گردشگری پایدار

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد : کارشناسان اعتقاد دارند «فراهم کردن فضای رقابت» برای بخش خصوصی فعال در گردشگری از الزامات تحقق اهداف توسعه پایدار است و میزان تحقق این امر که وظیفه آن بر عهده دولت است، رابطه مستقیم و معناداری با انگیزه بخش خصوصی برای فعالیت اقتصادی در بازار دارد. در کنار این مساله که تحقق آن در کشورهای بسیاری با مشکلاتی جدی رو‌به‌رو است، یکی دیگر از مهم‌ترین عواملی که موجب‌شده توسعه پایدار آن‌طور که باید شکل نگیرد، «آگاهی اندک از سود اقتصادی» آن است. بررسی عملکرد شرکت‌های عمده و فعال در حوزه توریسم نشان می‌دهد آن دسته از شرکت‌هایی که مسیر فعالیت‌های تجاری خود را با اهداف توسعه پایدار همسو کرده‌اند، توانسته‌اند با حذف برخی موانع، بهره‌وری مجموعه خود را ارتقا داده و به سوددهی بالاتری دست پیدا کنند. با این حال برای پیشرفت سطح عملکرد و درآمدزایی لازم است این بنگاه‌ها سیاست‌گذاری‌های خود را به‌روز کرده و دائما خود را در محک ارزیابی قرار دهند. به این ترتیب، آنچه که برای بخش خصوصی صنعت گردشگری به‌عنوان لازمه‌ای برای پیشرفت شناخته می‌شود، «مدیریت بهینه»‌ای است که با ارزیابی مستمر اقدامات صورت‌گرفته در کانال صحیح خود هدایت می‌شود.

بیشتر