آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۲۲۸

 • آرایش بورس در فصل جدید

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران از امروز وارد فصل جدیدی از ارائه گزارش‌دهی از سوی شرکت‌ها می‌شود. بنا به دستورالعمل جدید سازمان بورس ارائه مستقیم پیش‌بینی درآمد از سوی شرکت‌ها در سامانه «کدال» حذف شده و گزارش تفسیری مدیریت جایگزین این پیش‌بینی درآمدها می‌شود. این دستورالعمل نظرات مخالف و موافق زیادی را به دنبال داشته است. برخی از نقدهای هوشمندانه به نگرانی از باز شدن فضا برای عده‌ای در ظاهر تحلیلگر و افزایش رانت اطلاعاتی اشاره می‌کنند. حامیان این دستورالعمل نیز این گام را گامی مثبت برای افزایش کارآیی بورس تهران می‌دانند و با وجود ریسک‌های موجود امکان تعمیق فضای تحلیلی معاملات بورس را نتیجه این اقدام مثبت مدیران سازمان می‌دانند.
 • سرعت مجاز بانک‌ها در بازار پول

  دنیای اقتصاد: گزارش بانک مرکزی حاکی از تثبیت سپرده‌های بلندمدت در ابتدای پاییز است. سپرده‌های بلندمدت که حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان رشد را در شهریور ثبت کرده بودند، در مهرماه ۳۳ هزار میلیارد تومان رشد را پشت‌سر گذاشت. از طرفی از حجم سپرده‌های کوتاه‌مدت نیز ۱۶ هزار میلیارد تومان کاسته شد که می‌تواند نیمی از رشد سپرده‌های بلندمدت را توضیح دهد. این افت نشان می‌دهد که قراردادهای جدید برای کسب سود بیشتر و وسوسه سود بالای بانکی در حال رنگ‌باختن است. البته با اینکه جابه‌جایی سپرده‌ها در ماه ابتدایی پاییز در قیاس با شهریور کم است، اما در قیاس با میانگین جابه‌جایی سپرده‌ها در یک سال اخیر همچنان عدد قابل‌توجهی است. تبدیل سپرده‌های کوتاه‌مدت به بلندمدت برای سود بیشتر از سوی مردم و ورود سرمایه جدید با وجود کاهش نرخ سود، دو عاملی است که می‌تواند این اتفاق را توضیح دهد. در واقع به‌رغم کاهش نرخ سود، به نظر همچنان بازار پول از جذابیت کافی برخوردار است. جابه‌جایی سپرده‌ها در مهرماه پس لرزه مهمی از زلزله اصلی شهریور بوده است.
 • اتاق فکر برای مقابله با بحران خودروسازی

  دنیای اقتصاد: انجمن خودروسازان کشور با ارسال نامه‌ای به مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، نسبت به وقوع بحرانی بزرگ در صنعت خودرو کشور طی دو سال آینده هشدار داد. در این نامه از مدیرعامل ایدرو خواسته شده که برای جلوگیری از وقوع فاجعه‌ای بزرگ در خودروسازی کشور، «اتاق فکر مقابله با بحران» تشکیل داده شود.
 • چهار دنیای کاری در سال ۲۰۳۰

  نویسندگان: Jeff Hesse، Scott Olsen مترجم: مریم رضایی
  منبع: Strategy+Business: دنیایی را تصور کنید که در آن کارکردهای منابع انسانی به شکلی که ما می‌شناسیم محو شود و اتوماسیون، برون‌سپاری و تیم‌های خودسازماندهی‌کننده جایگزین آن شود. یا دنیایی که در آن جنگ بر سر جذب استعدادهای برتر آنقدر شدید است که بیشتر متخصصان حوزه تکنولوژی، مدیر برنامه‌هایی را برای مذاکره و مدیریت امورشان می‌گمارند. این تصورات مثل یک داستان علمی است. اما دنیای کار آنقدر سریع در حال تحول است که هر سناریویی در آن می‌تواند به واقعیت تبدیل شود. رویدادهای عظیم مثل دیجیتال‌سازی، ظهور اتوماسیون و تغییرات جمعیتی در شیوه فعلی کار کردن ما و شیوه ارتباط شرکت‌ها با کارکنان خود اختلال ایجاد می‌کنند.
 • حذف ویزای کاغذی تا ۶ماه آتی

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: نشست سالانه هم‌اندیشی اعضای جامعه تورگردانان ایران و دست‌اندرکاران بخش دولتی و خصوصی صنعت گردشگری درحالی برگزار شد که با مرور وعده‌های مطرح‌شده در نشست سال گذشته و عملکرد نهادهای مختلف درگیر در حوزه گردشگری در این یک سال، به‌نظر می‌رسد که تنها «وزارت امور خارجه» موفق به تحقق وعده‌های خود شده است. امری که مورد تمجید قریب به‌اتفاق حاضران در این نشست نیز قرار گرفت؛ اما همچنان حجم وعده‌های عقب‌مانده سایر نهادهای مسوول به میزانی بود که انتقاداتی جدی، هم از طرف مسوولان نسبت به دیگر نهادهای مربوطه و هم از جانب بخش‌خصوصی و علی‌الخصوص جامعه تورگردانان ایران مطرح شد.
 • استقلال می‌لرزاند، پرسپولیس می‌تازاند

  دنیای اقتصاد: مسابقات هفته هفدهم لیگ برتر پنج‌شنبه و جمعه برگزار شد. این درحالی است که عمده نگاه‌ها در روز پنج‌شنبه به بازی استقلال با استقلال خوزستان و در روز جمعه به دیدار پرسپولیس و تراکتورسازی تبریز معطوف شده بود.
 • جشنواره فیلم فجر در کانون حاشیه‌ها

  دنیای اقتصاد: جشنواره فیلم فجر نه با بریدن روبان قرمز یا اکران فیلم در روز افتتاحیه بلکه با اولین شایعات و حواشی‌اش آغاز می‌شود. در دوسه ماه اخیر خبرها و حواشی متعددی درباره برگزاری سی وششمین دوره این جشنواره وجود داشته است. هفته گذشته شایعات متعددی درباره حضور و اثرگذاری هیاتی از قوه‌قضائیه در انتخاب فیلم‌ها منتشر شد که البته با تکذیب و تصحیح این خبر از سوی این قوه مواجه شد. این خبر آنقدر دست به دست و در فضای مجازی چرخید که هنوز هم بازانتشار می‌شود. اما تنها چند روز پس از تکذیب این خبر، روز گذشته فهرستی منتشر شد که منتشرکنندگانش ادعا می‌کردند لیست ۱۰فیلمی است که نظر هیات انتخاب را جلب کرده و اولین فیلم‌هایی هستند که به‌طور قاطع در بخش اصلی (سودای سیمرغ) سی و ششمین دوره جشنواره ملی فیلم فجر حاضر خواهند بود.اسامی این ۱۰ فیلم در حالی اعلام شده که هنوز خبرهایی از فرستادن نسخه بازبینی برخی فیلم‌ها به دبیرخانه جشنواره در رسانه‌ها منتشر می‌شود. با این حال طبق اعلام قبلی برگزارکنندگان، هیات انتخاب جشنواره فیلم‌های نهایی بخش سودای سیمرغ را اوایل دی‌ماه معرفی می‌کند. البته تاکنون خبری رسمی درباره اعلام اسامی فیلم‌های راه‌یافته به بخش اصلی منتشر نشده است. پیش‌تر ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر این دوره از جشنواره در خبری اعلام کرده بود که اسامی نهایی فیلم‌های منتخب تا دهم دی‌ماه اعلام می‌شود، اما گویا قبل از اعلام اسامی نهایی، شایعات و خبرهای درزی پیشقدم شده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر