آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۲۲۲

 • زیرپوست برون‌گرایی اقتصاد ایران

  دنیای اقتصاد: بررسی شرایط ایران با هریک از شاخص‌های اصلی اقتصادی در حوزه‌های تجاری، تولیدی و جریان‌های سرمایه، نشانگر درون‌گرایی مزمن در طول تاریخ روابط اقتصادی کشور است. این یکی از واقعیات مشاهده‌شده (Stylized Fact) در گزارش تحقیقی است که از سوی علیرضا ساعدی، معاون سرمایه‌گذاری خارجی صندوق توسعه ملی در یکی از پانل‌های تخصصی کنفرانس اقتصاد ایران ارائه شد.
 • دو مسیر خروج خودروسازان از سهامداری

  دنیای اقتصاد: ترکیب سهامداران دو خودروساز بزرگ کشور این روزها به محلی برای انتقاد جدی به ساختار این شرکت‌ها تبدیل شده است؛ به‌طوری‌که مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران چندی پیش واگذاری‌ سهام خودروسازان را عجیب و غریب خواند که سرمایه ملی را به سمت انهدام کشانده است.در حالی منصور معظمی واگذاری‌های صورت‌گرفته در صنعت خودرو را مضر دانسته که این پرسش مطرح است، چه مسیری در خودروسازی باید دنبال شود که خصوصی‌سازی به معنی واقعی در این شرکت‌ها محقق و خودروسازان دیگر سهامدار خود نباشند؟ در این زمینه برخی کارشناسان فشار دولت به خودروسازی‌ها برای واگذاری سهام‌شان را اولین گام در مسیر خصوصی‌سازی واقعی می‌دانند و برخی دیگر عنوان می‌کنند، همانطور که شرکت‌های خودروساز طی چند سال گذشته با توجه به عدم‌حمایت‌های دولتی، برای تامین نقدینگی مجبور به فروش اموال مازاد خود شدند، هم‌اکنون نیز با صرف‌نظر از کمک دولت باید سهام خود را برای پیشبرد اهداف خودروسازی به فروش برسانند.
 • هفت پیش‌بینی از نفت ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: نفت در سال جاری به لطف تلاش اوپک و متحدانش برای کاهش مازاد عرضه، مسیر رو به رشدی را طی کرد و از متوسط ۴۴ دلار بر بشکه در سال ۲۰۱۶ به متوسط ۵۴ دلار درسال جاری میلادی رسید. در حال حاضر به خصوص بعد از تصمیم اوپک و متحدانش برای تمدید توافق نفتی تا پایان سال ۲۰۱۸، بسیاری از موسسات و بانک‌ها اقدام به بازبینی برآوردهای خود از قیمت نفت در سال پیش رو کرده‌اند. این برآوردها نشان می‌دهد که احتمالا نفت در سال ۲۰۱۸ برای دومین سال متوالی در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت. موسسات و بانک‌ها زمان خروج از توافق از سوی تولیدکنندگان نفت را یکی از مهم‌ترین مولفه‌های موثر در برآوردهای خود از بهای نفت می‌دانند. آن دسته از موسساتی که چشم‌انداز مثبتی پیش‌روی بازار نفت نمی‌بینند، در عین حال به نقش تولیدکنندگان شیل در بازار نفت تاکید می‌کنند.
 • تربیت مدیرانی با استانداردهای جهانی

  مریم رضایی
  همایش شناسایی و پرورش مدیران آینده روز چهارشنبه، ۲۹ آذر با حضور عده‌ای از مدیران و کارشناسان برجسته کشور، از جمله وزیر نفت و به همت موسسه آموزشی و پژوهشی معنا، برگزار شد. محوریت این همایش، درک فضای شناسایی و پرورش مدیران بود و تلاش بر این بود که به استانداردهای جهانی در حوزه ارزیابی و توسعه مدیران، روش‌های نوین انتخاب مدیران شایسته، توسعه مدیران و تجربه‌های اجرایی موفق در این زمینه پرداخته شود تا سازمان‌ها بتوانند علاوه بر شناخت آخرین دستاوردها و تجربیات مربوط به این حوزه‌ها با مسائل اجرایی پیش رو برای شناسایی و پرورش موفق مدیران آینده خود آشنا شوند.
 • خطر تعلیق ورزش اول

  شکست عمدی علیرضا کریمی مقابل کشتی‌گیر روس در رقابت‌های قهرمانی امید‌های جهان در لهستان به‌خاطر عدم رویارویی با حریف اسرائیلی بازتاب گسترده‌ای در مجامع بین‌المللی ورسانه‌ها داشت. همین بازتاب حساسیت‌ها را درمورد پرونده او دوچندان کرد تا آنجا که کمیته بین‌المللی المپیک که نهادی بالاتر از اتحادیه جهانی کشتی است به آن ورود کرده وحالا خطر تعلیق کشتی ایران جدی‌تر از همیشه احساس می‌شود.تا آنجا که رئیس فدراسیون کشتی هم در روز انتخاب دوباره‌اش بر مسند ریاست با صراحت از وجود آن می‌گوید.خادم گفته بود: «بله، واقعا جدی است. من با توجه به حضورم در هیات رئیسه اتحادیه جهانی کشتی تمام تلاش خود را می‌کنم تا بتوانم این مشکل را رفع کنم. واقعا خطر بزرگی بیخ گوش کشتی و ورزش کشور است و امیدوارم بتوانیم مشکل را حل کنیم. با ورود کمیته بین‌المللی المپیک به این مساله کار ما سخت‌تر شده است.»
 • سایه زلزله بر سالن‌های سینما

  دنیای اقتصاد: آلودگی هوا، زلزله و یلدا. این سه، متهمان ردیف اول کاهش فروش سینماها در آخر هفته گذشته بودند. چهارشنبه و پنج‌شنبه گذشته و البته دیروز جمعه نیز میزان فروش فیلم‌های روی پرده در مقایسه با هفته‌های گذشته کاهش قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌داد. این موضوع باعث شد تا رئیس انجمن سینماداران روز گذشته این موضوع را رسانه‌ای کرده و از افت درآمدهای بازار اکران خبر بدهد. البته او تنها آلودگی هوا را علت کاهش درآمدها دانست. واقعیت آن است که اگرچه در طول هفته آلودگی هوا نقش اساسی را در کاهش فروش داشت، اما هراس شهروندان تهرانی از تکرار زلزله شامگاه چهارشنبه آنان را از قرار گرفتن در محیط‌های سربسته فراری می‌داد و بسیاری از مخاطبانی که در طول هفته گذشته تصمیم گرفته بودند عصر یا شب آخرین روز پاییز را به تماشای فیلم در سینما بگذرانند از تصمیمشان پشیمان شدند. طبیعی است که سرکردن شب یلدا در کنار خانواده نیز دلیل دیگری برای کاهش حضور شهروندان در سینماها بود.
 • گشایش‌های پسابرجامی برای «جهش» ریلی

  دنیای‌ اقتصاد: راه‌آهن جمهوری اسلامی این روزها با عملیاتی کردن پی‌در‌پی قراردادهای سرمایه‌گذاری خارجی، به کانون توجهات صنعت حمل‌و‌نقل ریلی منطقه بدل شده است؛ درحالی‌ که تنها چند روز پیش خبر گشایش ال‌سی یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری پروژه برقی کردن قطار تهران- مشهد در صدر خبرهای این صنعت بود، به فاصله کوتاهی امضای تفاهمنامه سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد یورویی روس‌ها برای تامین مالی تولید ۲۱ هزار واگن باری و مسافری ریلی با حضور دولتمردان دو کشور انجام شد تا کارنامه گشایش‌های پسابرجامی راه‌آهن تکمیل شود.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر