آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۲۱۶

 • حاشیه ۵۷ میلیارد تومانی در بورس تهران

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: معاملات هفته گذشته بورس تهران روی موج رونق ادامه یافت. ثبت بازدهی ۴/ ۲ درصدی شاخص کل در کنار رشد محسوس ارزش معاملات روزانه طی هفته گذشته بر رونق معاملاتی بورس تاکید داشت. میانگین ارزش معاملات خرد سهام در هفته گذشته به بیش از ۲۰۰میلیارد تومان رسید. گرچه بورس روند رو به بهبودی را در پیش گرفته بود اما پایان هفته در یک اتفاق عجیب و کم ‌سابقه نهاد ناظر کل معاملات «های وب» به ارزش بیش از ۵۷ میلیارد تومان را باطل کرد.
 • سعودی در مسیر هسته‌ای شدن

  محمدحسین باقی
  دنیای اقتصاد: دولت ترامپ «سنت‌شکن‌ترین» دولت در تمام تاریخ آمریکاست. این دولت عرف، هنجار، تابو، سنت و قانون را نمی‌شناسد یا می‌شناسد اما به عمد زیر پا می‌گذارد. دولت ترامپ از یکسو، یک سر در نومحافظه‌کاری دارد و سری دیگر در پوپولیسم و همزمان می‌کوشد تا رگه‌هایی از واقعگرایی را هم در سیاست خارجی لحاظ کند.
 • عوامل افزاینده قیمت خودرو در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: شواهد و قرائن نشان می‌دهد بازار خودرو کشور سال آینده روزهایی همراه با افزایش قیمت را نسبت به امسال تجربه خواهد کرد، چه آنکه خودروسازی کشور با پیش‌بینی تحقق لایحه بودجه ۹۷ دولت، تورم عمومی، بازگشت احتمالی برخی محدودیت‌های بین‌المللی و همچنین حذف خودروهای قدیمی روبه‌رو خواهد بود.
 • رکوردشکنی پتروشیمی امیرکبیر در تولید

  گروه بنگاه‌ها: شرکت پتروشیمی امیر‌کبیرکارخانه NGL۲۳۰۰ را با هدف تامین خوراک شرکت در منطقه مارون استان خوزستان ایجاد می‌کند. قرارداد این واحد با شرکت ملی نفت ایران و همکاری شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب در سال جاری امضا خواهد شد.سید‌جواد سلیمانی، مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به وضعیت تامین خوراک گفت: در سال‌های گذشته مهم‌ترین دغدغه مدیران این مجموعه تامین خوراک برای رسیدن به ظرفیت اسمی تولید بوده است.
 • ۲۰۳۰؛ سال تحول مشاغل و مهارت‌ها

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: McKinsey: دنیای تکنولوژی‌محوری که در آن زندگی می‌کنیم، دنیایی است مملو از وعده‌ها و البته چالش‌ها. خودروهایی که خودشان راه می‌روند، دستگاه‌هایی که اشعه ایکس را تشخیص می‌دهند و الگوریتم‌هایی که به درخواست‌های خدمات مشتری واکنش نشان می‌دهند، همگی جلوه‌هایی از اشکال جدید اتوماسیون هستند. به هر حال، با اینکه این تکنولوژی‌ها بهره‌وری را افزایش می‌د‌هند و زندگی ما را بهبود می‌بخشند، استفاده از آنها جایگزین خیلی از کارهایی می‌شود که انسان‌ها در حال‌حاضر انجام می‌دهند؛ پیشرفتی که نگرانی‌های عمومی زیادی برانگیخته است.گزارش اخیر موسسه مک‌کینزی تعداد و انواع مشاغلی را که ممکن است تا سال ۲۰۳۰ تحت سناریوهای مختلف ایجاد شوند ارزیابی کرده و آن را با مشاغلی که به واسطه اتوماسیون از بین می‌روند، مقایسه کرده است.
 • حذف نماینده ایران از اسکار ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: حذف نفس از اسکار و بازماندن نرگس آبیار از جمع ۹ نفره کارگردان‌های راه یافته به دور دوم رقابت فیلم‌های خارجی زبان، برای ایرانیانی که سال گذشته برنده شدن فیلم اصغر فرهادی را جشن گرفته بودند، اتفاق تلخی بود و بسیاری از رسانه‌ها تیترهای تند و تیزی زدند: اسکار بی«نفس» شد، «نفس» اسکار گرفته شد و.... این نخستین بار بود که فیلم یک کارگردان زن از ایران به آکادمی اسکار معرفی شده بود.
 • کیش میزبان اردوهای جام‌جهانی

  دنیای اقتصاد: مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان که به همراه کفاشیان نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال به دوحه پایتخت قطر سفر کرده بود، ظهر روز پنج‌شنبه در برج البیدا یک تفاهم‌نامه همکاری همه‌جانبه با فدراسیون فوتبال قطر درباره برگزاری اردوی تیم‌های ملی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی مردان و بانوان امضا کرد. این تفاهم‌نامه شامل تیم‌های ملی بانوان و آقایان در رده سنی بزرگسالان، جوانان و نوجوانان در رشته فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی خواهد بود. قرار است با این تفاهم‌نامه، تیم‌های ملی در رده‌های مختلف سنی مردان و زنان از امکانات کمپ‌های دوحه قطر به‌ویژه آکادمی اسپایر استفاده کنند. همچنین توافق برای برگزاری دو بازی دوستانه در ماه فروردین، برای تیم‌های ملی ایران و قطر با دو تیم مطرح که به احتمال زیاد به انتخاب ایران خواهد بود هم حاصل می‌شود.

بیشتر