آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۱۹۵

 • جایگزینی برای برجام وجود ندارد

  دنیای اقتصاد: سیدعباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه در سخنانی با اشاره به اینکه برجام به بخشی از رژیم عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای تبدیل شده است که بدون آن کلیت رژیم عدم اشاعه به خطر می‌افتد، گفت که هیچ جایگزینی برای برجام در منطقه نیست.
 • رسوایی دادستان کل آمریکا

  دنیای اقتصاد: جف سشنز، دادستان کل روز سه‌شنبه برای ادای توضیحات درباره آنچه از کمپین انتخاباتی ترامپ می‌داند، به کاپیتول هیل بازگشت. دموکرات‌ها سشنز را به‌دلیل انکاری که در گذشته داشته است تحت فشار قرار داده‌اند، زیرا با افشاگری‌های اخیر اعتبار انکار سشنز در جلسه اول استماع سخنان وی از دست رفته است.
 • صعود نرم بورس به کانال جدید

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در جریان دادوستدهای روز گذشته حدود ۶۰ واحد افزایش یافت تا با صعودی آرام به کانال جدید، در سطح ۸۸ هزار و ۷ واحد قرار بگیرد. دیروز دماسنج بازار پس از ۱۲ روز نوسان‌ در سطح ۸۷ هزار واحدی، بر شانه غول گروه فلزی بورس، یعنی فولاد مبارکه نشست تا یک گام دیگر به قله تاریخی نزدیک‌تر شود. صعود نرم شاخص کل به کانال جدید در شرایطی رخ می‌دهد که معاملات بورس در روزهای اخیر تحت تاثیر نگرانی‌های سیاسی قرار گرفته است. فعالان بازار سهام تحت تاثیر تردید‌ها ناشی از این محل انگیزه چندانی در سمت داد و ستد سهام ندارند.
 • ریزش مجوزصنعتی در آخر تابستان

  دنیای اقتصاد: آخرین آمار رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت از شرح حال صدور جوازهای صادره در ۶ گروه حکایت از ریزش مجوزها در آخر فصل تابستان دارد.
 • کامیون‌های خودران؛ انقلاب در صنعت حمل‌و‌نقل

  آناهیتا پولاد
  دنیای اقتصاد: گر چه چند سالی است که فناوری‌های خودران به‌عنوان یکی از گزینه‌های لوکس در خودروهای سواری مطرح شده‌اند، اما کاربرد این فناوری در حوزه دیگری در حال گسترش است. به‌کارگیری خودروهای تجاری خودران درصنعت حمل‌ونقل بخش بازرگانی را در سراسر دنیا دگرگون خواهد ساخت و علاوه‌بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، نویدبخش ایمنی بیشتر در جاده‌ها خواهد بود. نیویورک تایمز در مقاله‌ای با بررسی جوانب موضوع، چشم‌انداز حرکت کامیون‌های خودران در جاده‌ها را بسیار نزدیک‌تر از تصورات گذشته به تصویر می‌کشد.
 • کتابخوان‌ الکترونیکی جدید آمازون

  دنیای اقتصاد: «احتمالا شما هم از اینکه در طول هفته به هر دلیلی نمی‌توانید کتاب بخوانید از خودتان شاکی هستید. البته این روزها همه مطالعه می‌کنند اما این مطالعه معمولا به خواندن اخبار، مقالات اینترنتی و توئیت‌ها اختصاص پیدا می‌کند و نمی‌توانید آن را «کتابخوانی» تلقی کنید.»
 • رسمی‌شدن زبان فارسی در مدارس آلمان

  دنیای اقتصاد: سنای فدرال آلمان در مصوبه‌ای آموزش زبان فارسی را در چارت مدارس تمام ۱۶ ایالت این کشور کنار زبان‌های فرانسه و انگلیسی تا سطح دیپلم به‌رسمیت شناخت، از این پس زبان فارسی در تمام ایالات آلمان در چارت درسی مدارس به‌رسمیت شناخته می‌شود. این خبری خوش است هم برای نیم میلیون فارسی‌زبانی که در این کشور زندگی می‌کنند و هم برای همه فارسی‌زبان سرتاسر دنیا، چراکه زبان یکی از اصلی‌ترین عناصر هویتی یک فرهنگ محسوب می‌شود و با گسترش آن بی‌شک، شناخت عمیق‌تری بین ملت‌ها صورت خواهد گرفت.

بیشتر