آرشیو روزنامه شماره ۴۱۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۱۴۷

 • شرط انحرافی در وام مسکن

  نصف آپارتمان‌های پایتخت از دایره تسهیلات خرید کنار گذاشته شدند

  جزئیات استاندارد آمریکایی برای خانه‌های مشمول وام

 • کنترل واردات با واقعی‌سازی نرخ ارز

  دنیای اقتصاد: واقعی شدن نرخ ارز یکی از خواسته‌های جدی فعالان اقتصادی کشور طی سال‌های اخیر بوده؛ این در شرایطی است که با اوج‌گیری واردات خودرو که هم اکنون منجر به توقف ثبت سفارش شده، برخی کارشناسان علاوه بر طرح دوباره موضع‌گیری خود در این زمینه، بر تاثیر نرخ واقعی ارز بر کل واردات، به‌خصوص خودرو تاکید دارند.

  بدین ترتیب برخی کارشناسان تاکید دارند که واقعی شدن نرخ ارز مزیت واردات بی‌رویه خودرو به کشور را کاهش می‌دهد و این امر می‌تواند به جای راهکارهای موقت (همچون توقف ثبت سفارش) در دستور کار مقامات دولتی قرار گیرد.

 • شناخت مشتری، گامی مهم در پروژه‌های طراحی محیط کار

  مریم مرادخانی

  گردآوری: Elise Shapiro

  مترجم: مریم مرادخانی

  در ماه ژوئن گذشته، چند تن از کارشناسان طراحی، استراتژی و مدیریت گرد هم آمدند تا در یک رویداد چند روزه که از سوی «زک‌کید»، بنیانگذار شرکت Swingspace ترتیب داده شده بود، سخنرانی کنند. در این سخنرانی‌ها چند موضوع اصلی به‌طور اجمالی مورد بررسی قرار گرفت، از جمله تغییرات در مفهوم و ماهیت محیط کار. در ساعات پایانی روز آخر، درحالی‌که همه ما تصور می‌کردیم گردهمایی به پایان رسیده، دست‌اندرکاران شرکت Wework ما را به یک برنامه جانبی دعوت کردند تا گفت‌وگوها را گسترش دهیم.

 • دو انحراف در توسعه کوچک‌ها

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت از دو انحراف در مسیر توسعه صنایع کوچک و متوسط پرده برداشت. عدم تخصیص صحیح منابع به بنگاه‌های کوچک و متوسط و خطا در جانمایی در راه‌اندازی برخی از شهرک‌های صنعتی دو عاملی است که محمد شریعتمداری معتقد است موجب شده تا توسعه صنعتی در کوچک‌ها به درستی اجرایی نشود.

  وی برای عبور از این دو چالش راهبرد صحیح وام‌دهی به بنگاه‌های کوچک و متوسط را به متولیان این بخش ارائه کرد. از سوی دیگر برای راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی نیز دو پیش‌شرط در نظر گرفت که در این خصوص می‌توان به «راه‌اندازی شهرک صنعتی با توجه به اینکه در کدام بخش از کشور نیاز به ایجاد شهرک و نواحی صنعتی وجود دارد و در نظر نگرفتن زمین بزرگ برای راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی» اشاره کرد.

 • عراق در لحظه التهاب

  دنیای اقتصاد: از وقتی سر و صدای برگزاری همه‌پرسی و در نهایت استقلال کردستان عراق مطرح شده نه تنها بغداد دچار اضطراب و نگرانی شده بلکه دولت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نیز به این اقدام کردها واکنش نشان داده‌اند. «بینالی ییلدریم»، نخست‌وزیر ترکیه، روز شنبه ۲۵ شهریورماه اعلام کرد که بحث همه‌پرسی در کردستان عراق بحث «امنیت ملی ترکیه است» و این کشور «در صورت لزوم، گام‌های لازم را اتخاذ خواهد کرد. » در مقابل، دولت آمریکا هم از اقلیم کردستان خواسته تا برگزاری همه‌پرسی را به تعویق بیندازد.

 • نفت در انتظار سومین توفان

  دنیای اقتصاد: توفان بعدی در راه آمریکا است. «خوزه» نام سومین توفانی است که بعد از «هاروی» و «ایرما» بخشی از صنعت نفت آمریکا را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اما این پایان فصل توفان‌های گرمسیری برای آمریکا نیست؛ چراکه مناطقی مانند کالیفرنیا و حوزه کارائیب که هفته گذشته از توفان «ایرما» آسیب‌ دیده بودند، بار دیگر در معرض توفان جدیدی با نام «نورما» قرار خواهند گرفت؛ هرچند این توفان با شدت کمتری مناطق یاد‌شده را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بر‌اساس گزارش روز گذشته بلومبرگ، توفان خوزه که از نظر شدت در دسته یک توفان‌‌ها قرار می‌گیرد، ممکن است تا چهارشنبه صبح در مسیر عبور خود وارد نیویورک شود.

 • آینده کار با شرکای فرانسوی

  دنیای اقتصاد: دیپلمات کهنه‌کار فرانسوی چندی پیش در ایران حضور یافت و در گفت‌وگویی با «دنیای اقتصاد» به تحلیل روابط اقتصادی دو کشور پرداخت. اوبر ودرین متولد ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۷ مشاور فرانسوا میتران در امور دیپلماتیک در زمان ریاست‌جمهوری وی، سیاستمدار سوسیالیست است که طی سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲ وزیر خارجه فرانسه بود. او مخالف شدید اقدام یکجانبه آمریکا در عراق بود.

  ودرین یکی از اعضای ائتلاف تمدن‌های سازمان ملل متحد است. او در سال ۲۰۰۰ به‌خاطر خدماتی که به کشور لهستان ارائه کرد، جایزه درجه یک این کشور را دریافت کرد.

 • مذاکره نفس‌گیر

  دکتر مرتضی کاخی، دیپلمات ایرانی نقش مهمی در تعیین قرارداد مرزی ایران و عراق در سال ۱۹۷۵ داشت؛ قراردادی که به ۱۹۷۵ الجزایر مشهور است. دکتر مرتضی کاخی پس از توافق شاه ایران و معاون وقت رئیس‌جمهوری عراق به‌دلیل آشنایی با حقوق بین‌الملل از طرف دولت وقت ایران نماینده تام‌الاختیار در تعیین مرزهای آبی‌ایران و عراق شد. این بخشی از گفت‌وگو با او درباره این قرارداد است.

  این قرارداد را چگونه تنظیم کردید؟

  اول گفتند از وسط آب یا وسط میاه ترسیم کنیم. این خط مُنَصِّف را نمی‌شود رسم کرد.

 • دو تجربه تاثیر نرخ ارز بر توریسم ورودی

  دنیای اقتصاد- امیر شاملویی: نرخ ارز در گردشگری، به‌خصوص وقتی پای رفت و آمد گردشگران خارجی در میان باشد، مساله بسیار مهمی است؛ زیرا به‌طور کلی زمانی که ارزش پول ملی یک کشور در مقابل ارزهای دیگر تضعیف می‌شود، استفاده از کالا و خدمات آن کشور برای کشورهای دیگر هزینه کمتری نسبت به کالاها و خدمات خودشان خواهد داشت یا در مواردی هزینه خدمات پیشین ارائه شده از سوی آن کشور ارزان‌تر می‌شود. تجربه بریتانیا و ترکیه نشان می‌دهد چگونه کاهش ارزش پول ملی این کشورها در برابر ارزهای معتبر جهانی منجر به تقویت صادرات خدمات و محصولات گردشگری و ورود گردشگران به این کشورها شده و درآمدزایی این کشورها را از طریق این صنعت افزایش داده است؛ تجربه‌ای که می‌تواند برای سایر کشورها از جمله ایران نیز مفید باشد.

 • قربانیان بقای علیمنصور

  دنیای اقتصاد: وضعیت باشگاه استقلال کماکان مبهم و گیج‌کننده است. در شرایطی که گفته شده بود جلسه فوق‌العاده هیات‌مدیره استقلال روز شنبه تشکیل می‌شود تا تکلیف علیرضا منصوریان روشن شود، چنین اتفاقی رخ نداد. برخی اعضای هیات‌مدیره استقلال در آن روز از برگزاری چنین جلسه‌ای اظهار بی‌اطلاعی کردند، اما ساعات ابتدایی شامگاه شنبه رسانه‌ها گزارش دادند جلسه هیات‌مدیره در مکانی مجهول و غیر از محل باشگاه تشکیل شده تا مسوولان مربوطه بدون حساسیت و حاشیه اضافی تصمیمات نهایی را بگیرند. در این میان روز گذشته اتفاقاتی رخ داد که به‌نظر می‌رسد صحت گزینه دوم و تشکیل جلسه مخفیانه را تایید می‌کند.

 • شکایت از گوگل به خاطر حذف اپلیکیشن از گوگل‌پلی

  آی‌تی‌ایران: استارت‌آپ Gab به‌تازگی گوگل را به اقدامات ضد رقابتی و حذف اپلیکیشن این شرکت از گوگل پلی متهم کرده است. این استارت‌آپ که سال گذشته از سوی مدیرعامل سابق یکی از شرکت‌های تبلیغاتی معروف تاسیس شد، در این مدت کوتاه توانسته بود به عنوان یک شبکه اجتماعی جایگزین و مناسب توجه و محبوبیت بسیار زیادی را کسب کند. اپلیکیشن Gab به‌عنوان برنامه‌ رایگان مکالمه و چت توانسته بود کاربران بسیاری از برنامه‌ها از جمله Alt-night را به سمت خود جذب کند. آگوست امسال این استارت‌آپ اعلام کرد که گوگل نسخه اندروید اپلیکیشن این شرکت را از روی گوگل پلی حذف کرده است.

 • ایران نوزدهمین کشور خشک جهان

  دنیای اقتصاد: بانک جهانی در یک بررسی، وضعیت رطوبت و بارندگی را در کشورهای مختلف جهان سنجیده است و کشورها را از این لحاظ رتبه‌بندی کرده است. بر این اساس، کلمبیا با ۳۲۴۰ میلیمتر میانگین بارندگی سالانه رتبه نخست را در جهان به خود اختصاص داده است و مصر با تنها ۵۱ میلیمتر متوسط بارندگی سالانه پایین‌ترین رتبه را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است.

  بنا به اعلام بانک جهانی، در میان همه کشورهای جهان که داده‌های آنها موجود بوده است، ایران با متوسط بارندگی سالانه ۲۲۸ میلیمتر در سال در رده نوزدهمین کشور ته جدول قرار دارد و بنابراین کشوری بسیار خشک محسوب می‌شود.

 • آتش‌بس در کاراکاس؟

  دنیای اقتصاد: نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا پیش‌بینی کرد که با میانجی‌گری خارجی تلاش‌ها را برای هدایت بحران سیاسی در این کشور آغاز خواهد کرد اما اپوزیسیون این کشور اعلام کرد که دیگر فرصت را برای ازدست‌دادن یک «نمایش» از دست نخواهد داد.

  به گزارش رویترز، به‌دنبال چند ماه تظاهرات علیه مادورو در ونزوئلا، هم دولت، هم اپوزیسیون نماینده‌ای به دومینیکن فرستاده‌اند تا با میانجیگری رئیس‌جمهوری این کشور گفت‌وگوهای بین دو طرف از سر گرفته شود. نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا با تحسین حمایت بین‌المللی از مذاکرات اخیر دولتش با نمایندگان مخالفان گفت: بسیار به دستیابی به توافق درباره پایان بحران کشور نزدیک شده‌ایم.

 • ثبت جهانی ۲شهر و یک روستای صنایع‌دستی

  دنیای اقتصاد، نوید شکراللهی: شامگاه شنبه با اعلام ثبت جهانی دو شهر سیرجان و مریوان و روستای کلپورگان، ایران با داشتن ۶ شهر و یک روستای ثبت شده جهانی در حوزه صنایع دستی، بالاتر از چین در رتبه نخست ایستاد. پس از بازدید و کارشناسی‌های انجام شده از سوی شورای جهانی صنایع‌دستی، این شورا با ثبت سیرجان از استان کرمان به‌عنوان «شهر جهانی گلیم»، مریوان از استان کردستان به‌عنوان «شهر جهانی کلاش» و روستای کلپورگان از سیستان‌وبلوچستان به‌عنوان «دهکده جهانی سفال» موافقت کرد و به این ترتیب روزهای خوشی برای صنایع دستی که پربازده‌ترین صنعت کشور به‌لحاظ اشتغال‌زایی است، انتظار می‌رود.

 • وزیر ورزش، تماشاگر افتتاحیه مسابقات داخل سالن آسیا

  مسعود سلطانی‌فر ظهر دیروز با استقبال مدیران کمیته ملی المپیک وارد محل برگزاری بازی‌های داخل سالن آسیا در عشق آباد شد. به گزارش خبرگزاری مهر، دیروز و در فاصله چند ساعت مانده به مراسم آغاز افتتاحیه پنجمین دوره بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا، مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان با استقبال مسوولان کمیته ملی المپیک و برگزار‌کنندگان این دوره بازی‌ها وارد عشق‌آباد شد. سلطانی‌فر طبق هماهنگی‌های به عمل آمده در مراسم افتتاحیه این بازی‌ها که عصر دیروز برگزار شد حضور داشت. وزیر ورزش تا روز شنبه کنار اعضای کاروان ایران در محل برگزاری بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا خواهد بود و سپس به کشور باز می‌گردد.

 • رشد ۳۵ برابری دسترسی به اینترنت در کشور

  ایسنا: سرانه دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت طی چهار سال گذشته از رشد ۳۵ برابری برخوردار شده و به ۳۵ کیلوبیت بر ثانیه رسیده است. طبق آمار ارائه شده از سوی سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت کشور، اقدامات انجام‌شده در چهار سال گذشته در حوزه توسعه دسترسی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات باعث شده تا ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه به ۱۰۱/۰۵ درصد و تعداد مشترکان پهن‌باند سیار نیز تا پایان آذرماه سال ۱۳۹۵ به بیش از ۲۷ میلیون نفر برسد. همچنین سرانه دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت طی چهار سال گذشته از رشد ۳۵ برابری برخوردار و به ۳۵ کیلوبیت بر ثانیه رسیده است.

 • انحلال دولت حماس در غزه

  دنیای اقتصاد: حماس روز شنبه اعلام کرد دولت خود را در غزه منحل و با برگزاری یک انتخابات عمومی موافقت کرده است تا به درگیری طولانی مدت خود با محمود عباس و جنبش فتح پایان دهد. به گزارش رویترز، آخرین انتخابات پارلمانی که در فلسطین برگزار شد مربوط به سال ۲۰۰۶ می‌شود که حماس در آن به یک پیروزی شگفت‌انگیز دست پیدا کرد. در سال ۲۰۰۷، حماس و فتح یک جنگ داخلی کوتاه‌مدت داشتند اما پس از آن حماس فقط اداره بخش کوچک ساحلی را به دست گرفت.

  با این حال حماس روز شنبه به طور رسمی اعلام کرد که دولت غزه را منحل می‌کند و به برگزاری یک انتخابات عمومی رضایت داده است.

 • صید اولین مدال جهانی

  تیم‌ملی والیبال ایران دیروز در آخرین بازی خود در مسابقات جام قهرمانان بزرگ قاره‌ها فرانسه را شکست داد تا ضمن تثبیت مقام سومی خود در این رقابت‌ها طلسم عدم پیروزی برابر این تیم را نیز بشکند. در این بازی تیم کشورمان با نتیجه ۳بر۲ و با امتیاز‌های ۳۸ بر ۳۶، ۲۵ بر ۲۳، ۲۲ بر ۲۵، ۲۵ بر ۲۷ و ۱۵ بر ۱۱ حریف خود را شکست داد. بازیکنان ایران در پایان این بازی ۷۲ امتیاز از اسپک، ۱۴ امتیاز از دفاع، ۶ امتیاز مستقیم سرویس و ۳۳ پوئن از اشتباهات حریف کسب کردند. بازیکنان فرانسه نیز ۷۸ امتیاز از اسپک، ۱۰ امتیاز از دفاع، ۷ امتیاز مستقیم سرویس و ۲۷ پوئن از اشتباهات ایران به سود خود ثبت کردند.

 • پاسخ اپل به ابهامات تکنولوژی تشخیص چهره

  دنیای اقتصاد: تکنولوژی تشخیص چهره یا Face ID از جذاب‌ترین و البته جنجالی‌ترین بخش‌های معرفی محصولات اپل و رونمایی از آی‌فون ۱۰ بود. ماجرا از خود رویداد هفته گذشته اپل شروع شد، زمانی که کریگ فدریقی معاون بخش مهندسی نرم‌افزار اپل هنگام معرفی این محصول نتوانست آن را به کار بیندازد، البته اپل بعدا توضیح داد که این اشکال خطای انسانی بوده و ربطی به خود تکنولوژی نداشته است. ولی سروصداها پیرامون این موضوع به همین جا ختم نشد. با توجه به ادعای اپل مبنی بر امنیت بیشتر این سیستم در مقایسه با سیستم اثرانگشت اعتراض‌ها بالا گرفت به خصوص یک سناتور آمریکایی طی نامه‌ای به اپل خواستار توضیح بیشتر این شرکت پیرامون این موضوع شد.

 • بشار رسن: از پرسپولیس به اروپا می‌روم

  بشار رسن، هافبک عراقی شماره ۵۵ سرخپوشان درباره پیش‌بینی‌اش از آینده پرسپولیس از قهرمانی در آسیا گفت: «مطمئن هستم قهرمان آسیا خواهیم شد. یک بازی سخت دیگر پیش‌رو داریم و آن هم بازی با الهلال است. چراکه مطمئن هستم در صورت راهیابی به فینال قهرمانی از آن ما خواهد بود و باید تمام توان‌مان را در دیدار برابر الهلال به کار‌گیریم. »

  دیروز و قبل از بازی با پیکان بشار رسن در گفت‌وگو با سایت ورزش ۳ درباره رقابت شدید در خط هافبک و رقابت با هافبک‌های سرشناس قرمزها گفت: «این رقابت در تمام پست‌ها وجود دارد.

 • واکنش صادقی به اخراج از پیکان

  مدافع باسابقه پیکان تهران از جمع شاگردان مجید جلالی کنار گذاشته شد. امیرحسین صادقی،‌ مدافع پیشین استقلال که دوفصل است در پیکان حضور دارد، در آستانه دیدار دیشب برابر پرسپولیس تهران از ترکیب کنار گذاشته شد. گفته می‌شود اختلافات بین این بازیکن و مجید جلالی، سرمربی پیکان علت این تصمیم از سوی باشگاه است. امیرحسین صادقی در گفت‌وگو با «ایلنا» درخصوص کنار گذاشته شدنش از پیکان آن را موقتی دانست و گفت: «به من گفتند در این بازی حضور نداشته باشم من هم چون کادر فنی چنین تصمیمی گرفته اطاعت می‌کنم. مربی تیم صلاح دیده من حضور نداشته باشم اما در روزهای آینده به تمرینات اضافه خواهم شد.

 • معرفی داوران پرسپولیس و الهلال

  دو تیم فوتبال پرسپولیس و الهلال عربستان قرار است در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا به مصاف هم بروند. کنفدراسیون فوتبال آسیا قضاوت دیدار رفت که به میزبانی الهلال و در امارات برگزار خواهد شد را به داور کره‌ای کیم یونگ هیوک سپرد. این داور کره‌ای سابقه داوری در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل و جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ را در کارنامه دارد. روزنامه الریاض عربستان اعلام کرد که کنفدراسیون فوتبال آسیا قضاوت دیدار برگشت دو تیم پرسپولیس و الهلال را هم به احمد ابوبکر داور سرشناس عمانی سپرده است. قرار است که دو تیم فوتبال الهلال و پرسپولیس دیدار رفت را ۴ مهر و دیدار برگشت را ۲۵ مهر برگزار کنند.

 • سرایت ذهنیت کاهشی به سکه

  دنیای اقتصاد: در دومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی چهارمین افت پیاپی را تجربه کرد تا به میانه کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نزدیک‌تر شود. سکه که روز شنبه با افت ۴ هزار تومانی از کانال یک میلیون و۲۶۰ هزار تومان پایین رفته بود، روز یکشنبه با ۷هزار تومان افت دیگر به بهای یک میلیون و ۲۵۱ هزار تومان رسید. این قیمت در شرایطی ثبت شد که در معاملات فردایی نرخ‌های پایین‌تر و حتی زیر سطح روانی یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان نیز برای فلز گرانبهای داخلی ثبت شد. به گفته فعالان، افت بهای اونس در هفته گذشته بازارهای جهانی و نزدیک شدن به آغاز ماه محرم از جمله عوامل مهمی است که جهت‌گیری بازیگران بازار سکه را کاهشی کرده است.

 • اتفاق عجیب دراستادیوم جدید اتلتیکو

  هفته چهارم لالیگای اسپانیا با برتری یک بر صفر اتلتیکومادرید در ورزشگاه جدیدش مقابل مالاگا پیگیری شد. قبل از بازی در مراسمی خاص با حضور انریکه سرسو، رئیس باشگاه اتلتیکومادرید رسما ورزشگاه جدید این تیم که به «واندا متروپولیتانو» نامگذاری شده افتتاح شد. کمپانی چینی «وندا گروپ» که ۲۰ درصد از سهام باشگاه اتلتیکومادرید را در سال ۲۰۱۵ خریداری کرد، در دوره ۱۰ساله پیش‌رو در هر سال ۱۰ میلیون یورو به باشگاه اتلتیکومادرید پرداخت خواهد کرد و امتیاز نامگذاری ورزشگاه را در اختیار دارد. در افتتاح این استادیوم اتفاق جالب و عجیبی افتاد که به نظر نشان از ناهماهنگی هرچند جزئی عوامل برگزاری مراسم افتتاح این ورزشگاه بود و آن برافراشته شدن وارونه پرچم باشگاه اتلتیکومادرید بود.

 • سیل پیشنهاد به بوفون

  روزنامه ایتالیایی در گزارشی از چند پیشنهاد به سنگربان یوونتوس سخن به میان آورد. به‌ گزارش ‌«ایسنا» جان‌لوئیجی بوفون، سنگربان یوونتوس به روزهای پایانی فوتبال خود نزدیک شده است و به احتمال خیلی زیاد بعد از جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه کفش‌های خود را آویزان خواهد کرد. در همین حال پیشنهادهای زیادی به بوفون شده است. باشگاه یوونتوس قصد دارد که بعد از خداحافظی بوفون او را دستیار آلگری کند و از طرف دیگر هم فدراسیون فوتبال ایتالیا در تلاش است تا بوفون را به کادر فنی تیم ملی اضافه کند. البته جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا هم علاقه زیادی به بوفون دارد و می‌خواهد او را در کنار خود در تشکیلات فیفا ببیند.

 • مسجدجامعی: جانشینان احتمالی آل‌سعود به مراتب برای ایران بدتر خواهند بود

  دنیای اقتصاد: محمد مسجدجامعی دیپلمات و سفیر سابق ایران در مراکش و واتیکان در گفت‌وگویی به بررسی سیاست و حکومت در عربستان و دلایل عدم شناخت کافی از این کشور و روابط پیش رو با ایران پرداخته است.

  مسجدجامعی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «خبرآنلاین» با اشاره به اینکه رابطه دوجانبه ایران با هیچ کشوری در منطقه بدون توجه به کلیت اوضاع منطقه، اصولا مفهوم نیست، گفت:« در حال حاضر یک نوع نه تنها بی‌ثباتی بلکه یک نوع بی‌تصمیمی، یک نوع شکنندگی ناشی از نگرانی و بعضا یک نوع فرصت‌طلبی وجود دارد که بر کل منطقه حاکم است و حتی بر ترکیه و شمال آفریقا.

 • شمخانی: با برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان مخالفیم

  فارس: دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با بیان اینکه ایران برگزاری همه‌پرسی را تامین‌کننده منافع اقلیم ندانسته و با آن مخالف است، گفت: «هرگونه خدشه به تمامیت ارضی و وحدت سرزمینی عراق موجب بازبینی و تغییر جدی در روند همکاری موجود بین ایران و اقلیم خواهد شد. »

  شمخانی در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما درخصوص موضع ایران در قبال برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق گفت: «ایران به‌عنوان دوست و همپیمان برادران کرد که همواره و در سخت‌ترین شرایط در کنار آنها بوده است، برگزاری رفراندوم را تامین‌کننده منافع اقلیم کردستان ارزیابی نمی‌کند و با آن مخالف است.

 • رئیس سازمان انرژی اتمی به وین رفت

  ایرنا: علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی به منظور شرکت در شصت و یکمین نشست عمومی سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صبح روز گذشته عازم وین پایتخت اتریش شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، علی اکبر صالحی که در راس هیاتی در شصت و یکمین نشست عمومی سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شرکت می‌کند، قرار است در این نشست سخنرانی کند. وی در حاشیه این سفر با تعدادی از مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همتایانی از کشورهای مختلف ملاقات و درخصوص موضوعات مورد علاقه طرفین گفت وگو می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر