آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۳۹۴۶

 • نرخ ارز، محرک قیمتی تولیدات آتی خودروسازان

  دنیای اقتصاد: به نظر می‌رسد که افزایش نرخ ارز بسیاری از معادله‌های خودروسازی را با تغییر و تحولات جدی روبه‌رو کرده است. از یک سو قطعه‌سازان با شکایت از افزایش قیمت مواد اولیه زمینه رشد قیمت خودرو را تا حدودی فراهم کرده‌اند و از دیگر سو امیدی به پیش‌بینی قیمت خودروهای آینده دو خودروساز کشور نیست. این در شرایطی است که پس از لغو تحریم‌ها دو خودروساز بزرگ کشور در پی عقد یک قرارداد و یک تفاهم‌نامه با خودروسازان فرانسوی ضمن تشریح خودروهای آینده بازار خودرو ایران محدوده قیمتی برای خودروهای یاد شده اعلام کردند؛ حال آنکه به اعتقاد کارشناسان با توجه به نوسانات ارزی، این خودروها قیمتی بیش از آنچه خودروسازان پیش‌بینی می‌کنند، پیدا خواهند کرد.

 • لحظه‌شماری برای بازگشایی متوقف‌های بورس

  دنیای اقتصاد-زهرا رحیمی: بازار سهام در ادامه روند آغاز شده از روز‌های پایانی آذر ماه، هفته گذشته را نیز با کاهش ۷/ ۰ درصدی به پایان برد تا کماکان این بازار چهره‌ای ضعیف و راکد از خود به جا بگذارد. ارزش معاملات خرد بازار سهام یک بار دیگر به‌طور متوسط به کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان سقوط کرد. موضوعی که از افزایش عمق رکود در بازار حکایت دارد. در همین حال، میانگین نسبت قیمت بر درآمد سهام در محدوده ۵/ ۷ واحد قرار گرفته است که باتوجه به نرخ سود سپرده‌ها و جذابیت کنونی بازارهای موازی از قبیل بازار سکه و بازار ارز، انگیزه چندانی برای خرید سهام فراهم نمی‌کند.

 • به دست آوردن سهم بازار از طریق حمله به رقبا

  مریم رضایی

  مترجم: مریم رضایی

  در سال ۲۰۱۱ بعد از اینکه ۱۰ سال مدیر شرکت گلوبال کراسینگ بودم، شرکت را فروختم و شغلم را رها کردم. این اولین بار بود که در زندگی بیکار می‌شدم. در همان دوران، زندگی خانوادگی خوبی هم نداشتم و روزهای بسیار بدی را گذراندم. وقتی یک مشاور کاریابی از من خواست برای یکی از پست‌های ارشد شرکت تی‌‌موبایل (T-Mobile) مصاحبه کنم، کمی تحقیق کردم و تصمیم گرفتم بروم.

  در آن زمان، تی‌موبایل هنوز تبدیل به شرکت سهامی عام نشده بود و تحت مالکیت دویچه‌تله‌کام بود.

 • زهر قاچاق در رگ‌های بازار کتاب

  دنیای اقتصاد: چاپ، انتشار و فروش کتاب قاچاق، قصه دیروز و امروز نیست. از سال‌های پیش از انقلاب که برخی کتاب‌ها از نظر سیاسی ممنوع اعلام می‌شد، آثاری با کیفیت نازل و به صورت چاپ زیرزمینی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گرفت. هر چند چنین کار پرخطری، کمتر به دلایل اقتصادی انجام می‌گرفت با اوج گیری انقلاب و پس از آن با صادر نشدن مجوز تجدید چاپ برخی کتاب‌های قدیمی مانند دیوان شعر برخی شاعران مانند ایرج میرزا و عبیدزاکانی که از نظر اخلاق رسمی مورد تایید نبود، کار دستفروشان و قاچاقچیان کتاب رونق گرفت و در غیاب نظارت دقیق، کم‌کم به کاسبی‌ای موازی با بازار قانونی کتاب تبدیل شد.

 • ۹ اصل اساسی گردشگری اجتماع‌‌محور

  دنیای اقتصاد: به باور کارشناسان، گردشگری اجتماع‌محور یکی از موثرترین راه‌ها برای بهبود وضعیت اقتصادی جوامع کمتر برخوردار است. آنها ۹اصل اساسی را برای این نوع از گردشگری برمی‌شمرند و معتقدند که باید در پیاده‌سازی آن مورد توجه قرار گیرد. دامنه و میزان بالای برنامه‌ریزی فعال به‌جای برنامه‌ریزی منفعلانه؛ نظام اقتصادی تطبیق‌یافته با شرایط محلی؛ درجه بالای مشارکت و کنترل محلی در همه مراحل؛ حساس بودن نسبت به اولویت‌های جوامع محلی؛ استفاده همه از ساختار قدرت مثبت در جامعه؛ نقش حیاتی نظام آموزشی در کسب مهارت و آموزش افراد محلی و اصلاح ساختار قدرت؛ رعایت مساوات در توزیع درآمد و ثروت؛ ساختارمند کردن مداخلات دولتی و اصلاحات چارچوب سیاست‌گذاری و درنظر گرفتن گردشگری به‌عنوان صنعت مکمل نه به عنوان تنها صنعت، اصول مهم در شکل‌گیری گردشگری اجتماع‌محور به‌شمار می‌روند.

 • بهترین لپ‌تاپ‌های سال ۲۰۱۶

  دنیای اقتصاد: موبایل‌های هوشمند با همه محبوبیتی که در میان افراد دارند، هنوز نمی‌توانند برای انجام اغلب کارهای روزمره جایگزین لپ‌تاپ‌ها شوند. درست به همین دلیل هم هست که با وجود رکودی که بازار داغ موبایل‌های هوشمند به بازار کامپیوترهای شخصی تحمیل کرد، لپ‌تاپ‌ها همچنان طرفداران و کاربران خاص خودشان را دارند و بازار آنها روند ثبات را در پیش گرفته است. با این اوصاف شرکت‌های تولیدکننده در سال ۲۰۱۶ هم مدل‌های متنوعی از لپ‌تاپ‌هایشان را به بازار معرفی و عرضه کردند. حالا مجله بیزینس اینسایدر با بررسی این مدل‌های جدید، بهترین لپ‌تاپ‌های سال ۲۰۱۶ را معرفی کرده است.

 • خطابه ضداسرائیلی کری

  دنیای اقتصاد: روز چهارشنبه جان کری وزیر امور خارجه از اقدام آمریکا درباره رای ممتنعش در شورای امنیت دفاع کرد. این دفاع پس از آن صورت گرفت که مقامات اسرائیلی به شدت از رفتار ایالات متحده انتقاد کردند.

  به گزارش رویترز، جان کری با تشریح چشم‌انداز صلح اسرائیلی- فلسطینی، به انتقادهای تندی که نخست‌وزیر و دولتمردان اسرائیلی از رای ممتنع آمریکا به قطعنامه اخیر شورای امنیت در محکومیت شهرک‌سازی‌های اسرائیلی بیان کرده بودند، پاسخ داد. کری در یک سخنرانی که به طرزی غیرمعمول برای او طولانی بود و یک ساعت و نیم ادامه داشت، تاکید کرد که با توجه به رکود چند ساله گفت‌وگوهای صلح اسرائیلی- فلسطینی، قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت آخرین تلاش برای حفظ راهکار سیاسی «دو کشوری» بوده است.

 • نقشه راه خروج از آشوب آماری

  دنیای اقتصاد: گزارش‌های نماگرهای اقتصادی در سه ماهه نخست سال جاری در حالی منتشر شد که بازهم جای خالی آمار تولید ناخالص داخلی برای پنجمین فصل متوالی مشاهده می‌شود. آخرین آمارهای بانک مرکزی از رشد اقتصادی مربوط به سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۳ است و به‌نظر می‌رسد مسوولان بانک مرکزی برای این آمار مهم به جمع‌بندی نهایی نرسیدند. این در حالی است که مسوولان این نهاد، بدون انتشار جزئیات آمارهای رشد اقتصادی، رشد بهار، تابستان و نیمه نخست سال ۱۳۹۵ را منتشر کردند و در برخی صحبت‌ها، از تغییر و تحولات بخش‌ها صحبت کردند.

 • ثبات در بازار آپارتمان‌های نوساز

  دنیای اقتصاد: بازار آپارتمان‌های نوساز و کلیدنخورده در طول آذرماه بدون تغییر محسوس قیمتی نسبت به ماه قبل، همچنان ثبات نسبی خود را حفظ کرده است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، مشاوران املاک معتقدند طی یک ماه گذشته از میزان مراجعه متقاضیان خرید مسکن برای جست و جوی واحدهای نوساز و کلید نخورده کاسته شده و تقاضا در این بخش محدودتر از آبان‌ماه بوده است. برداشت واسطه‌های ملکی از وضعیت بازار آپارتمان‌های نوساز در طول آذر ماه این است که قطعا «قیمت»، عامل کاهش صف تقاضای این آپارتمان‌ها نبوده، چراکه تغییر محسوس قیمتی در این بازار رخ نداده است.

 • شکست رکورد ۴ ساله «آتی»

  سارا جنگروی: خبر ثبت حجم ۲۱۲ هزارتایی در معاملات آتی سکه طی هفته گذشته یکی از مهم‌ترین خبرهایی بود که این بازار را تحت تاثیر خود قرار داد؛ خبری که خود با افزایش ناگهانی قیمت‌ها در روز سه‌شنبه هفته گذشته همراه شد، به‌طوری که قیمت‌ها در برخی سررسیدها در هفته گذشته حتی تا نزدیکی ۱۰۰ هزار تومان رشد را ثبت کردند، هر‌چند فعالیت‌های قیمتی در دو روز پایانی هفته که به نوعی این افزایش را پس گرفت نشان داد بازار با افزایشی هیجانی روبه‌رو‌ شده است؛ با این حال برآیندهای مختلف نشان‌دهنده این است که در هفته‌های پیش رو حجم معاملات همچنان افزایشی خواهد ماند.

 • هفته‌ای با زیان ۷/ ۰ درصدی

  دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته در حالی هفته کاری خود را تحت سایه تحولات بازارهای موازی به پایان رساند که کارنامه‌ای بهتر از ۷/ ۰ درصد زیان به همراه نداشت. در هفته گذشته معامله‌گران شاهد تداوم عرض اندام بازار ارز بودند. هر چند در انتهای هفته با فرارسیدن تعطیلات کریسمس و توقف حواله‌های ارزی از تب و تاب بازار کاسته شده اما همچنان یکی از مهم‌ترین‌ موضوعات پیش روی معامله‌گران بود. موضوع ارز به دلیل اهمیت دوگانه برای بازار سرمایه مورد توجه است.

 • اثر افزایش نرخ ارز برقیمت‏ گوشی موبایل

  خبرگزاری فارس: رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی از افزایش بیش از ۱۰ درصدی قیمت‌ها در بازار موبایل در نتیجه افزایش اخیر نرخ ارز خبر داد و گفت: افزایش قیمت‌ها در این بازار بیش از افزایش نرخ ارز بوده است. غلامحسین کریمی از افزایش بیش از ۱۰ درصدی قیمت‌ها در بازار موبایل در نتیجه افزایش اخیر نرخ ارز از حدود یک ماه پیش خبر داد. رئیس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی اظهار کرد: درحالی‌که در هفته‌های اخیر نرخ ارز حدود ۱۰ درصد افزایش یافته، اما متاسفانه افزایش قیمت‌ها در بازار موبایل بیش از افزایش نرخ ارز و حدود ۱۵ درصد بوده است.

 • فرمول ظریف برای ریشه‌کنی تروریسم

  دنیای اقتصاد: وزیر امور خارجه ایران در مقاله‌ای که اخیرا منتشر شده، تروریسم و افراط‌گرایی را نتیجه طبیعی ناکارآمدی وضعیت کنونی بین‌المللی دانسته و بر مقابله با زمینه‌های گسترش افراطی گری و تروریسم تاکید کرده است. در متن مقاله محمدجواد ظریف که به زبان انگلیسی در مجله ایرانی «Iranian Review of Foreign Affairs» به چاپ رسیده، درخصوص عوامل و راهکارها بحث و بررسی شده است.

  محمدجواد ظریف با طرح شالوده‌شکنی پیش انگاشته‌ها معتقد است که باید ابتدا، توهمات نادرست از ذهن‌ها زدوده شوند، دوم، مقصر دانستن یکدیگر راهگشا نخواهد بود و سوم این تصور که میان دیکتاتوری و تروریسم رابطه مستقیمی وجود دارد و از سوی دیگر دموکراسی‌ها با یکدیگر نمی‌جنگند، نیز اصلاح شود.

 • نقش «تفکر طراحی» در بهبود تجربه مشتری

  فریبا ولیزاده

  مترجم: فریبا ولیزاده

  تعداد بسیار زیادی از شرکت‎ها به واسطه اتخاذ رویکردی نو در زمینه طراحی با گرایش به اولویت‎ نیازها و خواسته‎های مشتری، در حال اعمال تحولاتی چشمگیر در فرآیند توسعه محصول خود هستند. چارچوب طراحی محصول در این رویکرد به جای تکیه بر غرایض افراد، بر توسعه تعاملات با کاربر، نمونه‎سازی و آزمایش در طول فرآیند توسعه تمرکز دارد. این رویکرد که با نام «تفکر طراحی» از آن یاد می‎شود، در شرکت‎های توسعه دهنده فناوری بیشتر از هر زمان دیگری اتخاذ می‎شود. برای مثال، شرکت IBM از رویکرد تفکر طراحی به منظور پیشگامی در عرصه نوآوری در صنعت فناوری‎های دیجیتال بهره‌برداری می‎کند و به این ترتیب فرهنگ سازمانی در طول فرآیند طراحی و توسعه متحول می‎شود.

 • رشد محبوبیت پیام رسان‌های آنلاین

  کاربران ایرانی بیشترین عضویت را در شبکه‌ اجتماعی «لینکدین» در میان کشورهای منطقه دارند
 • خاموشی پوران فرخزاد بعد از یک دوره کما

  پوران فرخزاد بر اثر ایست قلبی صبح پنج‌شنبه در بیمارستان ایرانمهر درگذشت. این شاعر و پژوهشگر در روزهای اخیر به‌دلیل بیماری به کما رفته بود و در بخش مراقبت‌های ویژه‌تحت نظر بود. پوران فرخزاد متولد بهمن سال ۱۳۱۱ بود و از جمله آثار او می‌توان به کتاب‌های «زن از کتیبه تا تاریخ» (دانشنامه زنان فرهنگساز ایران و جهان در دو جلد)، «اوهام سرخ شقایق» (گزیده‌ای از اشعار زنان جهان)، «نیمه‌های ناتمام؛ سیری در شعر زنان از رابعه تا فروغ»، «زن شبانه موعود» (نشان زن در آثار سهراب سپهری)، «کسی که مثل هیچ‌کس نیست» درباره فروغ فرخزاد، مجموعه شعر «خوشبختی در خوردن سیب‌های سرخ»، مجموعه داستان «دیداری در پاییز»، مجموعه‌ رباعی «جنگ مشوش»، داستان‌های بلند «در پس آینه» و «آتش و باد»، رمان «در انتهای آتش و آینه‌» و فرهنگ «کارنمای زنان کارآی ایران از دیروز تا امروز» اشاره کرد.

 • انتخاب رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری

  ایرنا: سخنگوی شورای نگهبان از برگزاری نخستین جلسه هیات مرکزی نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری خبر داد و گفت: در این جلسه آیت‌الله احمد جنتی به‌عنوان رئیس انتخاب شد. عباسعلی کدخدایی افزود: در ادامه این جلسه نیز اعضای هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در ۱۵ استان انتخاب شدند. او همچنین از انتخاب خود به‌عنوان سخنگو خبرداد. وی درباره اینکه آیا همه شرایط برای برگزاری انتخابات ۹۶ آماده است، گفت: ان‌شاءالله امیدواریم همه چیز آماده باشد و با دوستان وزارت کشور مشغول رایزنی هستیم.

 • تولید خودرو بالا رفت

  شاتا: ۹۴۹ هزار و ۴۹۷دستگاه انواع خودرو از ابتدای امسال تا پایان آذرماه در کشور تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱/ ۳۹ درصد افزایش یافته است. از مجموع این میزان تولید، ۸۸۱ هزار و ۹۳۵ دستگاه خودروی سواری تولید شده است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۹/ ۴۰ درصد افزایش یافت. همچنین ۵۸ هزار و ۱۰۴ دستگاه وانت، ۸ هزار و ۲۱۶ دستگاه کامیون، ۷۱۲ دستگاه اتوبوس،۵۳۰ دستگاه مینی‌بوس در این مدت تولید شد که به ترتیب ۹/ ۲۰ درصد، ۷/ ۶ درصد، ۶/ ۲۳ درصد و ۸/ ۸ درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

 • انتقاد توییتری مطهری از صداوسیما

  خبرآنلاین نوشت: علی مطهری، نایب رئیس مجلس با انتشار مطلبی در صفحه‌ شخصی خود در توییتر به برنامه‌های صداوسیما در ۹دی انتقاد کرد و نوشت: «برنامه‌های صدا و سیما درباره ۹ دی به گونه‌ای بود که گویی مایل است با تحریک طرف مقابل حوادث سال ۸۸ تکرار شود. » او پیش از این پیام، با انتشار مطلبی دیگر در صفحه توییتر خود درباره ۹ دی نوشته بود: «۹ دی روزی است که مردم ایران قطع نظر از خطاهای دو طرف حوادث سال ۸۸، برای حفظ اساس انقلاب اسلامی به میدان آمدند. »

  .
 • زاویه گرفتن جواد لاریجانی با ‌رفسنجانی

  ایسنا نوشت: محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: بلای استنباط غلط در دین و زاویه گرفتن با ولایت در اصولگراها نیز وجود دارد و یکی از درس‌های سال ۸۸ همین بود که هر کسی در هر لحظه‌ای ممکن است از ولایت خارج شود. لاریجانی افزود: باید فتنه را درست فهمید نه برای مقابله و مبارزه، بلکه باید بدانیم چگونه کسانی که از ابتدای انقلاب با هم دوست بودیم و انس پیدا کرده بودیم حالا از مسیر ولایت فاصله گرفته‌اند و حتی در مقابل اصل ولایت ایستادند. وی ادامه داد: برای مثال من امروز با آقای هاشمی‌رفسنجانی زاویه گرفتم و این بسیار برای من سخت است که با شخصی که از پیش و ابتدای انقلاب تا این اندازه دوست و مانوس بودیم و حتی زمانی هر روز هفته را با هم می‌گذراندیم، امروز باید فاصله بگیرم و به خاطر زاویه‌ای که ایشان با ولایت گرفته‌اند، از ایشان دوری کنم.

 • جریمه سنگین در انتظار تاکاتا

  ایسنا:یک منبع آگاه به وال‌استریت‌ژورنال اظهار کرد که تاکاتای ژاپن به توافق با وزارت دادگستری آمریکا نزدیک شده و انتظار می‌رود حداکثر یک تریلیون دلار برای حل و فصل اتهامات مربوط به بادکننده ایربگ معیوب پرداخت کند. با این همه رقم نهایی ممکن است صدها میلیون دلار بالاتر باشد. هر دو طرف سرگرم مذاکره برای اقرار به ارتکاب تخلف از سوی شرکت قطعه‌‌ساز ژاپنی تاکاتا هستند که بخشی از این توافق خواهد بود و ممکن است تا ژانویه انجام شود. انتظار می‌رود تاکاتا بخشی از جریمه را از پیش پرداخت کند و بقیه آن در طول چند سال پرداخت شود.

 • بزرگان تکنولوژی سال آینده چه خواهند کرد؟

  آی‌تی‌ایران: در چند سال اخیر، نبرد اصلی در دنیای تکنولوژی بر سر اسمارت‌فون‌ها بوده است. با اینکه در سال ۲۰۱۷ نیز قضیه به‌طور کامل تغییر نخواهد کرد اما خواهیم دید که غول‌های پیشتاز در این عرصه روی تکنولوژی‌ها و حوزه‌های جدید و نوظهوری تمرکز خواهند کرد. در ادامه نگاهی به عرصه‌های رقابت احتمالی انداخته‌ایم.

  خودرو

  سیستم یکپارچه‌سازی اسمارت‌فون و خودرو به خوبی و با جدیت آغاز شده است. گوگل و اپل پلت‌فرم‌های مختص خودرو را با نام‌های Android Auto و CarPlay گسترش داده‌اند.

بیشتر