• مالیات بر ملّاکی یا ملک‌بازی؟

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان مجلس باز هم بدون توجه به مالیات اصلی و فراگیر برای توقف جریان سوداگری مسکن، سراغ یکی دیگر از مالیات‌های فرعی رفتند و این بار طرح «مالیات بر عایدی سرمایه» را در دستور کار گذاشته‌اند. حرکت جدید، سومین قلق‌گیری نادرست طراحان مالیاتی محسوب می‌شود که تقریبا غیرممکن است به «هدف» اصابت کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد کاربرد «مالیات بر عایدی سرمایه» در بازار مسکن برای مهار دسته‌ای از خریداران غیرمصرفی (سفته‌بازها) است که در دوره التهاب قیمت توام با رونق معاملات، موج‌سواری می‌کنند. این گروه یعنی ملک‌بازها در کوتاه‌مدت اقدام به خرید و سپس فروش می‌کنند تا از عایدی جهش قیمت نفع ببرند. اما ملک‌بازها در رکود فعلی، اقلیت در حال حذف هستند. در حال حاضر مساله اصلی بازار مسکن،‌ «احتکار سنگین آپارتمان‌های خریداری‌شده توسط ملّاکان» با هدف سرمایه‌گذاری بلندمدت است. خاتمه سریع و اصولی این وضعیت در گرو «مالیات سالانه بر املاک» است. این مالیات اصلی در دنیا جواب داده است. طرح مجلس، زمین، خودرو، ارز و طلا را نیز دربرمی‌گیرد.
 • نبض بازار نوسازهای پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: بازار واحدهای مسکونی نوساز در شرایط رکودی مورد بررسی قرار گرفت.
 • درخواست شهرداران کلان‌شهرها از دولت

  شهرداران کلان‌شهرها دو نامه به رئیس‌جمهوری و معاون اول نوشتند و در این دو نامه، از دولت برای کمک به شهرداری‌ها درخواست کردند. در این نامه همچنین تقاضا کردند که حداقل، هزینه‌هایی که شهرداری‌ها در این دوران داشتند به‌عنوان هزینه‌های قابل قبول پذیرفته شود.
 • آلودگی هوا رتبه چهارم مرگ‌ومیر زودرس

  کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به صعود آلودگی هوا به رتبه چهارم مرگ‌ومیر زودرس گفت: در ایران انتشار آلاینده ازن نسبت به قبل افزایش یافته است.
 • واکسن ابرتورم بازار مسکن

  دنیای‌اقتصاد: خیز دوباره تورم مسکن در تهران یک معمای بزرگ در بازار ملک به‌وجود آورده است؛ «چرا فاز پساجهش دوام نیاورد؟» بررسی‌ها نشان می‌دهد بهمن‌ماه امسال بازیگر ۵/ ۲ ساله معاملات ملک - خریدارانی که از سال ۹۷ تا نیمه امسال فعال بودند - بار دیگر وارد بازار شد و این حضور باعث شد هم حجم خرید و فروش آپارتمان رشد کند و هم تورم ماهانه مسکن مجددا اوج بگیرد. این معما چنانچه از ابعاد مختلف -متغیرهای اثرگذار بر رفتار بازیگران بازار مسکن و قیمت ملک - موشکافی شود به شناسایی واکسن ابرتورم مسکن منجر می‌شود.
 • تصویب کلیات ۴۱ تبصره بودجه ۱۴۰۰ شهرداری

  اعضای شورای شهر تهران با ۱۶ رای موافق کلیات ۴۱ تبصره بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران را به تصویب رساندند.
 • آپارتمان‌های کمتر از میانگین قیمتی پایتخت

  دنیای اقتصاد: بازار واحدهای مسکونی کمتر از میانگین قیمتی پایتخت مورد بررسی قرار گرفت.
 • حاشیه‌نشینی در کلان‌شهرها

  فاطمه رستمی‌اصانلو: یکی از مشکلات پیچیده پیرامون کلان‌شهرها که خود مولد بسیاری از مسائل و مشکلات دیگر می‌شود «حاشیه‌نشینی» است. حاشیه‌نشینی پیامد اصلی صنعتی شدن و شتاب گرفتن شهرنشینی است، حتی همزاد آن محسوب می‌شود. این مهم معضل تمام جوامع به ویژه کشورهای کمتر توسعه‌یافته است.
 • آینده مسکن از ۲ دوربین

  دنیای‌اقتصاد: آینده بازار مسکن از ۲ دوربین با افق دید متفاوت بررسی شد. دوربین اول با دید بلندمدت - سال ۱۴۰۰- توسط حقوقی‌های بازار ملک فعال شده است. نهادهایی که ماهانه «مزایده‌های ملکی» برگزار می‌کنند تعداد دوره‌های فروش را نسبت به نیمه اول امسال تقریبا ۲ برابر کرده و فرمول مزایده را تغییر داده‌اند. این رفتار بزرگ‌مقیاس‌های بازار ملک نتیجه برداشت آنها از بازار مسکن ۱۴۰۰ است. از طرفی، دوربین کوتاه‌مدت -زاویه دید سرمایه‌گذاران فعلی- از تاثیر «بازگشت انتظارات» بر قیمت مسکن بهمن حکایت دارد.
 • انقلاب مهندسی و پیوندهای جهانی

  دکتر عباس آخوندی
  دانشکده‌های مهندسی در ایران و جهان منبع‌جوشان جریان دانشی هستند و بر آبادانی جهان، تغییر و بهبود سبک زندگی ابنای بشر و فراهم‌آوری اسباب رفاه، آسایش و سلامت آنان نقش بی‌بدیلی داشته‌اند. لیکن‌ نقش آنان را نباید در ارتقای فن و تکنیک محصور کرد. آنان فراتر از این، جهانیان را از مجرای انقلاب اطلاعات و ارتباطات به‌هم پیوند داده‌اند‌ بنابراین مهندسان مفهوم فرهنگ، اجتماع، اقتصاد، سیاست، قدرت و امنیت را در جهان دگرگون کرده‌اند.
 • ایستگاه سنجش آلاینده‌های گازی در آرادکوه

  سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با همکاری اداره کل هواشناسی استان اقدام به احداث یک ایستگاه هواشناسی در ‌مجتمع ‌پردازش و دفع آرادکوه کرد‎.
 • خطای مکرر در مالیات‌ستانی

  دنیای اقتصاد: محصول جدید قانون‌گذار در حوزه مالیات‌ به جای تامین لااقل یکی از اهداف سه‌‌گانه مالیاتی، نوع تازه‌ای از خطای سیاستی را رقم زد. آخر هفته گذشته در جریان بررسی بخش هایی از لایحه اصلاحی بودجه ۱۴۰۰ در مجلس، الحاقیه‌ای توسط نمایندگان تصویب شد تا سال آینده از خودروهای لوکس، خانه‌های لوکس و همچنین بازیگران و اینفلوئنسرها مالیات سالانه دریافت شود. اما فرمولی که برای مالیات‌ستانی در این مصوبه قید شده است، هیچ شباهتی به مدل رایج و متعارف سیاست‌های مالیاتی ندارد. مثلا برای املاک، اخذ مالیات سالانه علی‌القاعده به معنای دریافت مالیات از همه مالکان است نه اینکه زیر یک‌درصد از کل واحدهای مسکونی (فقط خانه‌های بالای ۱۰ میلیارد تومان)، مشمول این مالیات شوند. مالیات‌ها با سه هدف «تامین منابع پایدار برای دولت»، «تحقق سیاست‌های مرتبط با تنظیم و ساماندهی بازار» و «بازتوزیع ثروت بین دهک‌‌های پردرآمد و کم‌درآمد» طراحی و دریافت می‌شود. این در حالی است که با خطاهای مکرر در تعریف مالیات‌های جدید، تحقق این اهداف زیرسوال است.
 • بازار مسکن پایتخت در هفته اول اسفند

  دنیای‌اقتصاد: مشاوران املاک در برخی مناطق مصرفی و میانی پایتخت از افزایش حجم فایل‌های عرضه شده در بنگاه‌ها خبر می‌دهند.
 • بازی سیاست‌گذار در زمین سفته باز

  فرید قدیری
  مالیاتی که هفته گذشته به تصویب رسید، بدون آنکه ذره‌ای ریسک مالیاتی برای احتکار مسکن به وجود بیاورد، «اقلیت بی‌اثر روی قیمت‌ها» در بازار ملک را هدف قرار داده است نه «بانیان اصلی احتکار و نابسامانی وضعیت فعلی» را.
 • زلزله بزرگ خبر می‌دهد

  دنیای اقتصاد: دانشمندان آمریکایی موفق شدند به یک معمای بزرگ درباره شکل شروع و چگونگی وقوع زلزله‌‌های بزرگ پاسخ دهند. تحقیقات آزمایشگاهی قابل استناد براساس روند ۱۰ساله زلزله‌ها در آمریکا نشان می‌دهد زمین‌لرزه‌های بزرگ پس‌از تعدد ریزلرزه‌ها اتفاق می‌افتد. این یافته به معنای بروز حتمی زلزله در پی ریزلرزه‌ها نیست، بلکه با ردیابی زلزله‌های کوچک می‌توان «وضعیت خطر بالا طی ۳ تا ۳۵ روز آینده» را برآورد کرد. در کشورهای توسعه‌یافته، پایش زلزله‌های کوچک به نوعی، مکمل سیستم‌های هشدار سریع زلزله (اعلام در پیش‌بودن زلزله چند ثانیه قبل از وقوع) محسوب می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر