آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۲۲۲

 • پیش‌لرزه بی‌تدبیری

  دنیای اقتصاد: زمین‌لرزه چهارشنبه شب غرب استان تهران به شکل «پیش‌لرزه بی‌تدبیری»، در پایتخت ظاهر شد و خطرناک‌ترین گسل کشوری را نمایان کرد. گسل «بی‌تدبیری» ناشی از ضعف و ناتوانی مدیران شهری و مسوولان دولتی، در حوادث آخر هفته قابل ردیابی است. بامداد چهارشنبه، غلظت ذرات معلق در تهران، تحت‌تاثیر بی‌عملی مدیران مقابل «بحران آلودگی» و غفلت از تجربه‌های جهانی حل این چالش زیست‌محیطی، روند صعودی به خود گرفت و شاخص کیفیت هوا در طول روز وارد «وضعیت قرمز» شد. اما در پی زلزله ساعت ۱۱ و ۲۷ دقیقه همان شب، تحت‌تاثیر هجوم بخشی از تهرانی‌ها به خیابان‌ها، کیفیت هوا با رسیدن به مرز فراقرمز، غیرقابل تنفس شد تا اینکه، «باد» غروب پنج‌شنبه، به نجات شهر آمد. طی دو روز گذشته، دغدغه مدیران، در جواب دادن به پرسش درباره «نوع زمین‌لرزه ملارد» خلاصه شد؛ در حالی که تهدید بزرگ‌تر، «آسیب‌پذیری شهرها از بی‌تدبیری مدیران» است. زلزله ملارد مختصات نگاه به «زلزله بزرگ تهران» و میزان احتمال آن را تغییر داد. الگوهای موفق مدیریت بحران نشان می‌دهد در کشورهای توسعه‌یافته برخلاف ایران که عمده بار مالی ناشی از حوادث بر دوش دولت است، صندوق‌های اضطراری، برای تامین مالی پیش از بحران و صندوق‌های بیمه برای مدیریت مالی پسابحران نقش دارند.
 • جایگاه «علم» و «شبه‌علم» در زلزله ملارد

  مهدی زارع زلزله‌شناس
  پس از رخداد زلزله‌های اخیر تعداد اعضای کانال تلگرامی که من برای انتشار مقالات و مصاحبه‌های خود در تلگرام درست کرده‌ام الان حدود ۳ هزار نفر است و تعداد اعضای یک کانال مدعی پیش‌بینی زلزله (با دقت ۷۰ درصد!) که مدیریت آن با فردی است که اساسا آشنایی مقدماتی نیز با مبانی زلزله‌شناسی ندارد، حدود ۱۰۰هزار نفر.
 • زلزله‌های تهران و اطراف آن

  علی بیت‌اللهی رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  مطالعه لرزه‌خیزی تاریخی کوه‌های البرز قبل از ۱۹۰۰ میلادی نشان می‌دهد که بیشتر نواحی آن چندین بار ویران شده‌اند. برای توصیف زمین‌لرزه‌های رخ داده در گستره تهران در دو بازه زمانی مربوط به زمین‌لرزه‌های تاریخی و دستگاهی (زلزله‌هایی که با دستگاه‌های لرزه‌نگاری به ثبت رسیده‌اند) به توضیح مختصری می‌پردازیم. بی‌گمان شناخت این رخدادها خود اطلاعات گرانبهایی است که در مطالعات برآورد خطر زمین‌لرزه نقش بسزایی دارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر