براساس اعلام سازمان هواشناسی کشور، پیش‌بینی می‌شود متوسط دمای هوا در تابستان جاری، ۱.۵‌درجه از متوسط درازمدت بیشتر باشد و به‌نظر می‌رسد این موضوع بر افزایش توفان‌‌‌‌‌های گردوغبار نیز تاثیرگذار باشد.

در رابطه با این موضوع، علی‌‌‌‌‌محمد طهماسبی‌بیرگانی؛ مشاور رئیس‌‌‌‌‌ سازمان‌‌‌‌‌ حفاظت محیط‌زیست و دبیر ستاد ملی ‌‌‌‌‌سیاستگذاری و هماهنگی ‌‌‌‌‌مدیریت‌‌‌‌‌ مقابله با‌‌‌‌‌ پدیده گردوغبار کشور به تسنیم گفت: تغییرات شدید دمای هوا با توفان‌‌‌‌‌های گردوغبار رابطه مستقیم دارد و در دو سه روز اخیر هم به‌دلیل تغییرات دمایی شدید در استان‌های قم، مرکزی، همدان، سمنان و اصفهان شاهد توفان‌‌‌‌‌های گردوغبار بودیم.

وی ادامه‌داد: زمانی‌که تغییرات دمایی خیلی شدید باشد، اختلاف فشار به‌وجود می‌آید و اختلاف فشار هم باعث برخاستن گردوغبار می‌شود. نوسانات‌درجه حرارت، خشکسالی و استمرار آن مسائلی هستند که منجر به تشدید گردوغبار می‌شوند ـ که به ما آسیب می‌زند ـ لذا پیش‌بینی می‌شود امسال نسبت به سال‌گذشته، گردوغبار بیشتری داشته باشیم. مشاور رئیس‌‌‌‌‌ سازمان‌‌‌‌‌ حفاظت محیط‌زیست در رابطه با همکاری با سوریه و عراق برای کاهش کانون‌های گردوغبار متاثر بر کشورمان توضیح داد: حدود یک‌ماه و نیم پیش تمام اقدامات لازم را برای میزبانی از آنها انجام دادیم و برنامه‌‌‌‌‌ریزی بازدیدها و اسکان آنها را نیز انجام دادیم تا به ایران بیایند. طهماسبی‌بیرگانی اضافه کرد: ما همچنان به‌صورت دائم به وزارت امورخارجه  نامه می‌دهیم و وزارت امورخارجه نیز با این کشورها نامه‌‌‌‌‌نگاری می‌کند اما متاسفانه کارشکنی می‌کنند و پای کار نمی‌آیند.