آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۵۱۱۹

 • گلدن‌گلوب در سایه حاشیه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: جوایز بزرگ سینمایی همواره زیر ذره‌بین منتقدان قرار دارد و هر اقدام آنها حتی از روزهای پیش از برگزاری به دقت زیرنظر گرفته می‌شود؛ این حساسیت‌ها به‌ویژه در سال‌های اخیر در زمینه ترکیب نژادی و جنسیتی داوران و آثار مورد داوری بیشتر شده است. در آستانه برگزاری مراسم پایانی هفتاد و هشتمین دوره جوایز گلدن‌گلوب، این رویداد نیز از گزند چنین حساسیت‌هایی در امان نمانده و با انتقادات بی سابقه‌ای روبه‌رو شده است. پس از انتشار گزارش افشاگرانه نشریه لس‌آنجلس‌تایمز مبنی بر حضور نداشتن حتی یک خبرنگار سیاه‌پوست در میان ۸۷ نفر از اعضای انجمن مطبوعات خارجی هالیوود، انتقادات فراوانی نسبت به عملکرد این نهاد سینمایی که برگزار‌کننده جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن‌گلوب است، شکل گرفته است.
 • اشتیاق بازار سینما به اقتباس

  سال گذشته آثار داستانی زیادی به نسخه تلویزیونی تبدیل شدند تا تنوع در آثار تلویزیونی زیاد شود و فروش آثار داستانی هم افزایش یابد. تبدیل یک کتاب به فیلم‌نامه از اهمیت زیادی برخوردار است و برای اقتصاد دنیا اهمیت زیادی دارد. کتاب‌ها از دیرباز مواد خام را برای هالیوود فراهم کردند؛ اما افزایش نگارش آثار داستانی این بازار را داغ کرد و قراردادهای زیادی برای تولید آثار اقتباسی در جریان است.
 • خداحافظی شهاب حسینی با فضای مجازی

  ایرنا: شهاب حسینی با انتشار نوشته‌ای به شکل ضمنی به انتقادات چند وقت اخیر درباره واکسن زدنش در آمریکا پاسخ داد و از شبکه اجتماعی اینستاگرام خداحافظی کرد.
 • ساخت سریال انیمیشن «ترمیناتور»

  مهر: ساخت یک سریال انیمیشنی از «ترمیناتور» به سفارش نتفلیکس در دستور کار قرار گرفت. آنچه تاکنون روشن است این است که برای ساخت این سریال نتفلیکس با اسکای‌دنس همکاری می‌کند. این درحالی است که اسکای دنس تهیه‌کننده دو فیلم آخر «ترمیناتور» بود.
 • تکثیر شیرهای تناولی در ۸۰ نسخه

  ایسنا: شیرهای جدید به امضای پرویز تناولی، هنرمند مجسمه‌ساز این روزها در گالری هدایت به نمایش و فروش گذاشته شده است. این اثر که توسط تناولی به رویداد بزرگداشتش هدیه شده است، در ۸۰ نسخه توسط هنروران این هنرمند تکثیر شده و با امضای او به فروش می‌رسند. تندیس شیری که با امضای پرویز تناولی برای همراهی با انتشار آلبوم «کنسرت بزرگداشت پرویز تناولی» و فیلم «نقطه و شیر» ساخته شده، این روزها در گالری هدایت به نمایش گذاشته شده است. در این نمایشگاه یک نسخه از پرتفولیوی شیرهای پرویز تناولی و یک قالیچه شیری از طرح‌های او نیز ارائه شده است.
 • سینما رفتن در شب امتحان

  دنیای‌اقتصاد: مهدی اخوان‌ثالث متخلص به م.امید ۹۲ سال پیش در چنین روزی به دنیا آمد. او از زمره شاگرادن نیما بود که همپای احمدشاملو، فروغ فرخزاد و سهراب سپهری، بدون آنکه شیوه سرایشش به آنها نزدیک باشد، توانست بر قله ادبیات معاصر جای گیرد. چیره‌دستی اخوان در شعر حماسی و استفاده از زبان روایی که از تسلط او بر ادبیات کلاسیک ناشی می‌شد، موجب شد آثاری چون زمستان، آخر شاهنامه و از این اوستا سال‌ها پس از انتشار همچنان در اوج شاهکارهای ادبی باقی بمانند.
 • تابوها را «جگرداری» باید بشکند

  دنیای‌اقتصاد: سیمین بهبهانی، شاعر فقید ۲۱ سال پیش برای رضا براهنی شاعر و نویسنده پیشرو نامه‌ای نوشته بود که بازخوانی آن پس از سال‌ها که از زمان نوشتن می‌گذرد خالی از لطف نیست. علاقه‌مندی فردی این غزل‌سرا به آثار آوانگارد براهنی و تیزبینی و دقت ادبی او از نکات شایان توجه این نامه محسوب می‌شود.
 • «نه به پلاستیک بیشتر» در بازار کتاب

  دنیای‌اقتصاد: کتاب «نه به پلاستیک بیشتر» با عنوان فرعی «چگونه می‌توان تغییر ایجاد کرد» نوشته مارتین دوری با ترجمه ریحانه عسگری منتشر شد. مارتین دوری که از او به‌عنوان رهبر جنبش ضدپلاستیک در جهان یاد می‌شود، در این کتاب به زبانی ساده و در عین حال علمی و مستدل بیان می‌کند که پلاستیک چه آسیب‌‌های فاجعه‌باری به محیط‌زیست و مخصوصا اقیانوس‌ها و آبزیان وارد کرده است. البته او تصویر قالبی از پلاستیک را در ذهن مخاطب فرو می‌ریزد و نشان می‌دهد که حتی نوشیدن یک فنجان چای کیسه‌ای یا اصلاح صورت و استفاده از بادکنک و اکلیل هم می‌تواند برای محیط‌زیست، مضر و مخرب باشد! «نه به پلاستیک بیشتر» در ۱۰۴ صفحه و با بهای ۲۰هزار تومان از سوی نشر خزه منتشر شده است.
 • زندگی یک قاتل سریالی در رمان «پاپیلو»

  دنیای‌اقتصاد: رمان «پاپیلو» نوشته محمداسماعیل حاجی‌علیان به بازار آمد. در این رمان زندگی زنی به‌نام رعنا از نوجوانی تا بزرگسالی روایت می‌شود که بسیار پر فراز و نشیب است. شخصیت اصلی قاتل قتل‌های زنجیره‌ای است و نویسنده از منظر روان‌شناسی این موضوع را در قالب قصه بررسی کرده است. محمداسماعیل حاجی‌علیان دانش‌آموخته رشته حفاظت ومرمت اشیای تاریخی و فرهنگی است و نویسنده پرکاری به حساب می‌آید و پیش‌تر کتاب‌هایی چون «قربونی»،«نیست در جهان»، «دختری با روسری سرخ در پنجره روبه‌رو» و «چهارزن» از او منتشر شده‌اند. رمان «پاپیلو» با ۱۰۵ صفحه، تیراژ ۴۹۵ نسخه و قیمت ۲۸‌هزار تومان توسط انتشارات هیلا منتشر شده است.
 • آغاز طرح زمستانه کتاب

  دنیای‌اقتصاد: اجرای طرح زمستانه کتاب ۹۹ با مشارکت ۹۲۵ کتاب‌فروشی از سراسر کشور آغاز شد. در این‌طرح، سقف مجاز خرید برای هر خریدار ۲میلیون ریال است و خریداران می‌توانند تا ۱۶ اسفند با مراجعه به کتاب‌فروشی‌های عضو طرح‌، کتاب‌های عمومی، کودک و نوجوان و کتاب دانشگاهی را با یارانه ۲۵درصدی بخرند. از مجموع ۹۲۵ کتاب‌فروشی عضو طرح زمستانه کتاب ۹۹، ۱۴۳ کتاب‌فروشی در استان تهران و ۷۸۱ کتاب‌فروشی از سایر استان‌ها هستند. همچنین ۸۳ کتاب‌فروشی به تازگی برای مشارکت در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند. اسامی و مشخصات کتاب‌فروشی‌های عضو طرح «زمستانه کتاب۹۹» به تفکیک هر استان در سایت tarh.ketab.ir قابل مشاهده است.
 • رقابت «کودتای ۵۳» در اسکار

  ایرنا: مستند «کودتای ۵۳» ساخته تقی امیرانی به فهرست آثار واجد شرایط نامزدی برای اسکار بهترین فیلم نودوسومین دوره از این جوایز معتبر سینمایی راه یافت. فهرست فیلم‌های واجد شرایط رقابت ۳۶۶ فیلم را شامل می‌شود و بلندترین فهرست فیلم‌های تاییدشده برای این شاخه رقابتی در ۵۰ سال گذشته به‌شمار می‌رود. امیرانی در این مستند بلند، نتایج یک دهه تحقیق از جمله مصاحبه‌ای با یکی از جاسوسان سازمان امنیت خارجی انگلیس (MI۶) (با بازی فاینس) را به تصویر کشیده است. فهرست نامزدهای نهایی نود و سومین دوره جوایز اسکار ۱۵ مارس (۲۵ اسفند ۹۹) اعلام می‌شود و مراسم اهدای جوایز با هشت هفته تاخیر روز ۲۵ آوریل ۲۰۲۱ (۵ اردیبهشت ۱۴۰۰) برگزار خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر