آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۵۰۷۳

 • سینماها در آستانه بازگشایی

  دنیای‌اقتصاد: ماه‌های زیادی است که سینماها به خاطر شرایط شیوع کرونا در کشور تعطیل هستند و به شکل جدی آسیب دیده‌اند. در روزهای اخیر و با بهبود شرایط، خبرهایی از بازگشایی مجدد سینماها مطرح شده است و این درحالی است که مرتضی شایسته، سخنگوی شورای صنفی نمایش در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان گفت جلسه شورای صنفی نمایش این هفته برگزار شد. منتها هیچ‌گونه خروجی برای اکران آثار نداشت؛ زیرا سالن‌های سینما همچنان تعطیل هستند و خروجی برای اکران بی‌فایده است و شورای صنفی نمایش و سالن داران همچنان منتظر نظر نهایی ستاد ملی مبارزه با کرونا برای بازگشایی سینماها هستند و نظر نهایی درباره زمان و چگونگی بازگشایی سینماها را این نهاد می‌دهد و هنوز هیچ اطلاعیه‌ای صادر نشده است. در یک مجموعه دیگر اما اتفاق تازه‌ای افتاده است.
 • انتشار آلبوم مشترک حسین علیزاده و رامبرانت‌تریو

  دنیای‌اقتصاد: آلبوم «هم سان و هم سکوت» با هنرمندی حسین علیزاده و گروه رامبرانت‌تریو منتشر شد. این اثر پیش از این نیز در پلت‌فرم‌های معتبر موسیقی جهان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته بود. گروه سه‌نفره هلندی رامبرانت‌تریو سال‌ها با هنرمندان مختلف، از جمله موزیسین‌های مطرح کشورمان حسین علیزاده، کیهان کلهر و حسام اینانلو همکاری‌های متعدد داشته و در بسیاری از فستیوال‌های بزرگ جز از جمله «بیم هویی»، «نورث سی جز»، «الب جز» و فستیوال جز مادرید حضور داشته است.
 • بنان ‌گفت کاش صدای ایرج مال من بود

  دنیای‌اقتصاد: پهلوان آواز ایران. امروز سالروز ۸۶ سالگی خواننده‌ای است که این لقب را به او داده‌اند. آوازخوانی که قطعا بخش مهمی از تاریخ موسیقی ایران به حساب می‌آید. هفت سال پیش برای حسین خواجه‌امیری مشهور به ایرج در تهران بزرگداشتی در فرهنگسرای اندیشه برگزارکردند و هنرمندان زیادی در این برنامه شرکت داشتند. استاد محمدرضا شجریان هم حضور داشت. او درباره ایرج خواجه‌امیری گفته بود: هنگامی که شنیدم قرار است برای ایرج عزیز مراسم بزرگداشت برگزار شود، وظیفه خود دیدم که با افتخار به این برنامه بیایم و در کنار این عزیز بزرگوار باشم. ما همیشه به دنبال ایشان بوده‌ایم؛ آن موقع که من نوجوان بودم ایشان در اوج قدرت آواز خواندند و پهلوان آواز بود.
 • جنجال بر سر لوگوی موزه هنرهای معاصر

  دنیای‌اقتصاد: نشست خبری مرمت و معرفی هویت بصری موزه هنرهای معاصر تهران روز دوشنبه در دو بخش مرمت و هویت بصری موزه برگزار و در آن اعلام شد که هویت بصری موزه با طراحی یک تم جدید به اسم «ققنوس» که تمام بخش‌ها را شامل می‌شود، تغییر کرده است. در این نشست عنوان شد که از هویت بصری موزه در سربرگ‌ها، پوسترها، نمایشگاه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و... استفاده خواهد شد.
 • جشنواره تئاتر فجر از ۱۱ بهمن آغاز می‌شود

  ایرنا: سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر با تاکید بر تبعیت از تصمیمات ستاد مقابله با کرونا از ۱۱ تا ۲۱ بهمن ۹۹ برگزار خواهد شد. حسین مسافرآستانه، دبیر سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر به‌دنبال اعلام زمان دقیق برگزاری این رویداد عنوان کرد: تمرکز اصلی جشنواره امسال در شکل برگزاری بر بهره‌گیری از بستر فضای مجازی است؛ اما متناسب با شرایط در صورت اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی تماشاخانه‌ها در زمان برگزاری جشنواره‌، تنها تعدادی از سالن‌های منتخب و دارای شرایط مناسب برای اجرای آثار در شرایط مقتضی، میزبان مخاطبان نمایش‌های بخش صحنه‌ای خواهند بود.
 • بازخوانی و بررسی اثر فاکنر در «هزار توی داستان»

  ایسنا: «هزارتوی داستان» این هفته به بررسی آثار ویلیام فاکنر، یکی از بزرگ‌ترین و پرآوازه‌ترین نویسندگان جهان می‌پردازد؛ نویسنده‌ برنده جایزه نوبل که با آثار فراوان و مهمش تاثیر مهمی روی نویسندگان بزرگی مثل مارکز، فوئنتِس و دیگران داشته است. جمعه۱۲ دی ماه، در برنامه «هزارتوی داستان» بهناز بستاندوست داستان «گل سرخی برای امیلی» نوشته ویلیام فاکنر را روایت می‌کند و در بخش کارشناسی همراه با کیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر خواهند پرداخت. زندگی‌نامه فاکنر را رضا عمرانی روایت می‌کند و تهیه‌کنندگی برعهده ژاله محمدعلی است. «هزارتوی داستان» جمعه‌ها ساعت ۲۱ از رادیو نمایش پخش می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر