آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۵۰۶۸

 • بازگشت تابلوی استاد

  دنیای اقتصاد: ماجرای نام‌گذاری خیابانی به نام استاد محمدرضا شجریان و واکنش گروهی که پدر شهید احمدی‌روشن هم همراهی‌شان می‌کرد در روزهای اخیر حاشیه‌های فراوانی را به وجود آورد و واکنش‌های زیادی را شکل داد. سه‌شنبه هفته گذشته چند تن از معترضان به این نام‌گذاری با حضور در خیابان فلامک؛ تابلوی خیابان «محمدرضا شجریان» را به شهید «محسن فخری‌زاده» تغییر دادند. این اتفاق به سرعت در شبکه‌های مجازی به سوژه روز بدل شد و حرف و حدیث‌های زیادی را به وجود آورد.
 • نمایش فیلم قدیمی حمید جبلی در توکیو

  ایسنا: فیلم سینمایی «پسر مریم» به کارگردانی حمید جبلی در جشنواره فیلم‌های اسلامی توکیو به نمایش درمی‌آید. این فیلم که اواخر دهه ۷۰ به‌عنوان اولین تجربه کارگردانی حمید جبلی و به تهیه‌کنندگی فرشته طائرپور ساخته شد، ۲۰ سال پس از ساخت بار دیگر در یک جشنواره بین‌المللی به نمایش در خواهد آمد.
 • بازگشت «قصه ظهر جمعه» به رادیو

  خبرآنلاین: رادیو ایران از روز گذشته پخش برنامه هفتگی «قصه ظهر جمعه» را مجددا آغاز کرد.پس از توقفی که در تولید این برنامه صورت گرفته بود، اکنون دوره جدید این برنامه در گروه فرهنگ و ادب تولید و پخش می‌شود.با توجه به اینکه یکی از سنت‌های اصیل و فرهنگی ایران، سنت قصه‌گویی است، در فصل جدید این برنامه سعی شده که این سنت همچنان محفوظ باشد و از داستان‌ها و قصه‌های متون کهن و کلاسیک مثل مثنوی، منطق‌الطیر، شاهنامه و... بیشتر استفاده شود.
 • بازآفرینی نقاشی معروف با لگو

  هنرآنلاین: در حالی که بعضی از مجسمه‌سازان از خاک رس یا مرمر برای ساخت اثرشان استفاده می‌کنند، عده‌ای مانند جامپی میتسویی، هنرمند ژاپنی مواد غیرمتعارف را در آثارشان به‌کار می‌برند. او به‌عنوان یکی از ۲۱ طراح حرفه‌ای لگو، در ساخت مجسمه‌ها با استفاده از لگوهای متعدد و رنگارنگ در اندازه‌های مختلف تخصص دارد.
 • داستان ضبط مخفیانه یک سرود مشهور

  «سن که بالا می‌رود آدم حس پیری می‌کند من هم این احساس را دارم و فقط به این فکر می‌کنم که آیا در این یک‌سال توانستم با هنرم یک خاطره خوش را در ذهن مردم ثبت کنم؟
 • مبارزه با ایران‌هراسی

  دنیای‌اقتصاد: پنج‌شنبه گذشته فرهنگ ایران یکی از سفیران خود را از دست داد؛ آنا وانزان، مترجم و ایران‌شناس ایتالیایی در ۶۵ سالگی درگذشت.
 • اثر شترمرغ در «تجارت فردا»

  دنیای‌اقتصاد: سیصدونودمین شماره هفته‌نامه «تجارت فردا» با عنوان «اثر شترمرغ» منتشر شد. برجلد این شماره از مجله در توضیح این پرسش که «چرا مهم‌ترین متغیر اقتصادی، مهم‌ترین دغدغه سیاسی نیست؟»
 • آثار دنزل واشنگتن روی آنتن شبکه نمایش

  دنیای اقتصاد: شبکه نمایش در بخش مرور آثار بازیگران، این هفته به فیلم‌هایی از دنزل واشنگتن می‌پردازد. آنتوان فیشر، توقف ناپذیر، دو اسلحه، مالکوم ایکس، حصارها، مناظره و جان کیو که این بازیگر در آنها نقش‌آفرینی کرده است، فیلم‌هایی هستند که این هفته هر شب ساعت ٢١ از این شبکه نمایش پخش خواهد شد. دنزل واشنگتن با حضورش در فیلم‌های مختلف با به تصویرکشیدن زندگی واقعی بعضی از شخصیت‌ها مثل مالکوم ایکس، رابین کارتر و... توجه بسیاری را به سوی خود جلب و جوایز زیادی را نصیب خود کرده است که از میان آنها می‌توان به ۲ جایزه اسکار و ۳ جایزه گلدن‌گلوب اشاره کرد.
 • برپایی فستیوال «مونوپرفورمنس» در نوروز

  مهر: لوگوی فستیوال «مونوپرفورمنس» بر اساس یکی از تندیس‌های هنرمند اسپانیایی جسوس کوریا پرز به‌صورت مجازی رونمایی شد.فستیوال «مونوپرفورمنس» دارای سه بخش «مونولوگ یا تک‌گفتار نمایشی»، «سولوپرفورمنس یا اجرای تک‌نفره» و «لکچرپروفورمنس یا گفتار اجرا» است. آرش دادگر، محمودرضا رحیمی، الهام کردا، آزاده گنجه و اصغر دشتی داوران اولین دوره فستیوال «مونوپرفورمنس» هستند. علاقه‌مندان به حضور در این فستیوال نیز تا ۳۰ بهمن ماه فرصت دارند آثار خود را به جشنواره ارسال کنند. بازبینی نهایی این آثار تا ۲۵ اسفند انجام می‌گیرد و از اول تا ۷ فروردین ماه ۱۴۰۰ نیز این جشنواره با اجرای آثار به‌صورت مجازی برپا خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر