آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۵۰۳۱

 • برزخ بازار هنر در عصر پاندمی

  دنیای‌اقتصاد: فعالان بازارهای هنری، دشوارترین روزهایشان را می‌گذرانند. از نیمه تیرماه سالن‌های تئاتر و سینما و برخی گالری‌ها در یک بازه زمانی محدود بازگشایی شدند، سالن‌دارهای سینما از این گشایش موقت راضی بودند و برخی تئاتری‌ها نیز توانستند رونقی به کسب‌وکارشان بدهند. گالری‌ها نیز با استقبال نسبی روبه‌رو بودند. اما همچنان کنسرت‌های موسیقی تعطیل بود. این بازگشایی البته دیری نپایید. تئاترهای زودتر و سینماها و گالری‌ها هم کمی دیرتر به جمع کنسرت‌ها پیوستند تا بازار هنری تقریبا به‌صورت کامل تعطیل شود. ادامه تعطیلی‌ها داد همه فعالان بازار هنر را درآورد. آنها معتقد بودند که باز بودن مترو و خط اتوبوس‌های عمومی تراکم جمعیتی بیشتری دارد و سالن‌ها با رعایت پروتکل‌ها بارها و بارها امنیت بیشتری دارند. با تصمیم‌های جدید دولت، تعطیلی‌ها ادامه پیدا نکرد و به محدودیت تغییر کرد. به‌طور کلی این تناوب تصمیم‌ها، اظهارنظرهای مختلفی را در پی داشت.
 • نقاشی کودک ۹ ساله در کتاب رولینگ

  ایبنا: جی.کی رولینگ، خالق هری‌پاتر چند ماه پیش در سایت داستان جدیدش به‌نام «ایکاباگ» مسابقه‌ای برای انتخاب نقاشی‌های ارسال‌شده توسط کودکان و نوجوانان را اعلام کرده و از طرفدارانش خواسته بود که شخصیت‌های داستان را برایش نقاشی کنند. رولینگ گفته بود کتابش را ماه نوامبر چاپ می‌کند حالا برنده بهترین نقاشی ارسالی را اعلام کرده است. رولینگ در شبکه اجتماعی توییتر نیز هشتگ TheIckabog# را برای گذاشتن نقاشی‌ها منتشر کرده است. او اولین نقاشی کشیده شده از ایکاباگ را در سایتش منتشر کرده است. براساس این گزارش نقاشی «اویلین» ۹ساله از بریستول برای شخصیت اصلی داستان یعنی غول داستان انتخاب شده است. ناشر کتاب رولینگ می‌گویند از میان ۱۸هزار نقاشی ارسالی برای سایت از کشورهای مختلف ۳۴ نقاشی برای چاپ در کتاب انتخاب شده است. داستان جدید رولینگ به هیچ‌وجه در دنیای هری‌پاتر و به‌طور کلی جادوگری اتفاق نمی‌افتد و برای روایت آن قالبی متفاوت از داستان‌های قبلی انتخاب شده است. کتاب جدید رولینگ دنیایی به تصویر کشیده شده است که ماجراهای آن در قلمرو پادشاهی به نام شاه فرد بی‌باک اتفاق می‌افتد.
 • نگرانی رابرت دنیرو از بازگشت دیکتاتوری

  مهر: رابرت دنیرو، بازیگر برنده اسکار درحالی‌که تاکید کرد ترامپ از نظر روانی صلاحیت رئیس‌جمهور بودن را ندارد، گفت وی از همه روش‌های بدترین دیکتاتورهای تاریخ در دوران ریاست‌جمهوری‌اش استفاده کرد.
 • اهدای جایزه بنیاد فلچر به عکاس ایرانی

  مهر: آرمین امیریان هنرمند و عکاس جوان ایرانی که جایزه‌های متعددی در کارنامه خود دارد، توانست با ۲ اثر جایزه ممتاز بنیاد فلچر آمریکا (Fletcher Foundation) را از آن خود کند. بنیاد فلچر از سال ۲۰۱۳ تا کنون با پرداختن و تمرکز بر موضوعات و آثار هنری که محوریت اجتماعی و سیاسی دارند، رویدادهای خود را برگزار می‌کند. اثر «ائتلاف» و یکی از تصاویر مجموعه «عَرّ» (شماره ۷) در موزه ریس (Reece) ایالت تِنِسی آمریکا در نمایشگاه این بنیاد حضور دارند. پیش از این و در سال ۹۷ و ۹۸، مجموعه «عر» آرمین امیریان در گالری اعتماد در قالب نمایشگاه انفرادی روی دیوار رفت. همچنین این مجموعه عکس، در کشورهای مختلف به‌صورت نمایشگاه‌های گروهی، فستیوال‌ها و … نیز همواره حضور داشته و دارد. آثاری از این مجموعه نیز سال ۲۰۱۹ فینالیست جایزه اوشات (Ooshot Award) و کاندیدای دریافت جایزه بزرگ ۱۰ هزار یورویی آن شد. تک اثر «ائتلاف» نیز که در سال ۲۰۱۵ خلق شد، در ایران و خارج از ایران بارها نمایش داده شده است.
 • بازگشت کبوتران جَلد

  دنیای‌اقتصاد: ملک مهرداد بهار، پنجمین فرزند ملک‌الشعرای بهار بود اما امروزه شهرت او نه به‌دلیل این خویشاوندی که به علت کتاب‌های ارزشمندی است که در حوزه اسطوره‌شناسی از او به‌جا مانده. این نویسنده و پژوهشگر در سال ۱۳۰۸ در تهران به دنیا آمد. در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران در رشته ادبیات فارسی تحصیل کرد و پس از وقفه چهار ساله به‌دلیل فعالیت‌های سیاسی و افتادن به زندان، تحصیلات خود را ادامه داد و برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت. شیفتگی به اسطوره را شاید بتوان در دوران کودکی او و قصه‌هایی که پدرش در دوران تبعید به اصفهان برای او تعریف می‌کرد جست‌وجو کرد. وی در این‌باره تعریف کرده است: «در این تبعید، و تنها در دوره این تبعید، پدر دیگر آن ملک‌الشعرای میدان سیاست و مجلس شورا نبود. او از آسمان فرود آمده بود و از جمله، براى من که در آن هنگام کودکى چهار ساله بودم، قصه مى‌گفت. کارى که از او عجیب بود. هر چند این قصه‌ها که درباره دیوى به نام سیاه‌خان ستمگر بود، هیچ نشاطى، شورى و شوقى در من برنمى‌انگیخت. او می‌خواست تا در پرده، به نام سیاه‌خان، رضاشاه را در چشم من چون عفریتى جلوه دهد و نمی‌دانست که من در تلخى آن ایام به فرشته‌اى نیاز داشتم!»
 • درخت‌ها خزان کرده بود

  دنیای‌اقتصاد: جلال‌آل‌احمد و سیمین دانشور بیش از سایر نویسندگان ایرانی از خود نامه به یادگار گذاشته‌اند. مجموعه سه جلدی «نامه‌های سیمین دانشور و جلال آل‌احمد» نامه‌های جلال در سفر آمریکای دانشور و نامه‌های سیمین در سفر اروپای جلال، سال‌ها پیش توسط انتشارات نیلوفر منتشر شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت. جلد سوم این کتاب شامل هشتاد نامه است که جلال برای سیمین دانشور نوشته و مربوط به دوره‌ای است که سیمین با بورسیه فولبرایت در سال ۱۳۳۱ برای تحصیل به آمریکا رفته بود.آن موقع حدود دو سال از ازدواج آنها می‌گذشت و تنها راه ارتباطی آنان نامه نوشتن، آن هم با وضعیت پستی دهه سی بود. یکی از نامه‌های جلال به سیمین را می‌خوانید.
 • ماجرای عشق با شکوه در رمان «دین روز به شب»

  دنیای‌اقتصاد: رمان «دین روز به شب» نوشته یاسمینه خضرا با ترجمه ابراهیم احمدی‌نیا منتشر شد. داستان رمان از این قرار است که والدین تهیدست یونس، او را به عموی ثروتمندترش می‌سپرند و زندگی‌اش برای همیشه تغییر می‌کند. نامش به ژونس تغییر می‌یابد و در شهری مستعمره‌نشین و تماشایی در الجزایر بزرگ می‌شود و با گروهی از پسران، دوستی بی‌نظیری را شکل می‌دهد؛ گروهی دیرپا و بادوام که هیچ‌چیز، حتی انقلاب الجزایر، نمی‌تواند بر آن لرزه‌ای بیفکند.در ادامه او با امیلی آشنا می‌شو‌د و داستان عاشقانه باشکوهی آغاز می‌شود. رمان محمد مولی السهول، افسر فراری ارتش الجزایر که با نام مستعار یاسمینه (یاسمینا) خضرا داستان می‌نویسد به برخورد فرهنگ‌های غربی و شرقی اختصاص دارد. رمان «دین روز به شب» با ۴۰۸ صفحه و قیمت ۷۵ هزارتومان توسط بنگاه ترجمه و نشر پارسه منتشر شده و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.
 • نمایشگاه مجازی عکاسی «میان- عکس»

  دنیای‌اقتصاد: نمایشگاه گروهی عکاسی «میان- عکس» به صورت آنلاین از فردا جمعه در سایت و صفحه اینستاگرام نگارخانه شمیده برپاست. بهنام کامرانی که کار نمایشگاه‌گردانی این مجموعه عکس‌ها را به‌ عهده دارد، درباره این نمایشگاه توضیح داده است: «هر کتاب دریچه‌ای است رو به جهانی نو که برخواننده گشوده می‌شود. عکس‌ها پنجره‌ای هستند رو به جهانی نو؛ زمان را متوقف می‌سازند تا کسی جایی یا چیزی را در خاطره بنشانند. راهی باز و ثبت کنند؛ انگار نشانه‌ای از زمانند تا قبل و بعد از آن لحظه را دریابیم. این نمایش به‌هم‌رسانی عکس‌هایی است هم برای کتاب و هم برای خاطره؛ واقعیت و زمان.» این نمایشگاه به‌دلیل شیوع کرونا آیین گشایش نخواهد داشت.
 • سکانس ۱۰ میلیون دلاری جانی‌دپ در «جانوران شگفت‌انگیز»

  خبرآنلاین: جانی دپ درحالی از پروژه «جانوران شگفت‌انگیز» جدا شد که فقط یک سکانس با بازی او ضبط شده بود. البته او دستمزدش را کامل می‌گیرد. او به‌دلیل جنجال‌های پیش‌آمده در پی جدایی از همسرش امبر هرد از این پروژه سینمایی کنار گذاشته شد؛ اما طبق قرارداد کل دستمزد ۸ رقمی‌اش را دریافت خواهد کرد. دستمزدی که حداقل بیش از ۱۰ میلیون دلار می‌شود. سازندگان فیلم «جانوران شگفت‌انگیز» تصمیم گرفته‌اند نقش او را به مدس میکلسن دانمارکی بدهند. «جانوران شگفت‌انگیز» پیش‌درآمدی بر ماجرای‌های «هری پاتر» است و جی‌کی رولینگ با این سری فیلم‌ها برای نخستین بار به عرصه فیلم‌نامه‌نویسی پا گذاشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر