آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۵۰۰۶

 • جمع مستان در طوس

  دنیای‌اقتصاد: سال‌ها پیش زنده‌یاد محمدرضا شجریان در گفت‌وگویی آرزو کرده بود بتواند همان نقشی را در موسیقی ایرانی ایفا کند که فردوسی در حفظ شعر فارسی و جلوگیری از نابودی آن ایفا کرده است. زمان گذشت و شجریان به گواه خیلی‌ها در موسیقی ایران نقش غیرقابل انکاری را ایفا کرد و توانست بخش مهمی از موسیقی اصیل ایرانی را یک تنه حفظ کند. از این‌رو همجواری‌اش کنار حماسه‌سرای توس نه از سر اتفاق که بیشتر به تقدیری گریزناپذیر شبیه است. دیروز جمعیت عظیمی در مشهد به قصد بدرقه استاد به خانه ابدی جمع شدند و اگر کرونا نبود، شاید حماسه اتفاق می‌افتاد.
 • آخرین فریم‌ها از سفر پایانی استاد

  دنیای‌اقتصاد: پایان یک زندگی درخشان. دیروز پرونده زندگی استاد محمدرضا شجریان برای همیشه بسته شد و از این پس حضورش در دنیا به گونه دیگری رقم خواهد خورد؛ آثار ماندگارش می‌مانند و انبوهی خاطره. دیروز و با تمام محدودیت‌هایی که این روزها به‌خاطر کرونا وجود دارد؛ جمعیت قابل‌توجهی از چهارگوشه کشور خودشان را رسانده بودند مشهد و این عکس‌ها نیز حاصل سفر امیر پورمند عکاس «دنیای‌اقتصاد» به این شهر است. از این پس شجریان در تمام مراسم‌ها غایب خواهد بود و این عکس‌ها ثبت سفر او به جهان دیگر است.
 • ماجرای ثبت یک عکس مشهور

  مهرداد اسکویی عکاس و مستند ساز
  وقتی پروژه عکاسی از بزرگان فرهنگ و هنر معاصر را آغار کرده بودم، بلافاصله یاد هنرمندان بزرگ موسیقی ایران افتادم.
 • تنها اثر ثبت‌شده شجریان در فهرست ملی

  اردیبهشت ۱۳۹۶ سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دعای ربنا را با عنوان «ربنای شجریان؛ مثنوی در مایه افشاری» به شماره ۱۳۹۶ در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ثبت کرد و لوح آن، درحالی که این هنرمند نامدار در بستر بیماری و مراقبت بود به همایون شجریان اهدا شد. صدای شجریان همان‌طور که خودش نیز گفته بود جزئی از فرهنگ کهن ایران است؛ زهرا احمدی‌پور، رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری درباره دلیل انتخاب «ربنا» برای ثبت در فهرست ملی میراث ناملموس گفته بود: استاد شجریان یکی از سرمایه‌های ملی ایران است و سازمان میراث‌فرهنگی به‌دلیل علاقه و اهمیتی که مردم ایران برای ربنای ایشان قائل هستند و خاطراتشان در ماه مبارک رمضان با این نوای آسمانی گره خورده است، اهتمام خود را معطوف به ثبت این اثر در فهرست میراث ناملموس کرد.
 • شجریان در رسانه‌های خارجی

  دنیای‌اقتصاد: انتشار خبر درگذشت استاد آواز ایرانی همان اندازه که در نشریات ایران بازتاب یافت در رسانه‌های معتبر دنیا هم واکنش به‌وجود آورد. البته شاید حتی تلویزیون‌های خارجی بیشتر از صداوسیمای ایران به موضوع مرگ محمد رضا شجریان پرداختند و این شاید غم‌انگیزترین تصمیم مدیران این رسانه در این روزها به حساب بیاید. رسانه‌های معتبر جهان در این دو روز از تاثیر استاد بر هنر ایران نوشتند و فراز و نشیب‌های زندگی استاد را با مخاطبانشان در میان گذاشتند. گاردین، آسوشیتدپرس، فرانس‌۲۴، وال‌استریت‌ژورنال، رویترز، بی‌بی‌سی، شبکه بلومبرگ، روزنامه ماینیچی ژاپن و ده‌ها رسانه مشهور دیگر در ۷۲ ساعت گذشته در این رابطه نوشتند و واکنش‌ها همچنان ادامه دارد.
 • واکنش استاد شجریان بعد از گل ایران

  دنیای‌اقتصاد: این روزها عکس‌ها، فیلم‌ها و مطالب جالبی از استاد شجریان در فضای مجازی منتشر شده است. یکی از آنها فیلمی بود که دیروز در شبکه‌های مجازی چرخید. استاد شجریان، اصغر فرهادی و همایون و رایان شجریان با هم به تماشای بازی تیم‌ملی ایران و بوسنی در جام‌جهانی ۲۰۱۴ نشسته‌اند. ایران در آن بازی سه گل خورد و از ادامه رقابت‌ها حذف شد. نکته مهم استرس استاد است که مدام حسرت موقعیت‌های ازدست‌رفته را می‌خورد. واکنش تماشایی‌اش اما بعد از تک گل ایران رقم می‌خورد. دست‌هایش را بالا می‌گیرد و می‌خندد و سپس پنجه‌ها را دور سرش قلاب می‌کند. غرور ملی استاد در آن لحظه به عجیب‌ترین شکل نمایان می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر