آرشیو روزنامه شماره ۴۹۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۹۴۶

 • برآورد خسارت کرونا به بازار تئاتر ایران

  دنیای‌اقتصاد: بیشتر از یک ماه است که تماشاخانه‌ها شروع به کار کرده‌اند و گروه‌های تئاتری روی صحنه رفته‌اند. تعداد اجراها در مقایسه با پیشاکرونا بسیار کاهش پیدا کرده اما در مورد استقبال از تئاترها با توجه به محدودیت‌های متنوعی که وجود دارد، نمی‌توان با قطعیت سخن گفت. به این دلیل که برخی از تئاترها با استقبال نسبی روبه‌رو هستند و برخی سالن‌ها با حداکثر ظرفیت در نظر گرفته‌شده از تئاتردوستان میزبانی می‌کنند و در مقابل برخی از سالن‌ها اجراهای خود را به علت نداشتن تماشاگر لغو می‌کنند. اظهار نظر سالن‌داران هم درباره استقبال مردم از تئاترها متناقض و متفاوت است. با تمام اینها هنوز برآورد دقیقی از میزان خسارت بحران کرونا به اقتصاد تئاتر منتشر نشده است.
 • درگذشت آخرین بازمانده «بر باد رفته» در ۱۰۴ سالگی

  اولیویا دی هاویلند تنها بازیگر بازمانده از فیلم «برباد رفته» در ۱۰۴ سالگی درگذشت.
 • فروش تابلوهای «بنکسی» برای کمک مالی به بیمارستان بیت‌اللحم فلسطین

  بنکسی، نقاش ناشناس اما مطرح، تابلوهای نقاشی سه‌گانه‌ای را با هدف جمع‌آوری کمک مالی برای بیمارستانی در «بیت‌اللحم فلسطین» به مزایده می‎گذارد. به گزارش «ایسنا» و به نقل از گاردین، سه تابلوی نقاشی رنگ روغن اثر «بنکسی» که به بحران مهاجرت اشاره دارند در حراجی ساتبیز لندن به فروش گذاشته خواهند شد. انتظار می‌رود این تابلوهای نقاشی که به‌عنوان «منظره دریای مدیترانه» شناخته می‌شوند، به قیمت ۸۰۰ هزار تا۲/ ۱ میلیون پوند به فروش برسند.
 • آغاز به‌کار «تیرآرتِ» مجازی

  آرت‌فر تیر که طبق روال هر ساله باید در تیرماه برگزار می‌شد، به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا از روز گذشته به صورت مجازی آغاز به کار کرد و برگزاری حضوری آن در صورت بهبود شرایط به مهرماه موکول شده است.
 • رفاقت، چاقو و خاطره

  دنیای اقتصاد: مواجهه با مسعود کیمیایی دو گونه است؛ یا طرفدارانی دو آتشه دارد که آثارش را چون شاهکارهای سینمایی می‌ستایند یا مخالفانی که فیلم‌هایش را با انگ لمپنیسم و تکرار، به کلی به سخره می‌گیرند. از هر کدام از این دو گروه که باشید نمی‌توانید بر تاثیرگذاری و خاطره‌سازی این فیلمساز چشم‌ بپوشید؛ کارگردانی که با ساخت فیلم‌هایی چون قیصر، داش‌آکل، رضا موتوری و گوزن‌ها در پیش از انقلاب و با سرب، دندان مار و گروهبان پس از انقلاب توانست قلب هزاران بیننده را با مضامینی چون رفاقت، خیانت و پایبندی به اصول تسخیر کند. چاقو یکی از عناصر تکرار شونده در اغلب آثار کیمیایی است که به نظر می‌رسد با نوعی نوستالژی تضاد لات‌ها و لوطی‌ها گره خورده و به صورت امضایی بر آثار او به چشم می‌خورد؛ عنصری که می‌تواند نشان از نوعی اضطراب و نااطمینانی از جامعه باشد. وی درباره دوران نسل خود گفته است: «دوران نسل ما، دوران پراضطرابی بود که این اضطراب به نسل ما لطمه زد. این اضطراب از مشروطه تا حال با ماست، اما فرازوفرود داشته‌ است.
 • برگزاری نمایشگاه آنلاین موزه لوور ابوظبی

  ایسنا: مسوولان موزه لوور ابوظبی قصد دارند مجموعه‌های دائمی این موزه را تا پایان سال‌جاری به صورت آنلاین به نمایش بگذارند.
 • نام‌گذاری عجیب سگ‌ها

  دنیای‌اقتصاد: ساموئل لنگهورن کلمنز که با نام هنری‌اش مارک تواین شناخته می‌شود یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان دنیا و خالق آثاری همچون هاکلبری فین، تام سایر، شاهزاده و گدا و... است. این نویسنده زندگی پرماجرایی داشت.
 • حکایت رهایی از سنت‌های پوسیده

  دنیای اقتصاد: رمان «آمده بودم موهایم را ببافم» نوشته آ.مانت آنسای با ترجمه نازنین نیکوسرشت منتشر شد. نویسنده در این کتاب، داستان زنی را شرح می‌دهد که از یکسو در چنبره آیین‌ها و سنت‌های پوسیده گذشتگانش گرفتار شده و از سوی دیگر باید تحقیر خانواده همسرش را تاب بیاورد. او می‌کوشد تا خود را از این وضعیت غمناک رها کند و راهی به سوی رهایی بجوید. آ. مانت آنسای در ۱۸ سالگی دچار یک بیماری ناشناخته شد که او را تا مرز زمینگیر شدن پیش برد. به همین دلیل به نوشتن روی آورد که برای او موفقیت زیادی به دنبال داشت. «آمده بودم موهایم را ببافم» در ۲۶۴ صفحه و با قیمت ۴۰ هزار تومان از سوی نشر خزه به کتابفروشی‌ها راه یافته است.
 • ساختن سالن تئاتر روباز به نام «هما روستا»

  دنیای اقتصاد: اولین سالن تخصصی روباز تئاتر و کنسرت به همت موسسه هنری تجربه‌ «هنر نمایش» در تهران به زودی فعالیت خود را آغاز می‌کند. این سالن تخصصی روباز برای اجرای تئاتر و کنسرت به نام زنده‌یاد «هما روستا» بازیگر نام‌آشنای تئاتر، سینما و تلویزیون نام‌گذاری شده است. این سالن مجهز به سیستم تخصصی صدا و نور و دارای استیجی ۴۰۰ مترمربعی است تا امکان اجرای زنده تئاتر و کنسرت را فراهم کند. طبق اعلام دست‌اندرکاران این سالن، ایده ساخت آن در دوران تعطیلی سالن‌های تئاتر و موسیقی به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا شکل گرفته است. سالن «هما روستا» ۲ ماه است که مراحل ساخت را پشت سر می‌گذارد و به زودی افتتاح می‌شود.
 • بازپخش «آیینه عبرت ۲» در آی‌فیلم

  برنا: سریال «آیینه عبرت۲» به کارگردانی محسن شامحمدی از فردا چهارشنبه از کانال آی‌فیلم۲ پخش می‌شود. با اتمام پخش سریال «آیینه عبرت»، سری دوم آن بلافاصله روی آنتن آی‌فیلم۲ می‌رود. این سریال اپیزودیک تولید سال ۱۳۷۰ است. «آینه عبرت۲»، آخرین بخش از این مجموعه بود که خود در طول چهار سال؛ یعنی از سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۰ تولید و پخش شد. جواد گلپایگانی، محمود دینی، سیروس اعوانی، غلامرضا اصانلو، فریبا شمس، ملیحه نصیری، محمدعلی کشاورز، همایون باقی‌زاده، احمد نیکوفرد و ایرج سرباز از جمله بازیگران این سریال هستند. علاقه‌مندان به سریال‌های قدیمی می‌توانند مجموعه «آیینه عبرت۲» را هر روز ساعت ۱۸ تماشا کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر