آرشیو روزنامه شماره ۴۷۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۷۸۵

 • خیز جمعی برای ثبت تنبور به نام ایران

  دنیای اقتصاد: مصادره میراث فرهنگی ایران زمین توسط برخی کشورهای همسایه در سال‌های اخیر بحث‌های فراوانی را به وجود آورده است و برخی کشورها توانسته‌اند برای ثبت برخی سنت‌ها و شاخص های فرهنگی ایرانی وارد رقابت شوند و حتی بعضی از آنها را به نام خود ثبت کنند. ثبت جهانی تنبور از جمله جدیدترین رقابت‌هایی است که در این زمینه ایجاد شده و دو کشور ایران و ترکیه درآن مدعی‌ هستند. از آنجا که اقدام‌های رسمی و قانونی در ثبت جهانی باید از سوی دولت‌ها انجام ‌گیرد، تعلل در این زمینه از سوی مسوولان موجب شده گاه فرصت‌های مهم جهانی را برای ثبت آثار خود از دست بدهیم که از آن جمله می‌توان به ثبت جهانی ساز تار اشاره کرد که جمهوری آذربایجان آن را به نام خود به ثبت رسانده است. هنر اجرای آذربایجانی تار (ساخت و نواختن آذربایجانی تار) بدون نام بردن از هنرمندان ایرانی و ایران توسط جمهوری آذربایجان در یونسکو به ثبت رسید؛ موضوعی که در داخل کشور واکنش‌های زیادی را در پی داشته است.
 • تحلیل شهریار وقفی‌پور درباره خلق نشدن آثار بزرگ ادبی

  ایسنا: شهریار وقفی‌پور درباره اینکه بعضا یکی از مسائل ادبیات ایران این است که نویسندگان با گذشت زمان کتاب‌های قوی‌تری ارائه نمی‌دهند و بهترین آثارشان برای دوره جوانی‌شان است، اظهار کرد: بخشی از این مساله طبیعی است و در همه‌ جای دنیا هم اتفاق می‌افتد؛ کسی که نویسندگی دغدغه پیوسته‌ای برای او نباشد با انتشار کتابی مساله نوشتن برایش حل می‌شود. اما گاه کناره‌گیری نویسنده یا هنرمندی که کار خوبی داشته، رخداد و دغدغه‌ای را برای دیگران ایجاد می‌کند، مثلا کناره‌گیری آرتور رمبو.
 • انتقاد ‌محمدرضا عیوضی از وضعیت موسیقی در تلویزیون

  خبرآنلاین: محمدرضا عیوضی، خواننده باسابقه از برخی روابط کاسب‌کارانه در بازار موسیقی انتقاد کرد. او گفت: موسیقی پاپ در حال حاضر در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد و متاسفانه به نظرم مبتلا به ویروسی شده است که خروجی‌اش منجر به بیماری گوش شنوندگان می‌شود. من این صحبت را در برنامه‌ای تلویزیونی هم مطرح کردم، نمی‌خواهم بگویم که همه خوانندگان امروز و حال حاضر موسیقی پاپ آثاری بی‌محتوا تولید می‌کنند، نه! در بین‌شان خوانندگان بسیار خوبی هست که هم صدای خوبی دارند و هم از اشعار خوبی استفاده می‌کنند اما این شامل ۵ تا ۱۰ درصد هنرمندان این حوزه از موسیقی می‌شود و به نظرم ۹۵ یا ۹۰ درصد باقی به اجرای هجویات می‌پردازند. متاسفم که وزارت ارشاد و صداوسیما با دادن مجوز به این آثار راه ورود آنها را به جامعه هموار می‌کنند. عیوضی افزود: به گمان من روابطی که این روزها در صداوسیما وجود دارد، روابطی کاسب‌کارانه است و این قبیل پیشنهادها حتی به خود من نیز شده است! به من نیز گفته‌اند اگر می‌خواهی فلان کارت از صداوسیما پخش شود، این مبلغ پول بده و تعجب کرده‌ام که واقعا این پیشنهاد به من می‌شود؟! و پاسخم این بوده است که اشتباه گرفته‌اید!
 • اکران فیلم‌های دو کارگردان مشهور

  مهر: دو فیلم سینمایی «سونامی» به کارگردانی میلاد صدرعاملی و «زیر نظر» به کارگردانی مجید صالحی از ۴ دی ماه در سینماهای کشور روی پرده می‌رود. فیلم «زیر نظر» که مدت‌ها خبر ساخته شدنش در رسانه‌ها مطرح بود اولین فیلم مجید صالحی است که در آن رضا عطاران در نقش اصلی بازی کرده است. همچنین امیر جعفری، سروش جمشیدی، مهران احمدی، آزاده صمدی، امیر نوری و... دیگر بازیگران این فیلم هستند. جزئیاتی از قصه این فیلم تاکنون منتشر نشده است.در فیلم «سونامی» نیز بهرام رادان، مهرداد صدیقیان، رعنا آزادی‌ور، امیرمهدی ژوله و... بازی کرده‌اند. این فیلم یک درام ورزشی است. محوریت داستان فیلمنامه درباره زندگی یک تکواندوکار است که در ادامه با اتفاقات مختلفی روبه رو می‌شود.
 • «حاشیه‌نشین‌های اروپا» نقد می‌شود

  ایسنا: نشست نقد و گفت‌وگو درباره کتاب «حاشیه‌نشین‌های اروپا» نوشته فرهاد پیربال با ترجمه مریوان حلبچه‌ای برگزار می‌شود. این نشست با حضور مترجم اثر، محمد قاسم‌زاده و شهرام‌ اقبال‌زاده از ساعت ۱۷ تا ۱۹ روز پنج‌شنبه پنجم دی‌ماه در عمارت والا واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از باغ فردوس، خیابان طوس، پلاک ۳۱ توسط «خردنامگ» برگزار می‌شود. به گفته مریوان حلبچه‌ای کتاب «حاشیه‌نشین‌های اروپا» داستان‌های مختلفی دارد؛ داستان‌های فرمیک، رئالیستی، سوررئال و پست‌مدرن و همان‌طور که از عنوان کتاب پیداست، بحث هویت از مفاهیم اصلی کتاب است؛ افرادی که در اروپا زندگی می‌کنند یا پناهندگی گرفته‌اند، اما واقعا در بطن جامعه نیستند و در حاشیه قرار دارند. فرهاد پیربال نویسنده معروف و معاصر کرد است که در ایران نیز معروفیت و محبوبیت قابل توجهی دارد.
 • حراج تابلوی کشف‌شده پس از ۷۰ سال

  ایسنا: یکی از آثار مهم «ال اس لوری» ـ نقاش مشهور بریتانیایی ـ که تاکنون هیچ‌گاه به نمایش عموم گذاشته نشده بود، پس از ۷۰ سال در حراجی کریستیز به فروش گذاشته می‌شود.‌ این تابلوی نقاشی که سال‌ها بر دیوار خانه محققی به نام «لئونارد دی همیلتون» نصب شده بود، «کارخانه، شهر پندلربری» نام دارد و به نظر می‌رسد گل سرسبد رویداد حراج آثار هنری مدرن بریتانیایی «کریستیز» باشد که در بیست و یکم ژانویه برگزار می‌شود. مدیر بخش آثار هنر مدرن بریتانیایی حراجی کریستیز بیان کرد: «این اثر یک تابلو نقاشی دوست‌داشتنی و یک ترکیب بی‌نظیر است. در این تابلو تمامی عناصری که از «‌لوری» انتظار می‌رود پیدا می‌شود. در این نقاشی تعداد بسیاری از افراد که کارهای متفاوتی انجام می‌دهند، چندین خانه و کارخانه که در پس زمینه نقاشی شده‌اند را می‌توان دید. این تابلو نقاشی یک اثر تمام‌عیار از «لوری» است.» تصویر نخستین کارخانه نساجی مجهز به نیروی برق بریتانیا که در سال ۱۹۰۵ افتتاح شد و در سال ۱۹۸۴ تخریب شد، موضوع اصلی این نقاشی است که به نحوی می‌توان گفت به تازگی کشف شده است.
 • پرونده حقوق شهروندی در شماره جدید «نگاه نو»

  ایسنا: شماره ۱۲۳ «نگاه نو» با بخش ویژه حقوق شهروندی و عکس روی جلد فضل‌الله رضا منتشر شد. بخش ویژه این شماره از فصلنامه که به حقوق شهروندی اختصاص دارد، با این مطالب همراه است: «بازگشت به قانون؛ چرا حقوق شهروندی در وضعیت بحرانی است؟» نوشته حسین فراستخواه، «تحول حقوق شهروندی، از امتیازهای انحصاری به حقوق فراگیر» نوشته سیما راستین، «سرآغاز حقوق شهروندی در ایران» از محمدحسین خسروپناه و «کشمکش بر سر تغییر قانون اساسی مشروطه» از آرمان نهچیری.در بخش گفت‌وگو، مصاحبه‌ای با زهرا خانلو با عنوان «نه گفتن، در زمانه عاری!» منتشر شده است. «باغ‌وحش کاغذی» نوشته کن لیو با ترجمه ملیکا رمزی هم در بخش داستان به چاپ رسیده است. شماره ۱۲۳ فصلنامه «نگاه نو» با سردبیری علی میرزائی در ۲۶۰ صفحه با شمارگان ۴ هزار نسخه و قیمت ۳۰ هزار تومان منتشر شده است.
 • ادامه اجرای لانچر ۵ در ایرانشهر

  نمایش «لانچر ۵» به کارگردانی پویا سعیدی و مسعود صرامی از روز پنج‌شنبه ۵ دی‌ماه در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می‌رود. این نمایش تندیس بهترین نمایشنامه و بهترین بازیگری مرد در بیست و یکمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، نامزد بهترین نمایشنامه در جشنواره تئاتر فجر، تقدیر بهترین بازیگر مرد و طراحی نور در جشنواره تئاتر فجر و ‌نامزد دریافت چهار جایزه از بیست و یکمین جشنواره تئاتر دانشگاهی را در کارنامه دارد و در اجراهای اخیر خود با استقبال قابل توجهی روبه‌رو شده است.‬ در خلاصه نمایش آمده است: در پادگانی نظامی سه تیراندازی به فاصله زمانی یک ماه منجر به مرگ سه سرباز شده است. به دلیل اهمیت موضوع سروان شایگان افسر دایره بازرسی از طرف ستاد کل مامور حل و فصل پرونده می‌شود.
 • نمایش فیلم جدید محمدعلی سجادی در هنر و تجربه

  ایسنا: نمایش فیلم «طلاقم بده به خاطر گربه‌ها» به کارگردانی محمدعلی سجادی از جمعه ۶ دی ماه در گروه هنر و تجربه آغاز می‌شود. این فیلم به نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمدعلی سجادی است که براساس یک رخداد واقعی توسط محمدعلی سجادی به نگارش درآمده است و داستان زندگی زوجی جوان را روایت می‌کند که در سال ۱۳۸۳ هجری خورشیدی به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای طلاق می‌دهند. دلیل اصلی آنها برای این جدایی تنها به خاطر گربه‌هاست! فیلم‌برداری این اثر اسفند ۱۳۹۵ در تهران انجام شد. این فیلم تنها دو لوکیشن اصلی دارد و بخش عمده آن در یک دادگاه فیلم‌برداری شده‌است. رضا مولایی، مریم همتیان، جلال‌الدین ترابی و شیرین ولی‌پور بازیگران این فیلم سینمایی هستند.
 • نقد فیلم‌های خارجی در خانه سینما

  کانون فیلم خانه سینما، از ماه جاری، نمایش و نقد فیلم‌های خارجی را در روزهای سه شنبه، ساعت ۱۸ در سالن سیف الله داد خانه سینما برگزار خواهد کرد. در نخستین برنامه، فیلم «کازابلانکا» ساخته مایکل کورتیز به نمایش درخواهد آمد.‌همفری بوگارت، اینگرید برگمن و پل هنرید، بازیگران اصلی فیلم هستند. این اثر در سال ۱۹۴۲ ساخته شده است. فیلم «کازابلانکا» موفق به کسب سه جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه شده است. در کنار نمایش، ناصر صفاریان درباره فیلم صحبت خواهد کرد. علاقه‌مندان می‌توانند برای حضور در این برنامه به نشانی خانه سینما، واقع در خیابان بهار، خیابان سمنان، شماره ۲۹ مراجعه کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر