آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۶۳۰

 • گام بلند دولتی کردن هنر

  دنیای اقتصاد: در سال‌های اخیر تلاش شده است تا امور مربوط به خلق و نمایش‌ آثار هنری از دوش دولت برداشته و بر شانه نهادهای صنفی حوزه‌های هنری گذاشته شود. این اتفاق در بیش از دو دهه اخیر نتایج قابل‌توجهی داشته و بسیاری از هنرها به ویژه تئاتر، سینما، نقاشی و... تا حدود قابل‌توجهی از سایه دولتی بودن، خارج شده‌اند یا در مسیری قرار گرفته‌اند که می‌توان دورنمایی خصوصی شده برای آنان تصور کرد. در بسیاری از هنرها دولت در خلق و آفرینشگری هنری دخالتی ندارد و صرفا در مرحله نمایش آن حضور نظارتی دارد. اما در این میان انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز که مهم‌ترین نهاد سازمانی در حوزه مجسمه‌سازی است، برخلاف جهت آب شنا کرده و اساسنامه‌ای تازه با امضای مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد را تصویب کرده است که بر ‌اساس آن نه تنها نمایش آثار مجسمه‌سازان بلکه خلق و آفرینش چنین آثاری هم باید تحت نظارت دولت باشد؛ یعنی برای فعالیت مجسمه‌سازی به مجوز این انجمن نیاز است و ظاهرا بدون چنین مجوزی نمی‌توان کارگاه مجسمه‌سازی و نظایر آن را حتی در خانه‌های شخصی به راه انداخت. اگرچه هنرمندان مجسمه‌ساز می‌توانند بدون مجوز دولت دست به کار مجسمه‌سازی بزنند، اما اگر خواسته باشند با نهادی،‌ سازمانی یا جایی قراردادی ببندند تنها در شرایطی مجاز به انجام این کار هستند که از پیش مجوز فعالیت را از انجمن گرفته باشند. این تصمیم،‌ البته با واکنش بسیاری از مجسمه‌سازان و فعالان هنرهای تجسمی نیز روبه‌رو شده است.
 • حراج آنلاین ۲۲ اثر ایرانی در بونامز

  هنرآنلاین: ۱۰۶ اثر هنرهای اسلامی و هند که شامل ۲۲ اثر از تمدن ایرانی است در حراج بونامز ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) به‌صورت آنلاین ارائه می‌شود.
 • فرزاد حسنی بازیگر تئاتر شد

  علیرضا مهران از اجرای نمایش «هوس و هفت دقیقه» که اقتباسی ایرانی از نمایشنامه معروف «اتوبوسی به نام هوس» است، با بازی فرزاد حسنی در عمارت نوفل لوشاتو خبر داد.
 • اجرای نمایش «اتاق ورونیکا» در تالار حافظ

  نمایش «اتاق ورونیکا» به نویسندگی آیرا لوین و با طراحی و کارگردانی منا رمضانی در تالار حافظ روی صحنه است. این نمایش ۸۰ دقیقه‌ای درباره یک زوج مسن است که دختر و پسری را به خانه می‌آورند که به تازگی با هم آشنا شده‌اند و مستخدمین این خانه هستند. زوج مسن، دختر و پسر جوان را برای ایفای نقشی خاص ترغیب می‌کنند که ... در این نمایش که تهیه‌کنندگی آن را علی شاهانی بر عهده دارد رامونا شاه، حمید رحیمی، مرضیه موسوی، افشین حسنلو و سارا مصطفوی‌نسب به ایفای نقش می‌پردازند. نمایش «اتاق ورونیکا» هر شب ساعت ۲۱ در تالار حافظ به روی صحنه می‌رود.
 • درگذشت بازیگر «بدرود محبوب من» در ۹۴ سالگی

  برنا: سیلویا مایلز بازیگر آمریکایی و نامزد دو جایزه اسکار نقش مکمل زن برای فیلم‌های «کابوی نیمه شب» و «بدرود محبوب من» در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
 • «کارخانه هیولاسازی» در تجارت فردا

  سیصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه «تجارت فردا» با عنوان «کارخانه هیولاسازی» منتشر شد.در روی جلد این شماره با تصویری گرافیکی از شخصیت‌های سریال «هیولا» این پرسش مطرح شده است که «آدم‌های سالم در یک جامعه ناسالم چقدر شانس سالم ماندن دارند؟»
 • نمایشگاه عکاسی در حمایت از سیل‌زدگان

  مهر: انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران در حمایت از مردم مناطق سیل‌زده از امروز شنبه نمایشگاه عکسی را در ایوان انتظار میدان ولیعصر (عج) برپا می‌کند. به‌تازگی انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران به انتشار فراخوان عمومی عکس سیل از عکاسان سراسر کشور اقدام کرد و درپی این فراخوان از میان بیش از ۲ هزار عکس ارسالی، در نهایت نمایشگاهی با ۸۶ فریم عکس از ۵۱ عکاس به انتخاب رضا معطریان، ابراهیم نوروزی و مرتضی نیکوبذل به مدت ۱۰ روز برگزار می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر