آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۵۳۶

 • کارنامه جهانی سینمای ایران در ۴۰ سال

  دنیای‌اقتصاد: سینمای ایران از بعد از انقلاب رویکردی جشنواره‌ای به خود گرفت. سینمای مولفان از سینمای هنرپیشه‌ها جلو زد و بسیاری از کارگردانان فیلم جای سلبریتی‌های سینما را گرفتند. از اوایل دهه شصت به این سو سینما به‌عنوان هنر و رسانه مطرح بود و جنبه بازار-صنعت آن چندان مورد توجه نبود. شکل‌گیری جشنواره فیلم فجر در آن زمان و پس از آن ورود فیلم‌های ایرانی به جشنواره‌های معتبر جهانی،‌ جوایز قابل توجهی را برای سینمای ایران به ارمغان آورد. البته پیش از این و در واقع پیش از انقلاب نیز دست سینمای ایران به جایزه جشنواره‌های معتبر جهانی رسیده بود؛ اما تنها یک بار و آن هم زمانی که فیلم سینمایی «باغ سنگی» اثر پرویز کیمیاوی خرس نقره‌ای برلین را گرفت. باقی هرچه داریم، از دهه شصت به این سو داریم. کارنامه ایران در به دست آوردن جوایز معتبر جهان پر و پیمان است و در سال‌های مختلف، افتخارات متعددی را کسب کرده است.
 • اجرای لوران شتوان با «موقعیت #۱»در گالری ایرانشهر

  مهر: لوران شتوان، کارگردان و طراح حرکت فرانسوی «موقعیت # ۱» را با حضور اجراگران ایرانی از امروز چهارشنبه به مدت سه روز در گالری ایرانشهر اجرا می‌کند. لوران شتوان کارگردان و طراح حرکت مطرح فرانسوی مقیم برلین و میکائیل مارکلوند اجراگر سوئدی مقیم برلین که دو سال پیش در ایران اجرای موفقی را تجربه کردند، بار دیگر برای تجربه‌ای جدید در ایران حضور دارند. در این تجربه که با همکاری امیرحسین مشاهری فرد و شهاب انوشا و با حضور اجراگران ایرانی منتخب از کارگاه «بدن‌های شنوا» شکل گرفته است، «موقعیت # ۱» را اجرا می‌کند.
 • پایان رقابت ۱۵ هزار باشگاه کتابخوانی

  ابراهیم حیدری دبیر سومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی گفت: در این دوره بیش از هزار و هفتصد و چهل و شش شهر و روستا مختلف کشور با قریب به ۱۵ هزار باشگاه کتابخوانی مشارکت داشتند. وی تصریح کرد: اقبال از مجموعه فعالیت‌های کتابخوانی اعم از جام باشگاه‌های کتابخوانی، انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران و جشنوار ه روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب مرا بر اجرا و دنبال کردن این برنامه دلگرم و امیدوار می‌کند. الان راه‌اندازی باشگاه کتابخوانی در مناطق مختلف روستایی از مطالبه‌های نوجوان‌ها و کودکان و خانواده‌ها شده است و امیدواریم از رهگذر این پویش اجتماعی و فرهنگی ملی شمار نوجوان‌های پیگیر و فعال کتاب به چند میلیون نفر برسد. این مقام مسوول همچنین توضیح داد: رقابت باشگاه‌های کتابخوانی در استان‌ها، در مرحله داوری استانی است و با برگزاری مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان استانی فعالیت باشگاه متوقف نمی‌شود و به واقع این رویداد‌ها تعطیل‌بردار نیست و علاوه بر اینکه باشگاه‌های برگزیده استانی برای رقابت ملی فعالیت‌شان را دنبال می‌کنند دیگر باشگاه‌ها هم برای کسب عنوان‌های برتر برای سال‌های بعد به فعالیت‌شان ادامه می‌دهند.
 • ماجراهای پر رمز و راز یک سیاره در «ما و را»

  دنیای اقتصاد: رمان «ما و را» نوشته م. ر.ایدرم منتشر شد. روی جلد اشاره شده است این کتاب در زیرمجموعه ادبیات ژانری منتشر شده و این کتاب داستان اول سلسله جنایت‌های بین کهکشانی است. این کتاب داستان سیاره‌ «را» و داستان پیدایش «فرقه‌ زمانیه» را روایت می‌کند و اخیرا هم برنده جایزه نوفه شده است.
 • اولین تجربه سام درخشانی روی صحنه تئاتر

  خبرآنلاین: سام درخشانی، بازیگر سینما و تلویزیون برای اولین بار با نمایش «٣٠ دی ٩٥» به کارگردانی احسان حاجی‌پور به‌عنوان بازیگر صحنه‌ تئاتر را تجربه خواهد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر