آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۳۴۷

 • رکود فصلی در بازار کتاب

  دنیای اقتصاد: بازار کتاب در هفته‌های اخیر و پس از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در وضعیت راکدی به سر می‌برد و شکل‌گیری این شرایط معمولا پس از برگزاری این رویداد مهم فرهنگی طبیعی است. البته فرارسیدن ماه مبارک رمضان هم بر این رکود تا اندازه‌ای تاثیرگذار بوده است. با این حال در ماه‌های گذشته نام دو اثر از دو نسل متفاوت با نگاه و سبک مختلف توانست بیش از دیگر آثار نظر مخاطبان کتاب‌های داستانی را به خود جلب کند؛ یکی از آنها رمان «ره ش» جدیدترین اثر رضا امیرخانی است که توانست در صدر پرفروش‌ها جای ثابتی برای خود فراهم کند و رقابت بسیار نزدیکی با آخرین کار منتشر شده محمود دولت‌آبادی به نام «طریق بسمل شدن» داشته باشد. کتاب جدید محمود دولت‌آبادی با تیراژ ۳۰ هزار نسخه منتشر شده است و همین نکته یکی از رکوردشکنی‌های این کتاب به شمار می‌آید که نسخه‌های بسیاری از آن در مدت زمان کوتاهی هم به فروش رسید.
 • تاکید کامبیز درمبخش بر لزوم افزایش سواد بصری در جامعه

  کامبیز درمبخش، کاریکاتوریست پیشکسوت با تاکید بر لزوم توجه به مسائل زیبایی‌شناسی معتقد است باید برای افزایش سطح دانش و سواد بصری جامعه کوشید. به گزارش «ایلنا»، این هنرمند عنوان کرد: وقتی هنوز در اتاق بسیاری از مدیران دولتی ما یک تابلوی خوب و وزین نقاشی دیده نمی‌شود، می‌توان گفت که حس زیبایی‌شناسی وجود ندارد البته این مشکل ریشه در بخش‌های متعددی نظیر آموزش‌وپرورش، شهرسازی، رفتارهای اجتماعی و روان‌شناسی جامعه ما دارد.
 • اکران مستند توران میرهادی در اینترنت

  همزمان با زادروز توران میرهادی ۲۶ خردادماه اکران اینترنتی مستند «توران‌خانم» به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب آغاز می‌شود. به گزارش «ایسنا»، توران میرهادی، معمار نهادهای کودکی و مادر علمِ تعلیم و تربیت نوین در ایران، بنیان‌گذار «مدرسه فرهاد»، «شورای کتاب کودک» و «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» و بسیاری نهادهای دیگر در زمینه کودکان این سرزمین است.
 • عذر‌خواهی بابت پخش مصاحبه ملک مطیعی در ماهواره

  تهیه‌کننده «دورهمی» گفت‌و‌گو با ناصر ملک‌مطیعی را یکی از سرمایه‌های معنوی دستِ چندم صدا و سیما دانست و بابت قصور در حفظ آن عذرخواهی کرد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، تهیه‌کننده «دورهمی» با اشاره به پخش بخش‌هایی از برنامه گفت‌و‌گو با ناصر ملک‌مطیعی در یک شبکه ماهواره‌ای گفت: «این شبکه‌ها به چنان فلاکتی رسیده‌اند که می‌خواهند با دزدی از سرمایه‌های معنوی دستِ چندم صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مخاطبی برای خود دست و پا کنند.»
 • اجرای«عکس خانوادگی» استادمحمد در سنگلج

  اجرای نمایش «عکس خانوادگی» به کارگردانی رضا بهرامی و نوشته زنده یاد محمود استاد محمد آغاز شد.

بیشتر