به گزارش «ایسنا» نامزد نشدن حتی یک فیلم با محوریت سیاه‌پوستان در شاخه بهترین فیلم با وجود آثار مهمی چون «۵ همخون»، «ما رینی بلک باتم»، «یهودا و مسیح سیاه» و «یک شب در میامی» نیز با توجه به عدم حضور حتی یک رای‌دهنده سیاه‌پوست بر حجم این انتقادات افزوده است.

انجمن مطبوعات خارجی هالیوود (HFPA) در واکنش به این انتقادات با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما کاملا متعهدیم تا اطمینان حاصل کنیم ترکیب اعضایمان بازتاب جوامع گوناگون در سطح جهان است که عاشق فیلم، تلویزیون و هنرمندان هستند. ما درک می‌کنیم که باید دارای اعضایی از جامعه سیاه‌پوستان و همچنین دیگر اقلیت‌های نژادی باشیم و فورا برای ایجاد یک برنامه عملیاتی برای دستیابی به این هدف در کمترین زمان ممکن دست به‌کار خواهیم شد.»

با وجود انتشار بیانیه انجمن مطبوعات خارجی هالیوود و وعده ایجاد تغییرات، برخی از چهره‌های مهم و سیاه‌پوست و سفیدپوست آمریکا چون «آوا دو ورنای»، «جینا پرینس-بایدوود»، «جرنی اسمالت»، «پاتن اسوالت»، «امی شومر»، «جود آپاتا»، «استرلینک کی براون.»، «کری واشنگتن» و... این صحبت‌ها را ناکافی و عذر و بهانه دانستند و در فضای مجازی به شدت از سیاست‌های این انجمن سینمایی انتقاد کردند.

«مهِر تنتا» رئیس سابق انجمن مطبوعات خارجی هالیوود نیز در مصاحبه با ورایتی فاش کرد این انجمن حداقل در دو دهه گذشته هیچ عضو سیاه‌پوستی نداشته است.

اعضای انجمن مطبوعات خارجی هالیوود از میان روزنامه‌نگاران ساکن در کالیفرنیای جنوبی انتخاب می‌شوند که برای رسانه‌های خارجی می‌نویسند. ۳۵ درصد از ۸۷ عضو این انجمن که در واقع رای‌دهندگان جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن‌گلوب هستند از کشورهای غیراروپایی چون مصر، آفریقای جنوبی، ژاپن، هند، بنگلادش، فیلیپین، برزیل، آرژانتین و مکزیک هستند؛ اما ساز و کاری برای افزایش تنوع نژادی در میان اعضای این انجمن وجود ندارد.

مراسم اعطای جوایز هفتاد و هشتمین دوره جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن‌گلوب همواره در هفته نخست سال جدید میلادی برگزار می‌شد اما امسال به‌دلیل بحران کرونا و تعویق جوایز اسکار و دیگر جوایز سینمایی، امروز ۲۸ فوریه برگزار می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند