نخستین طرح حمایتی از هنرمندان با عنوان هنر کارت در روزهای اخیر اجرا شد و ۱۵ هزار نفر از اعضای صندوق اعتباری هنر کمک هزینه کرونایی دریافت کردند‌. مصطفی خادم‌المله، مدیرعامل پروژه «هنرکارت» در صندوق اعتباری هنر از مجموعه‌های حمایتی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید بحث «هنرکارت» از جمله پروژه‌هایی بود که در سال‌های گذشته مطرح شد؛ اما متاسفانه به نتیجه‌ای نرسید؛ چراکه در این زمینه مشکلات مالی وجود داشت که مانع از عملیاتی شدن پروژه می‌شد. از این جهت ما در این دوره تلاش کردیم تا با برنامه‌ریزی بیشتر، شبکه مالی و اعتباری را درراستای حمایت هر چه بیشتر از هنرمندان راه‌اندازی و شرایط اجرایی شدن پروژه را فراهم کنیم.

  صدور کارت شناسایی دارای اعتبار

وی درباره ضرورت اجرایی شدن پروژه بیان کرد: آنچه برای راه‌اندازی «هنرکارت» مدنظرمان بود براساس دو هدف مهم شکل گرفت که اولین آن مبتنی بر درخواست هنرمندان برای داشتن یک کارت شناسایی معتبر در جهت شناسایی حقوقی و اداری آنها بود؛ زیرا همواره این دغدغه وجود داشت که اهالی فرهنگ و هنر باید برای اثبات هنرمند بودنشان، دائم درحال ارسال مدارک باشند؛ فرآیندی که طبیعتا برای هنرمندان عزیز شکل خوبی نداشت. چراکه هرجایی باید نمونه مصاحبه یا یادداشت رسانه‌ای و مطبوعاتی خود را برای اثبات موقعیت حرفه‌ای‌شان ارائه می‌دادند. بنابراین طراحی و انتشار یک کارت شناسایی برای اعضای صندوق می‌توانست راه‌حل مناسبی در جهت تکریم و موقعیت اداری اصحاب فرهنگ و هنر باشد.

«هنر کارت» یک کارت شناسایی اختصاصی اعتباری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اهالی فرهنگ و هنر در انجام امور بانکی و دریافت تسهیلات ویژه در چارچوب فعالیت‌های صندوق اعتباری هنر است. خادم المله گفت: هدف دوم راه‌اندازی پروژه «هنرکارت» تسهیل در امور ارائه خدمات صندوق اعتباری هنر به اعضا بود. به هر حال اگرچه براساس مصوبه هیات وزیران عضویت در صندوق اعتباری هنر از شرایط سختی برخوردار است، اما در همین شرایط اکنون حدود ۸۰ هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه از خدمات صندوق بهره‌مند می‌شوند.

وی افزود: در این شرایط ما برای اینکه بتوانیم شرایط بهتری را برای ارائه خدمات و تکریم هنرمندان عزیز فراهم کنیم یک کارت اعتباری با عنوان «هنر کارت» طراحی کردیم تا در دو هدفی که به آن اشاره داشتم متمرکز شویم. در واقع «هنر کارت» یک کارت شناسایی اختصاصی اعتباری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اهالی فرهنگ و هنر در انجام امور بانکی و دریافت تسهیلات ویژه در چارچوب فعالیت‌های صندوق اعتباری هنر است. خوشبختانه با اقداماتی که در ماه‌های اخیر انجام‌گرفته بخش عمده‌ای از اعضای صندوق اعتباری هنر نسبت به عضویت در پروژه «هنرکارت» اقدامات لازم را انجام داده‌اند که طبق تازه‌ترین آماری که در این زمینه به دست آمده این تعداد به ۶۹ هزار نفر رسیده‌اند و پیش‌بینی می‌شود ۱۱ هزار نفر باقیمانده نیز در هفته آتی نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

  واریز کمک هزینه یک میلیون و پانصدهزار تومانی

مدیر پروژه «هنرکارت» با اشاره به واریز مبلغ ۱۵ میلیون ریال به حساب «هنر کارت» هنرمندان عضو در روزهای گذشته، افزود تازه‌ترین خدمات ارائه‌شده‌ای که با پیگیری رئیس‌جمهوری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت، اختصاص مبلغ یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال به‌عنوان «کمک هزینه جبران بیکاری ایام کرونایی» به اعضای صندوق اعتباری هنر و پروژه «هنرکارت» بود که به‌طور حتم در این شرایط اختصاص مبلغ ۱۵ میلیون ریال به هر عضو خیلی چشمگیر نیست؛ اما در نوع خود می‌تواند اتفاق مثبتی در جهت حمایت‌های دولتی از اصحاب فرهنگ و هنر باشد. این مبلغ تا امروز به حساب «هنرکارت» ۹۶ درصد از ثبت‌نام‌کنندگان واریز شده و بسیاری از عزیزان نسبت به برداشت این مبلغ نیز اقدام کردند. البته با توجه به فرآیند زمانی صدور کارت‌ها از ثبت‌نام تا صدور کارت با بانک عامل هماهنگی‌های لازم صورت‌گرفته تا قبل از صدور «هنرکارت» نیز برداشت مالی صورت پذیرد.

خادم‌المله با اشاره به جزئیات دیگر این پروژه گفت: آنچه برای «هنرکارت» در نظر گرفته شده بهره‌مندی از یک کارت اعتباری بانکی است که غیر از مواردی که به آن اشاره داشتم، دربرگیرنده امتیازات ویژه‌ای است. یکی از ویژگی‌های «هنرکارت» در حوزه خرید صورت می‌گیرد که در حساب دارنده کارت از مبلغ هر خریدی که با هنرکارت انجام می‌دهد به میزان محاسباتی که در این زمینه صورت‌گرفته، مبلغی دوباره بازگردانده خواهد شد. این میزان برگشتی پول حتی در برخی مواقع به ۵۰ درصد هم می‌رسد که به میزان خریدها و موارد خرید شده دربرگیرنده درصدهای متفاوتی است. ما در همین راستا یکسری مراکز درمانی را نیز معرفی می‌کنیم تا در مواقعی که حتی پولی هم در کارت وجود نداشته باشد مبلغی به‌عنوان وام قرض‌الحسنه در اعتبار کارت تعریف می‌شود تا مراجعه‌کننده به مرکز درمانی از جمله دندانپزشکی از شارژ مالی موجود در کارت برای پرداخت هزینه‌ها استفاده کند.

مدیر پروژه «هنرکارت» توضیح داد: آنچه برای پروژه «هنرکارت» طراحی شده فقط به منزله یک کارت اعتباری که بتوان از آن در تراکنش‌های مربوط به دریافت و پرداخت پول استفاده کرد، نیست. آنچه برای هنر کارت تعریف شده تعریف هشت ویژگی در لایه‌های مختلف ریالی است. ضمن اینکه طراحی پروژه‌ای که برای این فعالیت مهم صورت گرفته به‌گونه‌ای است که حتی اگر روزی مدیران صندوق اعتباری هنر هم تغییر کنند به‌دلیل تامین هزینه‌های پروژه از خود پروژه «هنر کارت» خللی در فعالیت‌های آن صورت نمی‌گیرد و من امیدوارم با اطلاع‌رسانی و کمکی که اهالی رسانه به ما در این زمینه می‌کنند، شرایطی را ایجاد کنیم که اولا هنرمندان، اهالی فرهنگ و اصحاب رسانه با تعداد خدمات هنرکارت آشنایی بیشتری پیدا کرده و در مرحله بعدی در حوزه آشنایی هرچه بیشتر با بانکداری الکترونیکی گام‌های موثری را بردارند. زیرا در همین پروژه «هنرکارت» حدود ۳۰ مورد خدمت‌رسانی وجود دارد که می‌توانند با فراگیری آن از خدمات آنها بهره‌مند شوند. شرایطی که به اعتقاد من در عرصه خدمت‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق اعتباری هنر به جامعه فرهنگ و هنر می‌تواند دربرگیرنده تحولات بزرگی باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند