دنیای اقتصاد: رشد فروش فیلم نامزد اسکار اصغر فرهادی در سینماهای آمریکا و استقبال عمومی از آن در سه هفته اخیر افزایش قابل توجهی داشته است. درحالی‌که نسبت فروش «بتمن لگو»؛ پرفروش‌ترین فیلم روی پرده در سینماهای آمریکا با چهار هزار و ۸۸ سینما به عدد ۱۳ هزار و ۶۰۰ می‌رسد، نسبت فروش فیلم فروشنده با ۶۵ سینما به عدد قابل توجه ۱۰ هزار و ۹۸۱ رسیده است. این تفاوت به نسبت کم، در حالی اتفاق افتاده است که فیلم بتمن تنها یک هفته روی پرده بوده و فیلم فروشنده سومین هفته اکرانش را تجربه می‌کند. به نظر می‌رسد در دو هفته آینده و با گرم شدن تنور جایزه اسکار، ‌فروش فیلم فروشنده نیز جهش قابل‌توجهی را از سر بگذراند. به هر حال تنها فیلم ایرانی روی پرده سینماهای آمریکا در سومین آخر هفته اکران در آمریکای شمالی در ۶۵ سینما ۸/ ۲۶۱ هزار دلار فروخت و مجموع فروش خود در این سطح را به ۸/ ۷۲۴ هزار دلار رساند. انیمیشن «فیلم بتمن لگو» (The Lego Batman Movie) از واحد انیمیشن شرکت برادران وارنر و دی‌سی اینترتینمنت که از جمعه در سینماهای آمریکای شمالی روی پرده رفته است، صدرنشین جدول فروش فیلم‌ها در تعطیلات آخر هفته روز ولنتاین شد.

این فیلم در ۴۰۸۸ سینما ۶/ ۵۵ میلیون دلار به دست آورد که بیشترین فروش افتتاحیه یک فیلم از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون در بازار ایالات متحده و کانادا است، هرچند کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند فیلم در فاصله جمعه تا یکشنبه بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار بفروشد. ر مقابل، «پنجاه طیف تاریک‌تر» (Fifty Shades Darker) از شرکت یونیورسال با ۸/ ۴۶ میلیون دلار فروش در ۳۷۱۰ سینما بیش از انتظار ظاهر شد (پیش‌بینی شده بود که فیلم حتی به مرز ۴۰ میلیون دلار هم نرسد). فیلم در سطح بین‌المللی نیز با ۱/ ۱۰۰ میلیون دلار در ۵۷بازار کار خود را شروع کرد و به این ترتیب توانست با حساب بازار آمریکای شمالی، مجموع فروش جهانی خود را به ۹/ ۱۴۶ میلیون دلار برساند.به گزارش هالیوود ریپورتر، هر دو فیلم در آمریکا در مقایسه با قسمت‌های قبلی خود ضعیف ظاهر شدند. فروش «پنجاه طیف تاریک‌تر» حدود ۴۴ درصد کمتر از فروش رکوردشکن «پنجاه طیف خاکستری» بود که دو سال پیش در چنین هفته‌ای با ۸۵ میلیون دلار کار خود را شروع کرد. «فیلم بتمن لگو» ۲۰ درصد کمتر از «فیلم لگو» فروخت که اوایل فوریه ۲۰۱۴ در اولین آخر هفته اکران ۶۹ میلیون دلار به دست آورد.

انیمیشن «فیلم بتمن لگو» پرفروش‌ترین فیلم هفته شد

«فیلم بتمن لگو» به کارگردانی کریس مکی با الهام از قصه‌های مصور «بتمن» ساخته شده است. ویل آرنت به‌جای «مبارز نقاب‌دار» حرف زده و زاک گالیفیاناکیس صداپیشه شخصیت جوکر است. بروس وین در فیلم نه‌تنها باید با جنایتکاران شهر گاتام مبارزه کند، بلکه باید مسوولیت بزرگ کردن بچه‌ای را بپذیرد که به فرزندی گرفته است. مایکل سرا، روزاریو داوسن و رالف فاینس دیگر صداپیشه‌های «فیلم بتمن لگو» هستند. منتقدان از فیلم استقبال کرده‌اند و تماشاگران در وب‌سایت سینمااسکور به آن درجه A- داده‌اند. یلم در ۶۰ بازار بین‌المللی ۳۷ میلیون دلار فروخت که ۳/ ۹ میلیون دلار آن در بریتانیا بود. فروش جهانی «فیلم بتمن لگو» در اولین آخر هفته اکران ۶/ ۹۲ میلیون دلار شد. پنجاه طیف تاریک‌تر» به کارگردانی جیمز فولی از روی رمانی به همین نام نوشته ای. آل. جیمز ساخته شده است. داکوتا جانسن و جیمی دورنان بار دیگر در نقش‌های آناستازیا استیل و کریستین گری ظاهر شده‌اند. تماشاگران در سینمااسکور به این فیلم درجه R درجه B+ داده‌اند. ۷۰ درصد تماشاگران فیلم، زنان و ۵۶درصد آنها زیر ۳۰ سال بودند.

بعد از «پنجاه طیف تاریک‌تر»، دیگر بازیگر بزرگ بازار بین‌المللی، فیلم «سه ایکس: بازگشت زاندر کیج» (xXx: Return of Xander Cage) با بازی وین دیزل از شرکت پارامونت بود که در اولین آخر هفته اکران در چین به فروش فوق‌العاده ۳/ ۶۱ میلیون دلار دست پیدا کرد. فروش جهانی فیلم ۶/ ۲۲۹ میلیون دلار شده است. ز سوی دیگر، تریلر اکشن «جان ویک: فصل‌۲» (John Wick: Chapter ۲) از شرکت لاینز گیت به عنوان دیگر فیلمی که از جمعه به‌طور گسترده روی پرده سینماهای آمریکای شمالی رفته است، بیش از انتظار ظاهر شد و در ۳۱۱۳ سینما ۳۰ میلیون دلار فروخت. فروش افتتاحیه فیلم بیش از دو برابر اولین «جان ویک» در فوریه ۲۰۱۴ بود که با ۴/ ۱۴ میلیون دلار کار خود را شروع کرد. یانو ریوز در فیلم اول نقش جان ویک را بازی کرد، کسی که قبلا یک قاتل حرفه‌ای بوده است و اکنون از طرف یکی از دوستان قدیمی‌اش که ماموریت دارد او را به قتل برساند، تعقیب می‌شود. او در فیلم جدید بار دیگر به نقش جان ظاهر شده است. این بار یکی از همکاران سابق جان با او تماس می‌گیرد و از او می‌خواهد برای در دست گرفتن کنترل انجمن بین‌المللی قاتلان حرفه‌ای، به او کمک کند. جان به رم می‌رود و در آنجا با تعدادی از خطرناک‌ترین قاتلان دنیا روبه‌رو می‌شود.

چاد استاهلسکی کارگردان اولین «جان ویک»، فیلم جدید را هم کارگردانی کرده است. کامان، بریجیت ماناهان، ایان مک‌شین، جان لگیزامو و لارنس فیشبرن، از دیگر بازیگران «جان ویک: فصل ۲» هستند. تماشاگران در سینمااسکور به فیلم درجه A- داده‌اند. جان ویک: فصل ۲» در ۴۱ بازار بین‌المللی نیز ۶/ ۱۰ میلیون دلار فروخت. اولین فیلم «جان ویک» در سال ۲۰۱۴ با بودجه‌ای حدود ۲۰میلیون دلار ساخته شد و در نهایت در دنیا ۸۶ میلیون دلار فروخت. ریلر ترسناک «شکاف» (Split) به کارگردانی ام. نایت شیامالان و «اعداد و ارقام پنهان» (Hidden Figures)، فهرست پنج فیلم اول جدول فروش را کامل کردند. ر حوزه اکران محدود، «یک پادشاهی متحد» (A United Kingdom) به کارگردانی اما آسانته در چهار سینما در نیویورک و لس آنجلس ۷۰ هزار دلار فروخت. دیوید اویلوو بازیگر «سلما» و رزاموند پایک بازیگر «دختر رفته» در سومین فیلم بلند داستانی آسانته بازی می‌کنند که فیلم افتتاحیه شصتمین جشنواره فیلم لندن بود.

«یک پادشاهی متحد» داستان واقعی سرتسه خاما، پادشاه بچوانلند (اکنون بوتسوانا) و روث ویلیامز، کارمند لندنی را روایت می‌کند که در ۱۹۴۷ با وجود مخالفت شدید خانواده‌های خود و دولت‌های بریتانیا و آفریقای جنوبی ازدواج کردند. فیلمنامه را گای هیبرت از روی کتاب «Color Bar» به قلم سوزان ویلیامز نوشته است.اویلوو نقش خاما و پایک نقش همسر او در آینده را بازی می‌کند. جک داونپورت، تام فلتن، جک لودن و لورا کارمایکل از دیگر بازیگران «یک پادشاهی متحد» هستند که با حمایت شرکت‌های پاته، بی‌بی‌سی فیلمز و موسسه فیلم بریتانیا (‌BFI) ساخته شده است.

یک انیمیشن در صدر فروش جهانی سینما