آرشیو روزنامه شماره ۵۱۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۵۱۴۳

 • سه موتور توسعه صنعتی

  دنیای اقتصاد: راه توسعه صنعتی از بهبود الگوی سرمایه‌گذاری در صنایع منتخب می‌گذرد. صنایع غذایی، شیمیایی و کانی‌های فلزی سه صنعتی هستند که طبق شواهد یک پژوهش علمی در صورت سرمایه‌گذاری، امکان توسعه صنعتی را برای کشور فراهم می‌کنند. از آنجا که تا‌ثیر این سه بخش روی سایر صنایع و نیز جریان بازرگانی و تجارت کشور چشمگیر است، پژوهشگران پیشنهاد کرده‌اند الگوی تزریق سرمایه به صنعت با محوریت این سه بخش شکل گیرد. صنایع مذکور که در پژوهش پوستچی و تقی‌زاده از خلال ۹عامل «حجم صادرات»، «بهره‌وری انرژی»، «میزان شاغلین»، «ارزش افزوده»، «بهره‌وری نیروی کار»، «سرمایه‌گذاری»، «جبران خدمات نیروی کار»، «ارزش تولید» و «تعداد کارگاه» در صدر مهم‌ترین فعالیت‌های تولیدی کشور قرار گرفته‌اند، سه موتور توسعه صنعتی کشور به حساب می‌آیند که امکان پرواز را برای بخش تولید فراهم می‌کنند.
 • اما و اگرهای رشد بخش صنعت در ۱۴۰۰

  پویا فیروزی / تحلیلگر اقتصاد
  برآوردهای اولیه مندرج در آخرین گزارش بانک مرکزی از نمای بخش واقعی اقتصاد ایران در نیمه نخست سال ۹۹ گویای این وضعیت است که تولید ناخالص داخلی کشور (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰) از ۳۱۸۹ هزار میلیارد ریال در نیمه نخست سال ۹۸ به ۳۲۲۹ هزار میلیارد ریال در نیمه اول سال ۹۹ افزایش داشته و این تغییر نشان‌دهنده نرخ رشد تولید ناخالص داخلی به میزان ۳/ ۱ درصد در دوره زمانی مورد اشاره است.
 • مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها به‌روز شد

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی صنعت برق از به‌روزرسانی مقررات تامین برق مراکز استخراج رمزارزها خبر داد و گفت: در دستورالعمل جدید که با اصلاحاتی ابلاغ شده ، اوقات سال به سه دسته نوع یک (اوج بحرانی)، نوع دو (محدودیت بار) و نوع ۳ (عادی) تقسیم بندی شده است که هر کدام نیز تعرفه خاص خود را دارد.
 • برنامه احصای ظرفیت‌های خالی صنایع

  دنیای‌اقتصاد: معاون امور صنایع وزارت صمت در دومین نشست شورای مدیران معاونت امور صنایع ضمن تشریح مهم‌ترین راهبردهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جدید از بررسی بیش از ۸هزار ردیف تعرفه گمرکی در سال جاری خبرداد و گفت: تعرفه‌های گمرکی با محوریت توانمندسازی صنایع داخلی و ایجاد محدودیت وارداتی برای تجهیزات داخلی‌سازی‌شده از سوی دفاتر تخصصی مورد واکاوی قرار می‌گیرد. به گزارش شاتا، مهدی صادقی نیارکی افزود: در سال تولید، پشتیبانی‌ها و‌ مانع‌زدایی‌ها در تلاش هستیم سیاست‌های کاهش ارزبری در کشور را با اتخاذ تدابیری دنبال کنیم که بازنگری در ردیف‌های تعرفه‌ای یکی از سیاست‌های پشتیبانی از صنایع داخلی به شمار می‌رود. وی رصد مستمر وضعیت تولیدی محصولات منتخب صنعتی را از دیگر برنامه‌های وزارت صمت برشمرد و از برنامه‌ریزی برای احصای ظرفیت‌های خالی صنایع خبرداد.
 • فعال‌سازی سامانه الکترونیکی برای ارائه خدمت به فعالان اقتصادی

  از ابتدای اردیبهشت دریافت درخواست متقاضیان برای طرح در کارگروه‌های استانی فقط از طریق سامانه الکترونیکی خواهد بود تا ضمن تسهیل در ارائه خدمات به فعالان اقتصادی، امکان نظارت بر اجرای مصوبات توسط دستگاه‌های اجرایی فراهم شود. سیدمهدی نیازی گفت: این تصمیم در راستای تسهیل در ارائه خدمات به فعالان اقتصادی و همچنین فراهم شدن امکان نظارت بر اجرای مصوبات توسط دستگاه‌های اجرایی اجرا خواهد شد.
 • تصویب برنامه‌ سازگاری با کم‌آبی استان خوزستان

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو و دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی از بررسی برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی استان‌ خوزستان در شصت و هفتمین جلسه کمیته تخصصی کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی خبر داد.
 • رشد بیمه‌نامه‌های معدنی در سال ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: روایت یک مقام رسمی از افزایش سطح بیمه فعالیت‌های معدنی در سال گذشته حکایت دارد. مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با تایید این موضوع گفت: پارسال در مقایسه با سال ۹۸، صدور ضمانت‌نامه‌ها و بیمه‌نامه‌های معدنی از سوی این صندوق ۵۶/ ۱برابر شد و رشد ۶/ ۵۶درصدی به ثبت رساند. فرید دهقانی‌ افزود: پارسال با وجود پاندمی کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، رکورد جدیدی در صدور بیمه‌نامه به‌ویژه بیمه‌نامه‌های اعتباری ثبت شد. به گفته وی، سال گذشته در مجموع ۴۰ ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه به ارزش ۴هزار و ۷۸۶میلیارد ریال از سوی این صندوق صادر شد که سهم ضمانت‌نامه‌ها (بیمه‌های اعتباری بهره‌برداری) ۳۱ فقره به ارزش ۴هزار و ۷۴۴میلیارد ریال و سهم بیمه‌نامه سرمایه‌گذاری ۹ فقره به ارزش ۴۲میلیارد ریال بود. به گزارش «ایرنا» مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، ارزش بیمه‌نامه‌های آماده صدور را بیش از ۱۶هزار و ۸۲۸میلیارد ریال اعلام کرد. دهقانی اظهار کرد: پارسال همچنین از لحاظ نوع حمایت‌های انجام‌شده در بخش معدن، گام‌های موثری در این صندوق برداشته شد که این حمایت‌ها در بخش‌های اکتشافات، احیا و بازسازی معادن کوچک و متوسط، امضای تفاهم‌نامه‌های جدید و تعدد منابع برای تامین مالی معادن بود. دهقانی یادآور شد: با توجه به نوسان نرخ ارز، بسته شدن ثبت سفارش ماشین‌آلات معدنی و عدم ورود آنها به کشور، برخی بیمه‌نامه‌ها با وجود تکمیل مدارک و آماده برای اخذ تسهیلات، در سال ۹۹ صادر نشد که امید می‌رود با بازگشایی سامانه ثبت‌سفارش‌ها، تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال به انجام برسد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر