آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۵۱۰۹

 • لیست ۵۰۰ شرکت برتر ایران

  دنیای اقتصاد: ۵۰۰ شرکت برتر ایران معرفی شدند. در این فهرست، نام بسیاری از هلدینگ‌های مشهور دیده می‌شود؛ اما گزارش‌‌ها از ورود بازیگران جدید به دنیای شرکت‌های بزرگ حکایت دارد. با اینکه لیست شرکت‌های برتر متنوع است، اما صنایعی نظیر«بانکداری»، «پتروشیمی» و «فرآورده‌های نفتی» به سیاق روندهای پیشین همچنان دست بالا را در جذب درآمد و خلق ارزش‌افزوده دارند.
 • افت تورم فصلی معدن در پاییز

  دنیای‌اقتصاد: مرکز آمار ایران از نزدیک‌شدن نرخ تورم بخش معدن به سطح ۵۹ درصد در پایان پاییز خبر داد. با اینکه تورم فصلی تولید در بخش معدن در پایان پاییز ۹۹ نسبت به تابستان همین سال کاهش یافته، اما تورم نقطه‌به‌نقطه همچنان صعودی است. برآورد مرکز آمار ایران از تورم نقطه‌به‌نقطه تولید در بخش معدن در پایان پاییز از رشد ۳/ ۲۵ واحد تورم تولیدکننده در فاصله تابستان تا پاییز ۹۹ حکایت دارد. این موضوع به معنی عبور شاخص تورم تولیدکننده در بخش معدن از سطح ۹۷ درصد است. عددی که از افزایش حدودا دوبرابری تولید معدنی در ایران در پاییز ۹۹ نسبت به پاییز ۹۸ خبر می‌دهد. افزایش نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه تولید معدنی در حالی به ۱۰۰درصد می‌رسد که بخش اعظمی از تولیدات معدنی و صنایع معدنی از امکان قیمت‌گذاری آزادانه برخوردار نبوده و با مشکلات تولید زیان‌ده روبه‌رو هستند.
 • انتصاب تازه در سازمان ملی استاندارد ایران

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهور حکم انتصاب غلامرضا شریعتی را به‌عنوان رئیس جدید سازمان ملی استاندارد صادر کرد. حسن روحانی پس از تایید شورای عالی استاندارد، غلامرضا شریعتی را برای یک دوره چهارساله به‌عنوان «رئیس سازمان ملی استاندارد ایران» منصوب کرد. شریعتی جانشین نیره پیروزبخت شد که از دی ماه ۱۳۹۲ کرسی ریاست این سازمان را در دست داشت. رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از نظر سطح سازمانی هم‌شأن معاون رئیس‌جمهور است و در زمینه ارتقا و ابلاغ استانداردهای مختلف، برای دوایر دولتی و صنایع خصوصی مرجعیت دارد. غلامرضا شریعتی پیش‌تر از این استاندار خوزستان بود.
 • افزایش تمایل سرمایه‌گذاران برای ورود به شهرک‌های صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک از افزایش تمایل به دریافت زمین در شهرک‌های صنعتی پس از مشاهده رشد اقتصادی در کشور خبر داد. علی رسولیان افزود: تقاضا برای واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی کشور افزایش یافته است. شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها هم باید فضا و زیرساخت‌های لازم را برای سرمایه‌گذاران فراهم کنند. معاون وزیر صمت خاطر‌نشان کرد: این سازمان در چارچوب تسهیل فضای کسب‌وکار سرمایه‌گذاران اختیارات لازم را به استان‌ها تفویض کرده است.
 • ممنوعیت واردات ماشین‌آلات راهسازی برای نجات هپکو

  دنیای‌اقتصاد: با اینکه ایده ممنوعیت واردات برای حفاظت از صنایع کشور بارها شکست خورده است، اما سیاست‌گذار دوباره تلاش دارد با این ابزار، صنعت تولید ماشین‌آلات راه و ساختمان را نجات دهد. با اینکه از سال ۹۶ واردات ماشین‌آلات راهسازی با هدف حمایت از هپکو ممنوع است، اما این ممنوعیت گره از کار شرکت هپکو باز نکرده است. حالا این ممنوعیت قرار است ابعاد تازه‌ای به خود گیرد. در این باره مهدی صادقی نیارکی، معاون وزیر صمت اعلام کرده: براساس ماده ۱۰۹ و ۱۱۰ قانون امور معادن و مکاتبات صورت‌گرفته با معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، خواستار منع واردات محصولات دو پله بالاتر از رده تولیدات هپکو شده‌ایم تا حمایت‌های لازم از مجموعه واحدهای تولیدی تولیدکننده ماشین‌آلات صنعتی و معدنی صورت ‌گیرد.
 • به افق ۲۰۵۰ نگاه کنیم

  محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران
  مهم‌ترین موضوع در تحلیل بازار فولاد ایران در سالی که گذشت، پاندمی و تاثیر آن روی اقتصادهای بزرگ و کوچک بود. ایران نیز همچون بسیاری از کشورها از این مساله تاثیر پذیرفت. صنعت فولاد هم به سیاق بسیاری از صنایع شرایط خاصی را از سر گذراند. با این حال هرگونه تحلیل از آتیه صنعت فولاد باید به لحاظ افق پیش‌روی این بخش در جهان اظهار شود. براین مبنا توجه به آنچه جهان از وضعیت اقتصاد و صنعت در افق ۲۰۳۵ یا ۲۰۵۰ در ذهن دارد، حیاتی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر