آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۵۰۶۳

 • احصای عوامل اخلال در محیط کسب‌و‌کار

  دنیای‌اقتصاد: نتایج اولیه فراخوان وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص شناسایی چالش‌های کسب‌وکار بنگاه‌های اقتصادی ایران منتشر شد. ارزیابی‌ نظرسنجی از ۷۲ بنگاه صنعتی، معدنی و تجاری در بازه تقریبی دوماهه نشان می‌دهد «تامین مواد اولیه»، «دریافت مجوز» و «فروش و بازار داخلی» به‌عنوان مهم‌ترین عوامل مخل محیط کسب‌وکار شناسایی شده‌اند. این در حالی است که شامخ آبان‌ماه با تایید نتایج به دست آمده در این نظرسنجی، مهم‌ترین عامل کاهش تولید، افزایش قیمت مواد اولیه را معرفی کرده که میزان سفارش‌های جدید و در کنار آن میزان فروش را با کاهش روبه‌رو کرده است. همچنین نظرسنجی وزارت صمت از صاحبان کسب‌وکار حکایت از آن دارد که «سوخت»، «امور اراضی» و «وزارت بهداشت» کمترین اثر را در ایجاد چالش‌های محیط کار داشته‌اند.
 • ابهامات بودجه صمت در ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: بازوی پژوهشی وزارت صمت ضمن ارائه یازده پیشنهاد اصلاحی، کلیات بودجه ۱۴۰۰ را مملو از اعداد غیرواقع‌بینانه دانست. موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با یادآوری رشد ۶/ ۵۸ درصدی اعتبارات هزینه‌ای وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ در دو بخش هزینه‌ای و اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای، نقدهایی را به برنامه مالی دولت در سال پیش رو وارد کرد. افزایش بودجه برای «نظارت و تنظیم بر بازار» در کنار رشد اعتبارات «ارتقای سطح فناوری و توسعه صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان»، «ارتقای بهره‌وری معادن»، «برنامه نظارت بر تشریفات گمرکی کالا» و «برنامه ترویج و فرهنگ‌سازی عمومی استاندارد» از جمله مواردی است که در بررسی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی مورد توجه قرار گرفته و گویای علایق وزارت صمت برای سال آینده است.
 • موافقت دولت با تغییر منابع مالی صنعت برق

  ایرنا: مسیر تزریق منابع دولتی برای توسعه صنعت برق تغییر کرد. با اعلام رسمی مدیرعامل توانیر، از این پس منابع مالی صنعت برق از محلی غیر از تبصره ۱۴ تامین خواهد شد. محمدحسن متولی‌زاده گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۰ با خارج کردن منابع صنعت برق از مسیر تبصره ۱۴، رفع مشکلات این صنعت را هدف قرار داده است. مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران افزود: دولت با آگاهی از مشکلاتی که تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ برای صنعت برق ایجاد کرده بود در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیشنهاد وزارت نیرو مبنی بر خروج منابع مالی صنعت برق از مسیر تبصره ۱۴ را پذیرفت.
 • استقبال از پرداخت مشوق‌های صادراتی در حوزه زیرساخت‌های تجاری

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران از استقبال سازمان‌های صمت استان‌ها به ویژه استان‌های مرزی از طرح سازمان توسعه تجارت ایران درخصوص پرداخت مشوق‌های صادراتی خبر داد و گفت: تاکنون ۴۷ طرح زیرساختی از طریق سازمان‌های صمت استان‌ها به دبیرخانه کارگروه مشوق‌های صادراتی ارسال شده است.
 • هشدار خاموشی در صنعت برق

  ایسنا: زنگ خطر خاموشی در سالیان آتی به صدا درآمده است. در یک اظهارنظر اخیرا مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی اعلام کرده در صورت افزایش نیاز کشور به برق بیشتر و عدم سرمایه‌گذاری لازم در این حوزه، تامین برق برای سال‌های پس از ۱۴۰۲ با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر