آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۹۰۹

 • رشد جواز تاسیس، افت پروانه بهره‌برداری

  دنیای‌اقتصاد: گسترش شیوع کووید-۱۹ روند صدور جواز صنعتی در کشور را در ماه نخست امسال دستخوش تغییر کرد؛ براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت‌، معدن و تجارت، گرچه همچنان درخواست برای جواز تاسیس وجود دارد و صدور جواز تاسیس در ابتدای سال با رشد همراه بوده، اما در مقابل صدور پروانه‌های بهره‌برداری در بخش‌های (ایجادی و توسعه‌ای) روند نزولی داشته است.
 • گام‌های جایگزینی معدن با نفت

  گروه شرکت‎ها: مجتمع سنگ‌آهن سنگان که با سرمایه‌گذاری شرکت فولادمبارکه بنا نهاده شده و در مجموعه معدنی بزرگ ایران قرار دارد با ذخیره یک میلیارد تن، یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ‌آهن جهان و تامین‌کننده خوراک اولیه تولید ۵/ ۱۷ میلیون تن کنسانتره، ۱۵ میلیون تن گندله و ۵ میلیون تن سنگ‌آهن در حوزه صنایع فولادی ایران است. در راستای افزایش تولید، کارخانه کنسانتره ۵ میلیون تنی سنگ‌آهن فولاد سنگان به‌عنوان بزرگ‌ترین کارخانه تولیدکننده این ماده در شرق کشور ۲۲ خرداد سال‌جاری با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و با فرمان رئیس‌جمهور به شکل ویدئو کنفرانس به‌صورت رسمی افتتاح شد.
 • راه‌اندازی ۲۰۰ طرح صنعتی تا ۱۴۰۰

  دنیای اقتصاد: تکمیل و بهره‌برداری از ۲۰۰ طرح بزرگ و ‌منتخب (پیشران) در سراسر کشور با اشتغال حدود ۴۱ هزار نفری و سرمایه‌گذاری حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومانی در سال ۹۹ برنامه‌ریزی شده که در قالب «پویش ملی تولید، تداوم امید» افتتاح خواهند شد. مطابق آمارهای معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تعداد ۱۲ هزار و ۵۰۰ طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد در کشور وجود دارد.
 • پیش‌بینی درآمد ۲۸۰۰ میلیاردی حقوق دولتی معادن

  شاتا: معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست با تشکل‌های معدنی استان مرکزی با بیان اینکه امسال در نظر است که عوارض سنگ‌های تزیینی نسبت به سال گذشته کاهش یابد، گفت: بخشی از معادن دچار رکود شده و تعطیل شده‌اند به همین دلیل باید مورد حمایت ویژه قرار گیرند. داریوش اسماعیلی در این نشست با اشاره به طرح و بررسی مسائل و مشکلات معادن و واحدهای معدنی افزود: این استان یکی از استان‌های پرپتانسیل کشور در حوزه معدن به‌ویژه سنگ تزیینی است و بیشتر از آنچه تاکنون کار شده است جای کار دارد.
 • صادرات سیگار ایران به اروپا برای اولین بار

  خبرگزاری‌فارس: رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با بیان اینکه صادرات سیگار چندان قابل توجه نیست، گفت: سال گذشته ۱۵۴ میلیون نخ سیگار به کشورهای مختلف از جمله اردن و اتریش صادر شد. عطاالله معروف‌خانی گفت: در سال ۹۶ در مجموع ۴۹ میلیارد نخ و در سال ۹۷ در مجموع ۴۸ میلیارد نخ سیگار در کشور تولید شده است؛ اما در سال ۹۸ برای اولین بار در این صنعت ۱۰۰ ساله تولید به مرز ۵۵ میلیارد نخ در سال رسید.
 • وزارت نیرو با یونیسف سند همکاری امضا کرد

  پاون: وزارت نیرو و یونیسف بر اساس برنامه ششم توسعه ملی ایران، سند همکاری امضا کردند. بر اساس این سند همکاری که به امضای محمدعلی فرحناکیان، مشاور وزیر نیرو در امور بین‌الملل و مندیپ اوبرایان، رئیس دفتر یونیسف در ایران رسید، زمینه توسعه همکاری وزارت نیرو با سازمان یونیسف مهیا شد.
 • جلوگیری از خروج ۲/ ۳ میلیارد دلار ارز در حوزه صنعت

  ایرنا: رئیس مرکز ساخت داخل، صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه این وزارتخانه کاهش ۱۰ میلیارد دلاری ارزبری را در دستور کار قرار داده است، گفت: در سال‌جاری از خروج سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ارز در حوزه صنعت از کشور جلوگیری خواهد شد.
 • نقش تفویض اختیارات به استان‌ها در تامین منابع مالی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: اختیارات استانداران برای تامین منابع مالی در مناطق و اجرای برنامه‌های بومی و محلی باید بیشتر باشد تا در رفع مشکلات موجود بهتر و راحت‌تر اقدام کنند و این موضوع بارها از سوی پارلمان بخش خصوصی به دولت اعلام شده است. غلامحسین شافعی در دیدار با اعضای هیات رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به محدودیت منابع مالی در کشور افزود: گرچه دچار محدودیت منابع هستیم ولی دولت می‌تواند با تغییر رویه، شیوه‌ها و سیاست‌ها بر بسیاری از مشکلات و تنگناهای موجود اقتصادی فائق آید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر