آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۸۹۴

 • چراغ سبز گمرک به ورود ماشین‌آلات خط تولید

  دنیای‌اقتصاد: واردات ماشین‌آلات خط تولید که به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک ایران مورد نیاز واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی مجاز است، از پرداخت حقوق ورودی معاف شد. معاون گمرک ایران اعلام کرد که تفاهم صورت گرفته بین گمرک ایران و وزارت صمت برای مراحل صدور و اعمال مجوزهای معافیت از پرداخت حقوق ورودی برای ماشین‌آلات و خط تولید در ۱۲ بند تدوین شده است. از سوی دیگر محدودیت گمرک در ترخیص کالاهای در صف تخصیص ارز نیز از سوی این مقام مسوول تشریح شد. بر اساس گفته او، تنها کالاهای در صف تامین ارز اجازه ترخیص درصدی یا کامل را دارند.
 • داروی نجات معادن و صنایع معدنی از کرونا

  دنیای‌اقتصاد: آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد عمده شرکت‌های بزرگ معدنی با توجه به شیوع کرونا برای دستیابی به پیش‌بینی‌های در نظر گرفته شده تا سال ۲۰۲۰ ناامید شده‌اند. حال این پرسش مطرح است که کدام یک از بخش‌های معدنی بیشترین تاثیر را از گسترش کووید-۱۹ دریافت کرده‌اند. با توجه به اینکه پاندمی کرونا به این زودی فروکش نخواهد کرد، پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که موجی از تعطیلی و ورشکستگی بسیاری از صنایع در راه باشد؛ چرا که تقاضا در بخش معدن و صنایع معدنی کاهش یافته و قیمت کامودیتی‌ها در دنیا نیز پایین آمده است. داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت و محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با رسانه تصویری اقتصاد ایران (اکو ایران) به بررسی چالش‌های این حوزه در عصر کرونا پرداخته‌اند.
 • کاهش ۷۱ درصدی پروازهای فروردین فرودگاه‌ها

  خبرگزاری فارس: فروردین امسال میزان نشست و برخاست هواپیما در ۴۷ فرودگاه زیرمجموعه شرکت فرودگاه‌ها و ۶ فرودگاه اختصاصی، ۷۱ درصد کاهش داشت. با شیوع ویروس کرونا در دنیا و ایران، پروازهای شرکت‌های هواپیمایی کاهش بسیاری داشت. اغلب کسب و کارها از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده است و در این بین حمل و نقل هوایی و گردشگری بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا دید و با کاهش تقاضای سفر، سفرهای هوایی در دنیا و کشور ما نیز کاهش بسزایی داشت.
 • تاثیر مداخلات دولت بر صنعت مرغداری

  دنیای‌اقتصاد: فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش‌خصوصی در کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران طی دو نشست پیاپی، چالش‌ها و موانع بازدارنده پیش‌روی صنعت مرغ و تخم‌مرغ کشور را مورد بررسی قرار دادند. این موضوع که ابتدا در پانزدهمین جلسه کمیسیون که به‌صورت آنلاین برگزار شد، به بحث گذاشته شد و صاحبان تشکل‌های صنعت مرغ‌داری و مدیران واحدهای تولیدی این بخش به بیان نگرانی‌های خود از آینده مبهم این صنعت پرداختند؛ در حالی که راهکارهایی نیز برای ادامه حیات واحدهای تولیدی این بخش مطرح کردند.
 • بهره‌برداری ۹ سد بزرگ تا پایان سال

  خبرگزاری تسنیم: وزیر نیرو با اشاره به اینکه خالی بودن سدها در برخی نقاط برنامه ریزی شده است، عنوان کرد: مجموع ظرفیت مخازن سدهای ایران ۵۰ میلیارد مترمکعب است که از این میزان ۷۰ درصد پر و ۳۰ درصد خالی است. رضا اردکانیان که در برنامه رادیو اقتصاد صحبت می‌کرد، افزود: امسال وضعیت خوبی از حیث تامین آب شیرین در کشور وجود دارد. وزیر نیرو گفت: سال آبی امسال که از مهر ماه سال ۹۸ آغاز شده تا دو روز قبل ۳۰۴ میلی متر بارش در سطح کشور به ثبت رسیده که این عدد در مقایسه با متوسط بلند مدت (۵۱ ساله) بیش از ۳۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. وی افزود: سال ۹۸ یکی از پر آب ترین سال‌ها در طول ۵۰ سال اخیر در کشور بوده است. اردکانیان تصریح کرد: امسال میزان بارش نسبت به سال گذشته ۶ درصد کاهش داشته است. وی اظهار امیدواری کرد با آمادگی‌های چشمگیری که از سال گذشته به ویژه پس از سیل ابتدای سال فراهم شده امسال این بارش‌ها حتی به‌صورت سیلاب هم فقط برای کشور نعمت باشد. به گفته اردکانیان برنامه‌ریزی وزارت نیرو این است که تا پایان سال ۹ سد بزرگ در هشت‌استان کشور را به بهره‌برداری و همین‌طور ۹ سد دیگر را در ۹ استان به مرحله آبگیری برساند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر