آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۸۸۷

 • ۸ الگوی حمایت از تولید

  دنیای‌اقتصاد: صاحبنظران روش‌های فعلی حمایت از تولید در قوانین و مقررات را به «پول‌پاشی» یا «رانت‌پاشی» تعبیر می‌کنند اما چرا؟ آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد با وجود ده‌ها سال تجربه حمایت‌های دولتی از تولید و سرمایه‌گذاری، اثربخشی این حمایت‌ها تا حد مطلوب فاصله زیادی دارد و بخشی از این حمایت‌ها به هدف اصابت نمی‌کند. «بازوی پژوهشی مجلس» با ارائه هشت الگوی حمایتی، ایجاد جهش تولید در کشور بدون رفع چالش‌های مربوط به محیط کسب‌وکار و همچنین کاهش انگیزه در فعالیت‌های سوداگرانه رقیب تولید از طریق «اتخاذ سیاست‌های مالیاتی مناسب» و «تعیین و معرفی اولویت‌های توسعه صنعتی» را ممکن نمی‌داند. همچنین داده‌های این پژوهش حاکی است، حمایت‌های تعرفه‌ای، بانکی و یارانه‌ای، بدون تامین این الزامات، اثری جز توزیع رانت‌های غیر اثربخش ندارد و اهداف جهش تولید را محقق نخواهد ساخت.
 • انتصابات سریع سرپرست وزارت «صمت»

  دنیای‌اقتصاد: حسین مدرس خیابانی سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت در همان ساعات اولیه آغاز به کار خود به‌عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت محمدحسن صبوری دیلمی را به‌عنوان مدیرکل دفتر وزارتی وزارت صنعت منصوب کرد. در دومین حکم نیز سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت صدراله دولت را به‌عنوان سرپرست معاونت امور حقوقی، مجلس و استان‌های وزارتخانه منصوب کرد. در سومین انتصاب نیز سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت در حکمی مهدی اصفهانی را به‌عنوان سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارتخانه منصوب کرد.
 • نامه فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته به رئیس‌جمهور

  دنیای‌اقتصاد: فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران در نامه‌ای به رئیس‌جمهور علاوه بر اعلام چالش‌های این بخش ۹ پیشنهاد برای برطرف کردن تنگناهای این صنعت مطرح کردند. در این نامه آمده تنگناهای اقتصادی ایران اعم از نهادهای دولتی، بنگاه‌های اقتصادی و آحاد مردم به دلیل تشدید تحریم‌ها و نیز پیامدهای گسترش بی‌رویه ویروس کرونا در سطح جهانی ا‌زجمله ایران اکنون بر همه آشکارشده است. با توجه به اینکه چالش‌های بزرگ شامل همه نهادهای اصلی اقتصاد می‌شود، لذا حل آنها و نیز کاهش پیامدهای تخریبی آن نیز باید با همکاری دولت، بنگاه‌ها و مردم انجام شود. محمد پارسا رئیس هیات‌مدیره و حمیدرضا صالحی عضو هیات‌مدیره در این نامه ۹ پیشنهاد مهم برای برطرف کردن تنگناها ارائه کرده است، در نامه پیشنهادی آمده است:
 • اعتراض مجدد به شیوه بازگشت ارز صادراتی

  دنیای اقتصاد: در نخستین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۱۳۹۹ موضوع حذف تعدیل ۲۰ درصدی پایه صادراتی یکی از محورهای مهم مطروحه بود و با نظر اعضای شورا مقرر شد برای پیدا کردن الگویی مناسب در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی، نشست‌هایی با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط به همت محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران برگزار شود و نتیجه آن در اختیار دبیرخانه شورای گفت‌وگو قرار گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر