آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۸۸۴

 • شرح حال اصناف کرونازده

  دنیای اقتصاد: تاثیر شیوع کرونا بر بخش اصناف نشان‌دهنده آن است که با شیوع ویروس کووید- ۱۹ تولید از دو ناحیه با مشکل مواجه خواهد شد. براساس ارزیابی‌های صورت‌گرفته از یکسو در سمت تقاضا بسیاری از فعالیت‌های واحدهای صنفی با کاهش تقاضا مواجه خواهند شد و از سوی دیگر در سمت عرضه نیز به دلیل سیاست‌های دولت و جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری شاهد تعطیلی واحدهای صنفی خواهیم بود. اثراتی که این ویروس بر اقتصاد کشور می‌گذارد دستمایه گزارشی شد که موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی به آن پرداخت.
 • تجزیه و ترکیب سریالی «صمت»

  دنیای اقتصاد: دهمین دوره مجلس در حالی ۳۱ اردیبهشت به کار خود پایان می‌دهد که جنجالی‌ترین طرح‌های سال قبل در آخرین روزهای کاری روی میز بهارستان‌نشین‌ها است. طرح تشکیل وزارت تجارت و بازرگانی (اعاده شده از شورای نگهبان) یکی از این طرح‌ها است که هفته جاری از سوی نمایندگان مجلس بررسی می‌شود. تجزیه و ترکیب وزارت «صمت» سریال دنباله‌داری است که موافقان و مخالفان زیادی دارد؛ اما در شرایط فعلی بسیاری از کارشناسان اقتصادی این تصمیم را بازگشت به عقب ارزیابی کرده و معتقدند تشکیل مجدد وزارت بازرگانی کمکی به تولید نمی‌کند، بلکه منجر به تقویت واردات خواهد شد.
 • پایش فضای کسب‌وکار در زمستان ۹۸

  دنیای اقتصاد: اتاق ایران نتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار در زمستان ۹۸ را منتشر کرد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد وضعیت فضای کسب‌وکار نامساعدتر از فصل پاییز ۹۸ شده است. این در شرایطی است که پیش از این در چهار فصل متوالی وضعیت فضای کسب‌وکار رو به بهبود پیش می‌رفت. همچنین بر اساس یافته‌ها، استان‌های سیستان و بلوچستان، تهران و کردستان به‌ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب‌وکار و استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی و قزوین به‌ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب‌وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌اند.
 • تسهیلات پرداختی به بنگاه‌ها در سال ۹۸

  دنیای‌اقتصاد: جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۸ بیش از ۳۳ هزار و ۵۷۷ میلیارد تومان در قالب ۲۰ هزار و ۹۳۰ فقره تسهیلات برای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد، در راستای اقتصاد مقاومتی و بیش از ۳۹۹۹ میلیارد تومان تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) به استان‌های مختلف پرداخت شده است.
 • مقاومت تاسیسات آبی تهران در برابر زلزله چقدر است؟

  ایسنا: قائم‌مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: در حال حاضر ۷۵ درصد تاسیسات آب تهران در مقابل زلزله مقاوم هستند و هیچ نگرانی برای مقاومت سدهای پنجگانه تهران نیز در این خصوص وجود ندارد.
 • تمدید ۴ ماهه معافیت تحریمی واردات برق عراق از ایران

  وزیر امورخارجه آمریکا اعلام کرد معافیت تحریمی عراق برای واردات برق از ایران تا ۴ ماه دیگر ادامه دارد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور معافیت تحریمی عراق به منظور ادامه واردات برق از ایران را برای ۱۲۰ روز دیگر تمدید می‌کند. پمپئو تاکید کرده است که این اقدام برای کمک به دولت جدید عراق و نخست‌وزیر تازه منصوب‌شده این کشور است.وزارت امورخارجه آمریکا در بیانیه‌ای پس از گفت‌وگو بین پمپئو و مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر جدید عراق اعلام کرد: «به منظور حمایت از دولت جدید عراق، آمریکا معافیت تحریمی ۱۲۰ روزه برای واردات برق عراق از ایران در نظر گرفته است.» براساس این گزارش واشنگتن این معافیت تحریمی را برای واردات برق از ایران که برای عراق حیاتی است اجرا کرده، پیش از این دوره‌ها ۹۰ یا ۱۲۰ روزه بوده‌اند. اما ماه گذشته همان زمان که بغداد درگیر تشکیل دولت جدید بود آمریکا معافیت ۳۰ روزه را در نظر گرفت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر