آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۸۷۹

 • کارنامه صنعتی در توزیع مجوزها

  دنیای‌اقتصاد: سال ۹۸ را برای بنگاه‌های تولیدی می‌توان سال سخت نام‌گذاری کرد، بازگشت تحریم‌ها در ابتدای سال و شیوع ویروس «کووید-۱۹» در اواخر سال که هر کدام مشکلات جدیدی را برای بنگاه‌های تولید رقم زدند؛ اما با وجود این مسائل داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که بنگاه‌های تولیدی توانسته‌اند روند رو به رشد در بخش‌های مختلف صنعتی از جمله تولید، سرمایه‌گذاری صنعتی و مجوزدهی را حفظ کنند.
 • گام‌های اقتصادی برزیل برای مقابله با کرونا

  دنیای اقتصاد: با همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ در چین و پس از آن دیگر کشورهای جهان، برزیل نیز از تاریخ ۲۵ فوریه ۲۰۲۰، اولین مورد ابتلا به این بیماری را در کشور خود اعلام کرده است. تا تاریخ ۲۳ آوریل ۲۰۲۰، حدود ۴۹ هزار و ۴۹۲ نفر مبتلا و تعداد ۳ هزار و ۳۱۰ فوتی از ویروس کووید-۱۹ در برزیل ثبت شده است. در این راستا، این کشور اقدامات حمایتی در حوزه سلامت و اقتصاد را در راستای مقابله با انتشار این ویروس انجام داده که در گزارشی از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران مهم‌ترین آنها مورد بررسی قرار گرفته است.
 • انحراف از فلسفه خصوصی‌سازی

  حمیدرضا صالحی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
  خصوصی‌سازی بنگاه‌ها و شرکت‌های در اختیار دولت آن‌گونه که در انگلستان زمان مارگارت تاچر در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی شروع شد و با شتاب به بیشتر کشورهای جهان سرایت کرد چند راهبرد را دنبال می‌کرد که در حقیقت فلسفه خصوصی‌سازی نیز بود. یکی از مهم‌ترین فلسفه فروش سهام شرکت‌های دولتی این بود که بهره‌وری از سرمایه و امکانات مادی انباشت شده شرکت‌های دولتی افزایش یابد، زیرا مدیران و کارکنان شرکت‌های دولتی انگیزه‌ای برای رشد بهره‌وری نداشتند.
 • کاهش ۷ درصدی متوسط بارش‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته

  دنیای اقتصاد: متوسط بارش کشور از ابتدای سال آبی ۹۹-۹۸ تاکنون حدود ۲۹۵ میلی‌متر بوده که در مقایسه با سال آبی گذشته ۹/ ۲۲ میلی‌متر معادل ۷ درصد کاهش و نسبت به متوسط ۵۱ ساله اخیر، ۸/ ۷۵ میلی‌متر معادل ۳۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.
 • ۵ برنامه راهبردی در بخش صنعت

  دنیای اقتصاد: سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت در نخستین نشست شورای مدیران معاونت امور صنایع این وزارتخانه در سال ۱۳۹۹ با تشریح مهم‌ترین برنامه‌های وزارت صمت در سال جهش تولید، از پیگیری پنج برنامه راهبردی در بخش صنعت خبر داد.
 • قیمت مصوب انواع ماسک اعلام شد

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، قیمت مصوب هر عدد ماسک وارداتی را قیمت تمام‌شده آن کالا به اضافه ۱۰ درصد سود اعلام کرد. عباس تابش در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: مجوز توزیع انواع ماسک برای مصارف عمومی از هفته گذشته در شبکه تامین کرونا صادر شد و بر این اساس در حال حاضر ماسک در داروخانه‌ها توزیع، عرضه و فروخته می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر