آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۸۷۷

 • ریزنمرات تولید سال ۹۸

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه تولیدات صنعتی در سال ۹۸ منتشر شد. داده‌های اعلام شده بیانگر آن است که از میان ۵۴محصول منتخب «صنعتی»، «معدنی» و «پتروشیمی» در سال گذشته ۱۴ محصول افت تولید را تجربه کردند و ۴۰ محصول توانستند سال گذشته را با رشد پشت‌سر بگذارند. رشد تولیدات محصولات «صنعتی»، «معدنی» و «پتروشیمی» در حالی در کارنامه ۹۸ بنگاه‌های تولیدی ثبت شده است که در ماه آخر سال گذشته ما شاهد شروع بحران جهانی کرونا بودیم و بسیاری از فعالان اقتصادی پیش‌بینی می‌کردند که تولید در ماه آخر سال تحت‌الشعاع قرار گرفته است.
 • فرمول شکست انحصار دولتی

  دنیای‌اقتصاد: مهدی کرباسیان در گفت‌وگو با «اکو ایران»، فرمول شکست انحصار دولت در اقتصاد کشور را واکاوی کرد. وی معتقد است ابتدا باید در ایران تکلیف بخش خصوصی و اقتصاد آزاد را روشن کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که آیا اقتصاد دستوری را قبول کرده‌ایم یا مبانی اقتصاد آزاد را در دستور کار داریم؟ به گفته کرباسیان، به‌دلیل اینکه حد میانی این دو ساختار در اقتصاد ایران اجرایی می‌شود و شفافیتی وجود ندارد، در نتیجه رانت و فساد هم شکل گرفته است.
 • جزئیات پیش‌نویس بسته حمایت از صادرات غیرنفتی

  دنیای اقتصاد: نخستین جلسه کمیته تدوین بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۹ با حضور نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزی، صندوق توسعه ملی و معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.
 • کاهش واردات ۳۱ درصدی کالاهای مصرفی

  ایسنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سال گذشته، ۱۳۵ میلیون تن کالا صادر شده است، گفت: در سال ۹۸، تولید حداقل ۷۵ درصد از محصولات چون پوشاک و لوازم خانگی افزایش یافته و واردات ۳۱ درصد از کالاهای مصرفی نیز کاهش یافت. رضا رحمانی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی، گفت: اکنون هر کالای با کیفیتی که به حد نیاز در داخل کشور تامین شود، محدودیت واردات دارد؛ تاکنون واردات ۲۵ درصد از کالاها (۱۵۲۹ کالا) ممنوع شده است.
 • از لباس رسمی تیم ملی فوتبال تا لباس محافظتی کادر درمان

  گروه شرکت‌ها: دو سال پیش در چنین روزهایی لباس رسمی تیم ملی فوتبال کشور در آستانه اعزام به مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بر تن اعضای تیم ملی فوتبال ایران بسیار خوش درخشید و نزد مردم و رسانه‌های داخلی و خارجی بازتاب ویژه و فراوانی یافت. این لباس‌ها را نامی آشنا برای اعضای تیم ملی ایران تولید کرد که توانست تصویری ماندگار از تیم ملی و تولید ملی بر جای بگذارد.
 • کسب تندیس توسط «نیان الکترونیک»

  گروه شرکت‌ها: در مراسم تجلیل از کارگران، گروه‌های کار و واحدهای تولیدی نمونه خراسان رضوی، شرکت نیان الکترونیک تنها شرکت دریافت‌کننده تندیس در هر سه حوزه جشنواره بود؛ این شرکت توانست عنوان‌های «واحد تولیدی نمونه» به‌دلیل رشد و توسعه منابع انسانی و تولیدات، «کارگروه نمونه» به‌دلیل ارائه طرح اینورتر خورشیدی ۵ کیلووات توسط واحد تحقیق و توسعه این شرکت و «کارگر نمونه» برای ارائه طرح سیستم درایور کولر گازی در سال ۹۹ را دریافت کند. نوآوری در طرح، توسعه و تعالی منابع انسانی، افزایش بهره وری و سهم فروش و اجرای استانداردهای ملی مدیریتی در حوزه منابع انسانی از جمله شاخص‌های دبیرخانه جشنواره امتنان در این انتخاب‌ها بوده است.

بیشتر