آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۸۷۵

 • پیشتازان تجارت الکترونیک در جهان

  دنیای‌اقتصاد: «کنفرانس توسعه و تجارت ملل‌ متحد (آنکتاد)» تازه‌ترین برآورد خود را از جریان تجارت الکترونیک جهان منتشر کرد. بر اساس این برآورد، ارزش تجارت دیجیتال جهان در سال ۲۰۱۸ چیزی حدود ۲۶ تریلیون (هزار میلیارد) دلار بود، رقمی معادل ۳۰ درصد تولید‌ناخالص‌جهانی که نسبت به سال ۲۰۱۷ بیش از ۸ درصد رشد داشت. در این گزارش آمارها به تفکیک فروش دو بخش «کسب‌وکارها به مصرف‌کنندگان (بی‌‌توسی)» و «کسب‌وکارها به کسب‌وکارها (بی‌تو‌بی)» ارائه شده‌ است.
 • چالش‌های کرونایی زنجیره تامین

  دنیای اقتصاد: مدیریت زنجیره تامین یکی از مهم‌ترین حوزه‌های مورد توجه کسب‌وکارها به‌ویژه در بحران‌های اقتصادی است. زنجیره تامین شامل تمام کسب‌وکارها و واحدهایی است که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم تامین‌کننده تقاضای مشتری نهایی هستند. بنابراین در صورت حذف یا کمرنگ شدن نقش هر کدام از این عوامل، زنجیره تامین به درستی عمل نکرده و نه‌تنها آن حلقه از زنجیره از کار باز می‌ماند بلکه ادامه فعالیت برای سایر حلقه‌ها نیز مختل خواهد شد. سومین گزارش «اقتصاد کرونا» که از سوی «دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی» منتشر می‌شود با بهر‌ه‌گیری از پژوهش‌های معتبر صورت‌گرفته از اسفند ۹۸ تاکنون، به تشریح زنجیره تامین و اهم مشکلات به‌وجود آمده در این حوزه برای بنگاه‌های اقتصادی پرداخته است. سپس پیشنهادهای مشخصی برای مدیریت موثر زنجیره تامین در شرایط فعلی به بنگا‌ه‌های اقتصادی و به دولت ارائه شده است.
 • ابلاغ فهرست بهای انتقال و فوق‌توزیع نیروی برق

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: سخنگوی صنعت برق از نهایی شدن تدوین و ابلاغ فهرست بهای انتقال و فوق‌توزیع نیروی برق، برای نخستین‌بار پس از انقلاب خبر داد و گفت: تغییر ساختار ضوابط تعدیل در صنعت برق گام مهمی در پیشگیری از ایجاد مخاطرات احتمالی در پروژه‌ها ناشی از افزایش شدید نرخ ارز و فلزات و سایر عوامل موثر بر قیمت کالا و خدمات خواهد بود.
 • نامه تولیدکنندگان فولاد به وزیر «صمت»

  خبرگزاری تسنیم: انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با ارسال نامه‌ای به رضا رحمانی وزیر صمت اعلام کرد که علاوه بر تحریم‌ها، بحران کرونا نیز محدودیت‌های خارجی پیش روی صادرات فولاد ایران را به حداکثر رسانده است و انتظار می‌رود نظام تصمیم‌گیری داخلی کشور با درک و توجه به این مولفه‌ها، تسهیل فرآیندها و حذف مقررات محدودکننده، توسعه صادرات را در دستور کار عملیاتی جدی قرار دهد. حال آنکه برعکس، صادرات فولاد و گذر از فرآیندهای محدودکننده متعدد آن از جمله دریافت مجوزهای محموله و همچنین الزام به عرضه‌های سنگین در بورس کالا، از سخت‌ترین امور واحدهای تولیدی شده است.
 • مسوول تامین برق برای رمز ارزها مشخص شد

  ایرنا: مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید و انتقال برق ایران(توانیر) مسوول تامین برق برای مراکز استخراج ارزهای مجازی را منصوب کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت مادرتخصصی تولید، توزیع و انتقال نیروی برق ایران، «محمد حسن متولی‌زاده» با صدور حکمی «محمد خدادادی بهلولی» را به‌عنوان مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها منصوب کرد. پارسال استخراج‌کنندگان رمرز ارزها برای تامین برق مورد نیاز خود با مشکل روبه‌رو شدند و شرکت توانیر فعالیت آنها را با محدودیت روبه‌رو کرد. شرکت توانیر معتقد است این مراکز نباید در زمان اوج بار، برق مصرف کنند.
 • تامین ۲۵درصد ارز غیرنفتی از معادن

  خبرگزاری صدا و سیما: معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تامین حدود ۲۵ درصد کل ارز غیر نفتی از معادن و صنایع معدنی در سال گذشته خبر داد. داریوش اسماعیلی، با بیان اینکه ایران یکی از کشور‌های بسیار مستعد بخش معدن است افزود: پارسال یکی از سخت‌ترین سال‌های کشورمان از نظر شرایط تحریمی بود با این حال در بخش معدن و صنایع معدنی نه تنها از تولید کم نشد، بلکه به آن اضافه شد به‌ویژه در زمینه فولاد، صادرات کشور افزایش یافت.وی با بیان اینکه در وزارت صمت، در سه بخش اکتشاف، استخراج و فرآوری تولید محصولات معدنی، هدف‌گذاری‌های عملیاتی انجام دادیم، گفت: در بخش صنایع معدنی برای امسال حدود ۲۵ درصد افزایش تولید محصولات معدنی را هدف‌گذاری کردیم و در بخش اکتشاف هم حدود ۲۰ درصد به ذخایر قبلی خواهیم افزود. معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راهبرد ما این است که انتهای زنجیره را کامل کنیم.
 • آمار جدید از متوسط بارندگی‌های کشور

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: متوسط بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی ۹۸ تاکنون به ۹/ ۲۸۵ میلی‌متر رسیده که نسبت به میانگین ۵۱ سال اخیر افزایش ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد. از ابتدای مهر ۹۸ تا روز یکشنبه هفتم اردیبهشت ۹۹، میزان متوسط بارش‌ها در حوضه دریای خزر ۶/ ۳۸۵، خلیج فارس و دریای عمان ۳/ ۴۲۴، دریاچه ارومیه ۳/ ۳۱۶، فلات مرکزی ۳/ ۲۱۱، مرزی شرق ۲/ ۱۴۲ و قره قوم ۷/ ۲۵۳ میلی‌متر بوده است که در مجموع نسبت به متوسط ۴/ ۳۱۸ میلی‌متری مدت مشابه سال گذشته در کل کشور کاهش نشان می‌دهد. بر اساس این گزارش، میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی ۹۸ تا هفتم اردیبهشت اگر چه نسبت به مدت مشابه گذشته ۱۰ درصد کاهش نشان می‌دهد، اما نسبت به میانگین بارش ۱۱ ساله (۲/ ۲۰۲ میلی‌متر)، ۴۱ درصد و متوسط ۵۱ ساله (۱/ ۲۱۷ میلی‌متر)، ۳۲ درصد رشد دارد. این گزارش حاکی است، بیشترین میزان کاهش بارش در مدت مزبور سال آبی جاری تاکنون با ۳۰ درصد مربوط به حوضه دریاچه ارومیه و عمده افزایش بارش هم با ۴۲ درصد رشد مربوط به حوضه مرزی شرق است.
 • انتصاب رئیس سازمان نظام مهندسی معدن

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت حکم رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران را به تقی نبئی اعطا کرد. نبئی، عضو و دبیر اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی معدن ایران است که از سال ۱۳۸۸ تاکنون رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان قزوین بود و دانش آموخته رشته زمین‌شناسی است. پیش از این داریوش اسماعیلی این مسوولیت را بر عهده داشت که در حال حاضر به‌عنوان معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت مشغول به فعالیت است.
 • عملکرد ستاد تنظیم بازار در طول سال ۹۸

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه ستاد تنظیم بازار کشور تاکید کرد: با توجه به تمهیدات انجام شده در ذخیره مناسب کالاهای اساسی، در تامین ارزاق عمومی مردم هیچ دغدغه‌ای وجود ندارد.
 • بررسی وضعیت معادن مناطق کمتر برخوردار

  شاتا: دو طرح پتانسیل‌یابی معدنی در استان‌های کمتر برخوردار در دستور کار ایمیدرو قرار گرفت. خداداد غریب‌پور در جلسه پایش طرح‌های پتانسیل‌یابی معدنی در استان‌های کمتر برخوردار کشور ضمن بیان این مطلب عنوان کرد: ایمیدرو با اجرای این طرح‌ها، درصدد بررسی وضعیت استان‌های کم‌برخوردار اما دارای معدن است تا بتواند نسبت به توسعه آنها و در عین حال تکمیل زنجیره فلزات اقدام کند. وی افزود: «طرح مطالعات اولیه مناطق کمتر برخوردار» توسط بخش خصوصی و «طرح انجام خدمات پتانسیل‌یابی معدنی» با نظارت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و توسط شرکت خصوصی اجرا می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر