آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۸۶۶

 • آثار کرونا بر جریان سرمایه‌گذاری

  دنیای اقتصاد: «آنکتاد» پیش‌بینی کرد؛ سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهان طی سال‌جاری به‌دلیل همه‌گیری و گسترش ویروس «کووید-۱۹» در جهان نسبت به دو دهه گذشته ۴۰درصد کاهش خواهد یافت. شیوع ویروس کرونا در جهان این سوال را در میان فعالان اقتصادی به‌وجود آورده است که این ویروس چه تفاوتی با بحران سال‌های گذشته دارد و تا چه میزان اقتصاد کشورها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؟ در این‌خصوص می‌توان گفت وجود یک تفاوت بنیادین میان بحران ناشی از ویروس کرونا با بحران‌های قبلی، پروفایل ریسک بحران «کووید-۱۹» را تهدیدآمیزتر از بحران‌های مالی گذشته کرده است، به‌طوری‌که بحران ناشی از ویروس کرونا مشکلات نقدینگی و سرمایه‌گذاری بسیاری به‌جای گذاشته است.
 • روش ۵ مرحله‌ای نبرد با کرونا

  دنیای‌اقتصاد: مسیر خروج از بحران ناشی از ویروس کرونا کدام است؟‌ این پرسش کلیدی است که تازه‌ترین گزارش شرکت «مکنزی» تلاش کرده است به آن پاسخ دهد. این گزارش بر این موضوع تاکید می‌کند، اکنون که تمامی معیارها و فرضیات سنتی کشورها، ناکارآمد نشان داده‌اند، این پرسش مطرح است که برای خروج از بحران فعلی چه باید کرد؟ مطابق آنچه در گزارش مکنزی تصریح شده و از سوی مرکز پژوهش‌های اتاق ایران ترجمه شده است، باید روشی پنج‌ مرحله‌ای را برای خروج از این بحران و پیروزی در نبرد علیه ویروس کرونا در پیش گرفت.
 • چالش‌های کسب‌وکارهای روستایی در دوران کرونا

  دنیای‌اقتصاد: شواهد حاکی است برخی از خانوارهای شهری، در ایام شیوع کرونا اقدام به مهاجرت موقت به نواحی روستایی کرده‌اند. عدم تداوم تدابیر مناسب برای کنترل رفت‌وآمد شهرنشینان به نواحی روستایی و عشایری، به‌دلیل ضعف اساسی در امکانات بهداشتی و درمانی این نواحی، می‌تواند آثار منفی قابل‌توجه و جبران‌ناپذیری از خود برجای بگذارد. به‌طور کلی محصولاتی که بازارهای منطقه‌ای و ملی داشته‌اند و حتی محصولات برخوردار از بازارهای محلی، با کاهش فروش و قیمت مواجه شده‌اند. می‌توان گفت از بین کسب‌وکارهای روستایی و عشایری عمیق‌ترین آثار منفی را اقامتگاه‌های گردشگری روستایی و عشایری شاهد بوده‌اند. همچنین معیشت روستاییان و عشایر، بیشترین آسیب را از ناحیه اختلال در بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی شاهد بوده‌اند.
 • نابودی نیم‌میلیون شغل انرژی پاک تا ۴۰ روز دیگر

  ایسنا: در صنعت انرژی پاک آمریکا تحت‌تاثیر قرنطینه و کاهش فعالیت‌های اقتصادی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، بیش از ۱۰۰ هزار نفر در ماه میلادی گذشته بیکار شدند و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان ماه میلادی آینده به ۵۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کند. براساس این گزارش، جهان با یکی از بدترین بحران‌های یک نسل گذشته مواجه شده که میلیون‌ها نفر را خانه‌نشین کرده و بازارها را از بین برده و با توقف فعالیت‌های اقتصادی، باعث بیکاری میلیون‌ها نفر شده است.
 • بارش‌های کشور به بیش از ۲۷۰ میلی‌متر رسید

  ایرنا: میزان بارش‌های کشور براساس گزارش «دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران» از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۹ فروردین‌ماه به ۴/ ۲۷۶ میلی‌متر رسید. میزان بارش‌های کل کشور در سال آبی پارسال (مهرماه ۹۷ تا آخر شهریور ۹۸) و تا بیست و نهم فروردین آن ۵/ ۳۰۹ میلی‌متر بوده است که نشان‌دهنده کاهش بارش‌ها است. براساس تازه‌ترین گزارش‌ها، گرچه رشد بارش‌ها نسبت به پارسال کاهشی است اما در مقایسه با دوره درازمدت ۵۱ ساله رشد ۳۲درصدی دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر