آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۸۶۰

 • برآورد زیان تعطیلی کسب‌وکارها

  دنیای‌اقتصاد: سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) با بررسی اثرات اقتصادی کرونا بر افق اقتصاد جهان، چهار عکس‌العمل برای مقابله با شوک‌های اقتصادی ناشی از «کووید-۱۹» و احیای اقتصادهای جهان پیشنهاد داده است. براساس چشم‌انداز ترسیم شده ازسوی OECD، اقدامات بازدارنده سختگیرانه‌ برای کُند کردن گسترش کرونا، به طور چشمگیر تولید ناخالص داخلی اقتصادهای بزرگ را در کوتاه‌مدت کاهش خواهد داد. «افزایش همکاری‌های بین‌المللی به منظور پاسخگویی به چالش‌های بهداشت و درمان»، «جایگزینی سیاست‌های مشترک با روش‌های ناهماهنگ دولت‌ها»، «پایش، شناسایی آسیب‌ها و انجام اقدامات تنظیمی مالی» و «بازگشت اعتماد به عرصه جهانی از طریق روش‌هایی مانند حذف محدودیت‌های تجاری» چهار ضربه‌گیر پیشنهادی سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه برای مبارزه با تکانه‌های شدید اقتصادی در عصر کرونا است.
 • راهکارهایی برای جهش تولید

  دکتر سید علی ابطحی
  در علوم اقتصادی و مدیریت تکنیک‌هایی وجود دارد که می‌توان از طریق آنها به جهش تولید دست یافت. قطعا به‌کارگیری مجموعه کاملی از این راهکارها -البته پس از تطبیق آنها با ساختار بنگاه‌های اقتصادی مورد نظر- می‌تواند نوعی تحرک و جهش را در تولید آن بنگاه، حتی با وجود محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا خلق کند.
 • آخرین آمار تولید اقلام بهداشتی ضدکرونایی

  ایرنا: سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت به آخرین وضعیت اقلام بهداشتی ضدکرونا در کشور اشاره کرد و افزود: بررسی روند تولید الکل (اتانول) در بازه زمانی ابتدای اسفند ماه (آغاز شیوع کرونا در کشور) تا سیزدهم فروردین ماه حاکی از تولید ۹ میلیون و ۷۵۱ هزار و ۷۷۲ لیتر از این محلول است.
 • خروج شهرک صنعتی اشتهارد از محدوده ۱۲۰ کیلومتری

  پایگاه خبری اتاق بازرگانی ایران: هیات وزیران با مصوبه کمیته موضوع ماده ۱۲ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور موافقت کرد تا شهرک صنعتی اشتهارد از محدوده ۱۲۰ کیلومتری تهران خارج شود و مشمول معافیت پرداخت مالیات موضوع ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم برای حمایت از سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی باشد.
 • تجارت دخانیات در ۱۱ ماه ۹۸

  خبرگزاری فارس: طی ۱۱ ماه سال ۹۸ معادل ۱۰۹ میلیون نخ سیگار از کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ افت ۳/ ۲۷ درصدی را تجربه کرده است.اجرای طرح تحقیقاتی تعیین مناطق کشت و پیگیری و ساماندهی کشت، حمل، خرید و فروش توتون و تنباکو در سطح کشور، پیگیری راه‌اندازی مابقی واحدهای تولیدی سیگارت‌سازی در چارچوب اجرای تبصره ۳ ماده ۱۰۳ قانون برنامه پنجم توسعه و جایگزینی تولید داخلی (با همان برند اصلی) با واردات از جمله اقدامات مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور طی ۱۱ ماه سال ۹۸ بوده است.
 • راه‌اندازی خط تولید ضدعفونی‌کننده در کارخانه لوازم خانگی

  ایرنا: شیوع ویروس کرونا در کشور موجب شد تا بسیاری از بنگاه‌های تولیدی خطوط تولید خود را به تولید مواد سلامت محور اختصاص دهند تا به این طریق شاهد کمبود این مواد در بازار نباشیم. حال در برنامه‌ای یکی از شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی نیز در این زمینه پا پیش گذاشته و به تولید محصولات سلامت محور پرداخته است. شرکت سام الکترونیک (تولیدکننده لوازم خانگی) خط تولید محلول ضدعفونی‌کننده را در کارخانه خود راه‌اندازی کرده است تا ضمن عمل به مسوولیت اجتماعی خود در راستای مقابله با بیماری کرونا، از تعدیل نیروی انسانی خود نیز جلوگیری کند.
 • تاثیر طولانی‌مدت کرونا بر بازار خرده‌فروشی

  خبرگزاری فارس: نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نساجی و پوشاک با تاکید بر لزوم اصلاح بودجه ۹۹ متناسب با بحران کرونا گفت: در صورتی که مشکل تامین مواد اولیه موردنیاز برای تولید ماسک، گان، انواع پارچه و منسوجات مورد نیاز مراکز درمانی برطرف شود، می‌توانیم علاوه بر تامین نیاز بازار داخل، صادرات نیز داشته باشیم.
 • پیمانکارهای خورشیدی در معرض تهدید

  گروه بنگا‌ه‌ها: شرکت‌های طراحی و مهندسی، پیمانکار و تامین‌کننده سامانه‌های خورشیدی کشور در سال ۹۸ در پنج استان کشور تشکیل شدند تا با هم‌افزایی بتوانند مسائل مرتبط را پیگیری کنند. از همین رو در هر استان نمایندگانی تحت عنوان «کمیته هماهنگی استانی» انتخاب شدند که وظیفه هماهنگی و سامان دادن به فعالیت‌های داخل استان ونیز تشکیل کارگروه‌ها را بر عهده گرفتند. برای هماهنگی فعالیت‌ها در سطح کشورنیز شورای سیاست‌گذاری کشوری تشکیل شد که در این شورا از هر استان خراسان رضوی، اصفهان، کرمان، یزد و اصفهان یک نماینده حضور داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر