آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۸۳۴

 • پنج صنعت جذاب ایران

  دنیای اقتصاد: کارنامه جذب پول خارجی برای ۱۰ ماه منتهی به دی سال ۹۸ منتشر شد. داده‌های اعلام شده نشان‌دهنده آن است که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۷۹ طرح به ارزش ۷۸۰ میلیون دلار در بخش صنعت، معدن و تجارت در کشور با مشارکت سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب رسیده است. براساس داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت «محصولات از توتون و تنباکو»، «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «سایر محصولات کانی غیر فلزی»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» و «کک و فرآورده‌های حاصل از نفت» در مدت زمان مورد بررسی در میان گروه‌های صنعتی جذاب برای سرمایه‌گذاران خارجی قرار دارند.
 • ضرورت مدیریت مالی واحدهای کوچک و متوسط

  دنیای اقتصاد: نحوه ورود SMEها به بورس و چگونگی تامین مالی آنها از طریق بورس موضوع نشستی بود که کمیته بورس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران برگزار کرد. در این نشست به اهمیت آموزش مدیران بنگاه‌ها برای استفاده از دانش مدیریت مالی نوین تاکید شد. «نحوه ورود بنگاه‌های کوچک و متوسط به بورس و چگونگی تامین مالی آنها از بورس» موضوع نشستی بود که کمیته بورس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران برگزار کرد.
 • آسیب‌شناسی رانت در ایران و اقتصادهای شرق آسیا

  دنیای اقتصاد: بررسی و مقایسه نحوه توزیع رانت‌ها در اقتصاد ایران نسبت به اقتصادهای شرق آسیا نشان می‌دهد که توزیع رانت‌ها در اقتصاد ایران تفاوت‌های جدی با این اقتصادها داشته است. در حالی که توزیع رانت در اقتصادهای شرق آسیا، ابزارهایی مشخص برای تقویت و تسریع توسعه صنعتی بوده و عموما در جهت تقویت تولیدکنندگان و کمک به دستیابی آنها به بلوغ صنعتی برای رقابت در بازار جهانی مورد استفاده قرار گرفته است، در اقتصاد ایران، توزیع رانت‌ها بیشتر تابع الگوهای حامی‌پروری و تقویت گروه‌های ذی‌نفع بوده است.
 • بررسی راهکارهای رفع مشکلات صادرات فرش دستباف

  دنیای‌اقتصاد: نهمین پیش جلسه کارگروه توسعه صادرات ایران با حضور کلیه اعضا، مسوولان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم و فارس، مسوولان استانداری قم و رئیس مرکز ملی فرش و همچنین اتحادیه‌های صادراتی فعال در حوزه فرش دستباف و با دستور جلسه برای رفع مشکلات فرش دستباف و همچنین تبیین موضوعات صادراتی استان قم در سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.
 • تجارت با پاکستان ساماندهی شود

  دنیای اقتصاد: مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران و حسن درویشوند، سرکنسول ایران در کویته پاکستان، با بررسی وضعیت فعلی تجارت دو کشور و ظرفیت‌های موجود، بر تمرکز دو طرف روی توسعه مناسبات تجاری و رسمی‌سازی مراودات تجاری غیررسمی تاکید کردند. در دیدار سرکنسول ایران در کویته پاکستان با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران راه‌های گسترش تعاملات اقتصادی دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بیشتر