آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۷۶۷

 • عطش صنعتی‌ها برای مجوز کار

  دنیای‌اقتصاد: روند صدور جواز صنعتی اولین ماه نیمه دوم سال را با رشد سپری کرد؛ رشدی که در روند تولیدات صنعتی نیز قابل‌لمس است که با این شرایط می‌توان گفت تقاضا برای اخذ مجوز در بخش‌های مختلف صنعتی همچنان گرم است. داده‌های اعلام شده ازسوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان مهرماه سال‌جاری نشان‌‌دهنده رشد بیش از ۱۶ درصدی درخواست برای سرمایه‌گذاری در طرح‌‌های صنعتی است.
 • جنگ اقتصادی بدون آموزش استراتژی‌ و ژنرال‌

  محمدرضا مودودی
  اهمیت افزایش توان و ضریب تاب‌آوری و مقاومت در برابر تکانه‌های اقتصادی، تحریم‌ها و تهدیدهای خارجی و عوامل بی‌ثبات‌کننده داخلی، از آن جهت اهمیت ویژه و حیاتی دارد که ایران ناخواسته، وارد یک جنگ اقتصادی تمام عیار با سلطه‌جویانی شده که اقتصاد کشور را در معرض بی‌سابقه‌ترین فشارهای همه‌جانبه تاریخی قرار داده‌اند.
 • رشد ۲۶ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت

  ایرنا: بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تصویب ۷۸۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری خارجی در طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری از ابتدای امسال تا پایان مهرماه و رشد ۱/ ۲۶ درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال است. بر پایه آمارهای یادشده، این حجم سرمایه‌گذاری برای ۵۵ طرح صنعتی، معدنی و تجاری تصویب شد که در مقایسه با ۴۳ طرح مصوب هفت‌ماهه پارسال، رشد ۹/ ۲۷ درصدی نشان می‌دهد. حجم کل سرمایه‌گذاری خارجی مصوب طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری در هفت‌ماه سال ۹۷، رقم ۶۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار بوده است.
 • تعلیق مذاکرات تجاری چین-آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: یک منبع آگاه کاخ‌سفید اعلام کرده است که دلیل تعلیق توافق تجاری آمریکا و چین، امضای قانون حمایت از معترضان هنگ‌کنگی توسط دونالد ترامپ بوده است. به‌گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام مذاکره‌کننده تیم آمریکا در این‌باره به وب‌سایت اکسیوس گفت: «امضای یک توافق تجاری بین پکن و واشنگتن به‌دلیل امضای قانون حمایت از معترضان در هنگ‌کنگ توسط ترامپ به حالت تعلیق درآمده است.» این گزارش همچنین به نقل از منابع آگاه می‌افزاید که دلیل دیگر توقف روند توافق، آن بوده است تا به شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین فرصت آرام کردن سیاست داخلی کشورش را بدهد. وزارت خارجه چین امضای این قانون توسط ترامپ را به شدت مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد: «حمایت از معترضان هنگ‌کنگی یک مداخله جدی در امور داخلی چین است.»
 • گشایش پرونده‌های جدید اقتصادی میان ایران و تاجیکستان

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در تلاش برای گشایش پرونده‌های جدید همکاری‌‌های اقتصادی میان ایران و تاجیکستان هستیم، گفت: همزمان با برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در تهران درصدد فراهم کردن زمینه‌های متنوع‌تری برای همکاری‌های اقتصادی هستیم. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در حاشیه مراسم افتتاح سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و تاجیکستان با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: در تلاش برای گشایش پرونده‌های جدید همکاری‌‌های اقتصادی به ویژه در بحث خدمات فنی و مهندسی هستیم. بخش خصوصی ایران هم در بخش انرژی و هم در بخش آب حضور فعالی در کشور تاجیکستان دارد و پنج کمیته طی روز گذشته و امروز در حاشیه برگزاری کمیسیون مشترک به بررسی پروژه‌های میان دو کشور خواهند پرداخت.

بیشتر