آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۷۵۹

 • پاسخ مثبت به تقاضاهای ارزی

  دنیای اقتصاد: جدیدترین جلسه ستاد تنظیم بازار پس از تصمیم قیمتی دولت برای بنزین ابعاد وسیع‌تری به خود گرفت. روز گذشته هفتمین جلسه این ستاد با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری و وزرای «صنعت، معدن و تجارت»، «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و «دادگستری» برگزار شد. در این راستا هدف اصلی سیاست‌گذاران از برگزاری مستمر این جلسات، تشدید سیاست‌های کنترلی و نظارتی برای جلوگیری از بار روانی قیمت بنزین بر بازار کالا و خدمات است. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری که پس از اجرای سیاست اخیر برای اولین بار در جلسه ستاد تنظیم بازار حضور پیدا می‌کرد، وضعیت ذخایر ارزی بانک مرکزی را مورد توجه قرار داد و در این ارتباط اعلام کرد که بانک مرکزی در بهترین شرایط خود به لحاظ ذخایر ارزی و اسکناسی قرار دارد و سامانه نیما نیز می‌تواند به کلیه تقاضاها پاسخ دهد.
 • معرفی زمینه‌های سرمایه‌گذاری در اوکراین و گرجستان

  پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق ایران: سرمایه‌گذاری در حوزه دامپروری فراسرزمینی، احداث گلخانه و پرورش آبزیان پیشنهادهایی بود که نایب‌رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان برای حضور فعالان اقتصادی در گرجستان مطرح کرد. همچنین دبیر اتاق مشترک ایران و اوکراین نیز بهترین گزینه برای حضور در بازار اوکراین را کشت فراسرزمینی دانست.
 • چند سناریو برای سند آمایش تهران

  دنیای اقتصاد: در شصت‌و‌یکمین جلسه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش ‌خصوصی استان تهران، سند آمایش استان تهران مورد بررسی قرار گرفت و سناریوهای پیشنهادی که از سوی دانشگاه تهران و با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران تدوین شده ‌است به بحث گذاشته شد. همچنین در این جلسه، موضوع قطع دریافت مستمری بازنشستگی بازنشستگان کارخانه‌های انجمن صنایع چینی کشور با حضور رئیس این انجمن و مدیرکل امور فنی مستمری سازمان تامین اجتماعی مورد نقد و بررسی قرار گرفت. به‌ گزارش «روابط عمومی اتاق تهران»، در این جلسه اسفندیار زبردست، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و مشاور اجرایی طرح آمایش استان تهران در گزارشی به تحلیل مطالعات صورت گرفته در زمینه آمایش استان تهران پرداخت و ضمن تشریح وضعیت جمعیتی، اقتصاد، اجتماعی و نظام تصمیم‌گیری در این استان، سناریوهای پیشنهادی این آمایش را که در نتیجه مطالعه مشترک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران و دانشگاه تهران به‌دست آمده است، مطرح کرد.
 • ابلاغ دستورالعمل اجرایی مدیریت مصرف آب شرب

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل اجرایی «کمیته مدیریت مصرف آب شرب» به منظور توسعه اقدامات بهینه‌سازی مصرف آب در بخش آب شرب و در راستای حمایت از فناوری‌های کاهنده مصرف آب همراه با ایجاد ساز و کارهای انگیزشی برای ترغیب آحاد جامعه به استفاده از فناوری‌های روز کاهنده‌ مصرف ابلاغ شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، این دستورالعمل با در نظر گرفتن ساز و کارهای حمایتی و با هدف اصلاح الگوی مصرف، حمایت از تولیدات داخلی، شفاف‌سازی وظایف و مسوولیت‌ها و ایجاد هماهنگی بین واحدهای مرتبط توسط معاون آب و آبفای وزیر نیرو ابلاغ شده است.
 • اعلام زمان برگزاری روز ملی صادرات

  دنیای اقتصاد: رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه، روز دوشنبه ۱۱ آذرماه و با مشارکت فعال بخش خصوصی برگزار می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم اظهار کرد: روز ملی صادرات روزی بزرگ و بااهمیت برای تقدیر از تلاشگران عرصه صادرات است که با حضور مقامات ارشد کشوری و در راستای فرهنگ‌‌سازی برای صادرات برگزار می‌شود. وی افزود: امسال، سالی سخت و همراه با فشارهای تحریم بود؛ اما هدف صادرکنندگان توسعه تجارت خارجی، توسعه اقتصادی و در نهایت تامین رفاه مردم کشور بوده و این تلاش شایسته تقدیر است. مراسم روز ملی صادرات، روز دوشنبه ۱۱ آذرماه سال جاری از ساعت ۸ صبح در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد.
 • جزئیات آزادسازی حریم رودخانه‌ها

  ایرنا: مدیرکل دفترمهندسی رودخانه‌ها و سواحل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در اجرای مقررات تبصره ۴ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب، تاکنون ۲۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی بستر و حریم رودخانه‌ها آزاد شده است.
 • چالش ورود ماکروویوهای غیراستاندارد به بازار

  گروه بنگاه‌ها: درحالی‌که تولیدکننده داخلی مجبور به رعایت کامل استانداردهای روز است، متاسفانه مشاهده می‌شود که عرضه ماکروویوهای غیراستاندارد در بازار گسترش یافته است. نوید ایزدپناه مدیرعامل شرکت «استیل البرز» در مورد مشکلات صنعت تولید لوازم‌خانگی گفت: قوانین استاندارد ماکروویو در ایران جزو سختگیرانه‌ترین در جهان است که با استاندارد روز اروپا مطابقت دارد، در سایت استاندارد ایران سه یا چهار برند است که استاندارد مایکروویو ایران را پاس کردند که استیل البرز نیز جزو همین تعداد اندک هست که استاندارد تولید ماکروویو را پاس کرده است. وی افزود: اکثر برندهای موجود در بازار فاقد این استاندارد هستند، قانون می‌گوید خرید، ‌فروش و نگهداری کالایی که شامل استاندارد اجباری باشد و استاندارد نداشته باشد جرم است، چرا ماکروویوی که بعضا ۱۰ برابر حد استاندارد تشعشعات خطرناک دارد در سیستم عرضه مشاهده می‌شود، یک ماکروویو غیراستاندارد در بازارهای خارجی حدود صد دلار است، به‌دلیل اینکه هیچ سیستم محافظی ندارد، اما همین کالا در بازار داخل با رقم ۴ تا ۵ میلیون به فروش می‌رسد که این برای مغازه دار ایده‌آل است تا ماکروویو استانداردی را با رقم سه تا چهار میلیون از تولیدکننده بگیرد و ۱۰ درصد سود روی آن بکشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر