آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۷۴۹

 • تاوان فساد برای کسب‌وکارها

  دنیای اقتصاد: اثرات فساد بر نرخ رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری خارجی چیست؟ آیا می‌توان از مسیر فساد زدایی به بهبود نرخ رشد و افزایش جذب سرمایه برای توسعه کسب وکارها کمک کرد؟ چه رابطه‌ای میان خلق ثروت و کاهش فساد اقتصادی وجود دارد؟ به‌طور کلی، فروش دارایی‌های عمومی توسط کارکنان دولت، رشوه‌خواری، اختلاس از صندوق‌های عمومی، حمایت گری و خویشاوندسالاری در انتصاب‌های دولتی همگی مصادیقی از فساد هستند که منجر به هدررفت گسترده منابع کشورها می‌شود.
 • طرح بخشودگی بهای برق کم مصرف‌ها زیرذره‌بین

  دنیای اقتصاد: اصولا استفاده از سازوکار قیمت‌گذاری پلکانی براساس میزان پرمصرف بودن و بهبود این روش متناسب با پیشرفت تجهیزات اندازه‌گیری مصرف برق از منظر کارشناسی قابل‌دفاع است. اما برای سیاست‌گذاری در مورد یارانه، میزان اولویت مصرف برق برای بهره‌مندی از یارانه، حد مجاز بهره‌مندی از یارانه و نحوه اعمال سیاست یارانه‌ای، محورهایی است که لازم است مورد توجه قرار گیرد. برای تصمیم‌گیری در مورد این مسائل علاوه‌ بر بررسی کارشناسی حوزه انرژی، نیاز است سیاست‌های حمایتی این حوزه با سایر سیاست‌های حمایتی برای حوزه‌های دیگر مقایسه و تصمیم‌گیری به‌صورت جامع انجام شود.
 • در شورای خبرگان صنعت چه گذشت؟

  دنیای اقتصاد: شورای خبرگان صنعت تشکیل شد و نخستین نشست خود را با حضور تعدادی از خبرگان عرصه صنعت، صاحب‌نظران و پیشکسوتان عرصه تولید به میزبانی معاونت امور صنایع برگزار کرد. به‌گزارش «شاتا»، مهدی صادقی نیارکی، سرپرست معاونت امور صنایع با اعلام این خبر افزود: شورای خبرگان صنعت رویکرد جدیدی است که با بهره‌مندی از نظر صاحب‌نظران عرصه صنعت به تبیین سیاست‌های راهبردی اقتصاد صنعتی با هدف بهبود فضای کسب و کار و رفع چالش‌های پیش روی صنعت می‌پردازد.
 • تاکید مشاور رئیس‌جمهور بر معافیت‌های مالیاتی و گمرکی مناطق آزاد

  گروه بنگاه‌ها: مشاور رئیس‌جمهور درخصوص مباحث مطرح شده درباره معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد گفت: تکیه بر درآمدهای مالیاتی از جمله سیاست‌های دولت و کشور است که اقدام شایسته‌ای است؛ سال‌های سال کشور آرزو داشت از تکیه بر درآمدهای نفتی جدا شود و به منابع اصلی که می‌تواند براساس فعالیت‌های مختلف اقتصادی صورت بگیرد متکی باشد.
 • رشد ۳۷ درصدی تامین کود کشاورزان طی ۷ ماه

  گروه بنگاه ها: مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اعلام کرد: این شرکت در ۷ ماه منتهی به مهر سال جاری بیش از یک میلیون و ۴۵۰ هزار تن انواع کودهای ازته، فسفاته و پتاسه را از طریق شبکه بزرگ کارگزاران خود به کشاورزان تحویل داده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل بیانگر رشد ۳۷ درصدی است. مهندس حمید رسولی افزود: این امر با وجود دو مرحله توقف تحویل کود اوره از سوی شرکت‌های پتروشیمی، شرایط تحریم و عدم پرداخت یارانه کودهای کشاورزی در سال جاری اتفاق افتاده است.
 • تندیس برنزی کیفیت برای «یزدتایر»

  گروه بنگاه‌ها: مجتمع صنایع لاستیک یزد توانست در شانزدهمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران، تندیس برنزی این مراسم را دریافت کند. به گزارش «دنیای اقتصاد» براساس ارزیابی‌های صورت‌گرفته از سازمان‌های متقاضی در فرآیند ارزیابی عملکرد جایزه ملی کیفیت ایران و تاییدیه کمیته فنی و شورای سیاست‌گذاری جایزه ملی کیفیت در سازمان ملی استاندارد ایران، مجتمع صنایع لاستیک یزد (یزد تایر) توانست برای مدیریت کیفیت تایرهای رادیال، به‌عنوان تنها تایرساز ایرانی جایزه ملی کیفیت ایران را از آن خود کند.
 • تبعات نفتی جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: چشم‌انداز منفی توافق تجاری میان آمریکا و چین موجب شد قیمت نفت روز دوشنبه یک درصد افت کند. این اتفاق در حالی است که نگرانی‌ها پیرامون عرضه بیش از حد نیز بر بازار طلای سیاه سایه انداخته است. تا ساعت هفت و سی دقیقه روز دوشنبه نفت برنت با کاهش ۶۹ سنتی یا ۱/ ۱ درصدی روی قیمت ۸۲/ ۶۱ دلار برای هر بشکه ایستاد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر