آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۷۴۳

 • نمره ۴۰دستگاه در بهبود کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: نمره دستگاه‌های اجرایی در بهبود کسب‌وکار بر اساس اطلاعات سال ۹۷ منتشر شد. مرکز آمار و اطلاعات اتاق بازرگانی ایران در گزارشی با توجه به حجم مراجعات و نقش دستگاه‌ها در بهبود فضای کسب و کار، دستگاه‌های مرتبط را در قالب دو گروه اصلی (۲۸دستگاه) و فرعی (۱۲دستگاه) که شامل وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادها، بانک‌ها و... می‌شود، تقسیم‌بندی کرده است. عملکرد دستگاه‌های اجرایی کشور براساس تکمیل پرسشنامه توسط فعالان اقتصادی فعال در سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف مورد ارزیابی قرار گرفته است.
 • برد چین مقابل آمریکا در زمین WTO

  دنیای‌اقتصاد: روز جمعه «سازمان تجارت جهانی» با اعلام نتیجه پرونده‌ای که در سال ۲۰۱۳ چینی‌ها علیه یارانه‌های ضددامپینگ واشنگتن گشودند، به پکن اجازه داد حدود ۶/ ۳ میلیارد دلار از واردات کشورش از آمریکا را هدف تعرفه‌های تنبیهی قرار دهد. به گزارش روزنامه صبح جنوب چین، البته این رقم اعلام شده نصف مقداری است که چینی‌ها در شکایت خود درخواست کرده بودند.
 • تاسیس پنج دفتر تجارت ملی در پنج کشور

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق ایران گفت: پارلمان بخش‌خصوصی، آماده ایجاد پنج دفتر تجارت ملی در پنج کشور جهان، با هدف توسعه بازار و معرفی کالای ایرانی به کشورهای هدف است و نخستین دفتر در روسیه تاسیس خواهد شد. به گزارش «پایگاه خبری اتاق ایران»، غلامحسین شافعی که در نشست کمیسیون تجارت اتاق مشهد سخن می‌گفت، توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه را یکی از راهبردهای اساسی کشورمان برشمرد و عنوان کرد: در این مسیر باید به سمت توسعه روابط پایاپای تجاری حرکت کنیم. طبیعتا نقش سفرا و رایزنان اقتصادی ایران در کشورهای همسایه انکارناپذیر است. وی با اشاره به تجارب نهادهایی نظیر جترو (مرکز توسعه تجارت خارجی ژاپن) و آژانس کوترا (سازمان توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری کره‌جنوبی) بیان کرد: قریب به ۱۰ ماه پیش و با استناد به تجربه‌های موفقی که ذکر شد، پیشنهاد ایجاد دفاتر تجارت ملی با راهبری اتاق ایران را مطرح کردیم تا به مدد این ساختار، توسعه بازار برای کالاهای ایرانی ممکن شود و این موضوع می‌تواند توقعی را که از رایزن‌های اقتصادی می‌رود نیز تامین کند. وی ادامه داد: با توجه به پیوستن ایران به اتحادیه کشورهای اوراسیا، مقرر شد اولین دفتر تجارت ملی در روسیه راه‌اندازی و فعال شود که تا به امروز کار ایجاد دفتر مذکور ۴۰درصد پیشرفت داشته است. به گفته شافعی، کشورهای همسایه در اولویت تاسیس این دفاتر خواهند بود.
 • رشد تولید ۲۶ محصول اصلی صنعتی و معدنی

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تولید محصولات مهم صنعتی و معدنی رو به بهبود است و امیدواریم این روند تا پایان سال به شرایط بهتری برسد. سعید زرندی افزود: از بین کالاهای تولیدی که در کل کشور تولید می‌شود ۴۲ محصول به‌عنوان منتخب به‌طور دقیق رصد و پایش می‌شود که این محصولات مهم‌ترین تولیدات صنعتی و معدنی کشور بوده و بیشترین تاثیر را در این بخش داراست.
 • ثبت ۲۰هزار درخواست برای صدور پروانه اکتشافی

  خبرگزاری مهر: مدیرکل دفتر اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سالانه حدود ٢٠ هزار درخواست برای صدور پروانه اکتشافی داریم که میزان قابل توجهی است. اسدالله کشاورز در نشست کمیته اکتشاف در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه معدن و صنایع معدنی ایران با بیان اینکه امسال، سال انقلاب معدنی است، گفت: یکی از اقدامات در راستای تحقق این موضوع، واگذاری پهنه‌های اکتشافی به کنسرسیومی بوده که به تازگی تشکیل شده است.
 • وصول یک میلیارد دلار مطالبات برقی ایران از همسایگان

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه مطالبات برق ایران از عراق در حال دریافت است، گفت: طی یک سال گذشته بالغ بر یک میلیارد دلار از مطالبات خود را از کشورهای همسایه وصول کرده‌ایم.

بیشتر