• کم‌آبی مزمن در کمین ایران

  دنیای ‌اقتصاد: آیا دوره‌های خشکسالی موقت به کم‌آبی مزمن منتهی می‌شود؟ کم‌آبی یا کمبود آب در دهه‌های اخیر به پدیده‌ای رایج در جهان تبدیل شده است. کم‌آبی حاصل عدم توازن بین عرضه و تقاضای آب است. این عدم توازن در دوره‌های خشکسالی به‌دلیل کاهش عرضه آب سطحی و افت تدریجی تراز آب زیرزمینی تشدید می‌شود. در سمت تقاضا، در اثر روند افزایش جمعیت، رشد کشاورزی، تولید انرژی و گسترش صنایع شاهد افزایش تقاضای آب هستیم. برآیند دو سوی عرضه و تقاضا منتهی به تشدید و استمرار پدیده کم‌آبی به‌ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک کشور شده است، به نحوی که حتی در دوره‌های نرمال و ترسالی خفیف تا متوسط باز هم کم‌آبی احساس می‌شود. در چنین شرایطی عموم تصور می‌کنند که رخداد خشکسالی به یک پدیده تقریبا دائمی تبدیل شده است! در حالی که خشکسالی پدیده‌ای گذرا و موقت محسوب می‌شود، اما کم‌آبی در حال تبدیل به یک عارضه مزمن در کشور است.
 • ماینرها همچنان متهم ردیف اول بی‌برقی

  دنیای‌اقتصاد: ماینرها همچنان متهمان ردیف اول بی‌برقی هستند. مقامات مسوول دولتی بی‌برقی‌های زودرس امسال را ناشی از گسترش استخراج رمزارز می‌دانند. در این راستا استاندار تهران روز گذشته گفت: عامل اصلی قطعی برق در تهران رمزارزها هستند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، انوشیروان محسنی‌بندپی اعلام کرد: عامل اصلی قطع برق در تهران ماینرها و رمزارزها هستند و هفت هزار دستگاه مکشوفه در غرب تهران بیش از ۴ درصد برق کشور را مصرف می‌کرد. وی عنوان کرد: برخی افراد سودجو با دستگاه‌های ماینر و برخی ترفندها اقداماتی می‌کنند که کنتورهای برق از مدار شناسایی شرکت توزیع برق خارج می‌شوند و به‌راحتی قابل تشخیص برای افزایش میزان برق مصرفی نیستند.
 • تامین مالی تولید با استفاده از سرمایه‌های خرد مردمی

  دنیای‌اقتصاد: به‌منظور استفاده از سرمایه‌‌های خرد مردمی در قالب تامین مالی تولید از طریق بازار سرمایه و ابزارهای نوین تامین مالی، تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین وزارت صمت با سازمان بورس و اوراق بهادار و پلت‌فرم‌های دارای مجوز منعقد شد.به گزارش «شاتا»، توسعه تامین مالی بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری کشور یکی از برنامه‌های مهم وزارت صمت در راستای حمایت از تولید است و به همین منظور در کنار برنامه‌ریزی برای استفاده بهینه از منابع موجود، بهره‌گیری از منابع جدید مالی در دستور کار وزارتخانه قرار گرفت.
 • تهرانی‌ها تا ۳۰ درصد بیشتر از میا‌نگین کشوری آب مصرف می‌کنند

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران با بیا‌ن اینکه تهرانی‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر از میا‌نگین کشوری آب مصرف می‌کنند، گفت: متوسط مصرف آب هر شهروند ۲۴۰ لیتر در شبانه‌روز است که این رقم در کشور ۲۰۰ لیتر است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا بختیا‌ری اظهار کرد: این افزایش مصرف به دلایل مختلف است. وی ادامه داد: ۵۰ درصد مردم تهران کمتر از حد نرمال که ۱۴ مترمکعب است، آب مصرف می‌کنند. ۳۰ درصد تهرانی‌ها کمی بیش از الگوی مصرف و ۲۰ درصد مصرف غیرمتعارف دارند.
 • پیشنهاد حل مسائل مرزی در کمیته صادرات ستاد تسهیل

  دنیای‌اقتصاد: در نخستین نشست کمیته صادرات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، تحقق مدیریت یکپارچه مرزی و استفاده از ظرفیت استانداری‌ها در این مسیر مورد تاکید قرار گرفت. اولین نشست کمیته صادرات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در اتاق ایران برگزار شد. با توجه به انتخاب اتاق ایران به‌عنوان دبیرخانه ستاد تسهیل، کمیته‌هایی در حوزه‌های تخصصی تشکیل شده و در این چارچوب کمیته صادرات با هدف شناسایی مشکلات و ارائه راهکار، نخستین نشست خود را برگزار کرد.
 • قلاب ترکیه در جذب سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: ترکیه چگونه مقصد محبوب سرمایه‌گذاران شد؟ بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۲، کل مبلغ سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ترکیه فقط ۱۵میلیارد دلار بود؛ درحالی‌که این کشور از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۹ حدود ۲۱۷میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کرده است. ارزیابی‌های کارشناسی نشان می‌دهد این موفقیت مرهون روند اجرای اصلاحات اقتصادی است.
 • دولت جدید و چالش زنجیره‌های ارزش در امنیت غذایی ایران

  دکتر حسین شیرزاد دکترای توسعه کشاورزی
  اگرچه کشاورز ایرانی دیر زمانی است که وارد دوره تا‌ریخی آنتروپوسن (تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت‌های انسانی) شده و کشاورزی به‌عنوان عمده‌ترین محرک تغییر؛ از طریق فشارهای انسانی به محیط‌زیست، اکوسیستم‌ها و محدودیت منابع پایه را به سطوح بالاتر از اکوسیستم رسانده است، اما به‌نظر می‌‎رسد‌ چهار سال پیش‌رو‌ به‌دلیل پدیده «درهم آمیختگی» و انباشت بحران‌های آبی-خاکی، خشکسالی، رشد استهلاک، فقدان سرمایه‌گذاری مکفی، تغییرات اقلیمی، ورشکستگی آبی و بحران دشت‌ها سال‌های بسیار مهمی در تا‌ریخ کشاورزی ایران و اکوسیستم امنیت غذایی کشور خواهد بود و این در حالی است که برنامه‌های در دسترس از لحاظ ساختا‌ر و محتویات، تفاوت چندانی با سال‌های گذشته نداشته و به‌نظر نمی‌رسد که ادامه این رویکردها و سیاست‌های متعارف بتواند به تدوین برنامه متفاوت و کارآمدتری برای تحول شرایط امروزین بخش کشاورزی کشور منتهی شود.
 • ترسیم وضعیت برق و آب در خانه ملت

  دنیای‌اقتصاد: وزیر نیرو با بیان اینکه شورای‌عالی انرژی کشور در مهرماه سال گذشته سند تراز تولید و مصرف گاز طبیعی کشور تا‌ افق ۱۴۲۰ را تصویب کرد، گفت: در این سند، سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور تا‌ سال۱۴۲۰، هشت هزار و ۴۰۰ مگاوات تعیین شده است.
 • برنده کرونایی جذب سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: چین و هند با ربودن سهم آمریکا و اروپا، برندگان جذب سرمایه در سال کرونا معرفی شدند. گزارش آنکتاد نشان می‌دهد اثرات همه‌گیری کرونا، حجم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۲۰ را حدود ۳۵درصد کاهش داده که عمدتا به‌دنبال افت سرمایه‌گذاری خارجی در اقتصادهای پیشرفته اتفاق افتاده است. در مقابل، منطقه آسیای شرقی بزرگ‌ترین میزبان سرمایه‌های خارجی بوده؛ به‌طوری‌که نیمی از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال گذشته میلادی متعلق به این منطقه و به‌طور ویژه چین و هند است. این گزارش، چشم‌انداز ۲۰۲۱ را مثبت، اما توام با نااطمینانی پیش‌بینی‌ می‌کند.
 • افزایش روابط تجاری ایران و بنگلادش

  دنیای‌اقتصاد: در دیدار رئیس و برخی از مسوولان اتاق اراک با سفیر بنگلادش در تهران، ضمن بررسی فرصت‌های همکاری و سرمایه‌گذاری میان ایران و بنگلادش، بر لزوم افزایش روابط اقتصادی دو کشور تا‌کید شد.این دیدار به‌منظور ارائه گزارشی از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان مرکزی و دعوت از سفیر این کشور برای حضور در اراک و آشنایی او با قابلیت‌های استان انجام شد.به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، سفیر بنگلادش در تهران در این دیدار گفت: از دیدگاه ما رشد و توسعه جایگاه و ارزش ویژه‌ای دارد و به‌کارگیری انرژی و توان چشمگیر بخش خصوصی در دستیابی به پیشرفت بسیار اثرگذار است.
 • رمز عبور فروشگاه‌های زنجیره‌ای از بحران کرونا

  زهرا آقاجاني/ عضو هیات‌علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  شیوع کرونا و اولویت‌یافتن تامین اقلام ضروری غذایی و بهداشتی در دوران جدید، موجب توجه بیش از پیش دولت‌ها به رعایت موازین بهداشتی در کنار استمرار عرضه این اقلام در جوامع شده است. در این راستا، دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی اقدام به تعریف چارچوب‌های پیشنهادی و الزامات اجرایی جهت تحقق این امر کرده‌اند. سازمان بهداشت جهانی به‌عنوان نهاد مرجع در موضوع مقابله با شیوع این ویروس، مجموعه‌ای از خطوط راهنمای بهداشتی را به‌خصوص برای حوزه‌های کسب‌وکار و فعالیت‌های مهم و پرریسک تعریف کرده است. یکی از این دستورالعمل‌ها به موضوع کسب‌وکارهای حوزه غذایی اختصاص دارد که طیف متنوعی از کسب‌وکارهای عرضه‌کننده مواد غذایی اعم از محصولات غذایی تازه (میوه و سبزیجات و گوشت)، انواع نان، غذاهای آماده و بالاخره انواع مواد غذایی عرضه‌شده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، خواربارفروشی‌ها و مانند آن را شامل می‌شود.
 • وضعیت آب در تهران نارنجی شد

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به وضعیت بارش‌ها و وضعیت ذخایر سدهای این استان گفت: امسال شهر و استان تهران در قسمت نارنجی قرار گرفته و تا به این لحظه وارد شرایط قرمز نشده‌ایم. به‌گزارش «ایسنا»، استان تهران ۳۷ درصد نسبت به سال آبی گذشته کاهش بارندگی را تجربه کرد البته این شرایط در کل کشور همه‌گیر است حتی برخی استان‌ها وضعیت بدتری نسبت به تهران دارند اما به هر حال نکته‌ای که وجود دارد این است که نه تنها نسبت به سال قبل میزان بارش‌ها منفی بوده؛ بلکه نوع بارش و تراکنش نیز متفاوت بوده است. درواقع ذخیره برف تعیین‌کننده ذخایر سدهای تهران است، امسال متاسفانه تقریبا ذخیره برفی بسیار کم و در برخی نقاط نزدیک به صفر بوده به‌ویژه در شرق استان تهران ذخیره برفی بسیار پایین است و سدهای ماملو و لتیان آسیب‌پذیر شده‌اند. حجم ذخایر سدهای تهران در سال گذشته حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب بوده اما اکنون این عدد به ۸۰۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته یعنی نسبت به سال قبل حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب کسری آب شرب سدهای تهران را داریم.
 • کاهش ۱۳ درصدی واحدهای تولیدی غیرفعال

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت از کاهش ۱۳ درصدی واحدهای تولیدی و صنعتی غیرفعال و افزایش ۹ درصدی واحدهای فعال در شهرک‌های صنعتی در سال ۹۹ خبر داد و گفت: به‌زودی مراکز تسهیل‌گری کسب و کارها در پنج استان کشور به‌صورت آزمایشی ایجاد می‌شود. به گزارش شاتا، علیرضا رزم‌حسینی افزود: ایجاد مراکز تسهیل‌گری کسب و کارها در جلوگیری از اتلاف وقت سرمایه‌گذاران و تسریع در راه‌اندازی واحدهای تولیدی و صنعتی موثر واقع خواهد شد. بر این اساس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌زودی در پنج استان کشور مراکز تسهیل‌گری کسب و کارها را به‌صورت نمونه ایجاد و ارائه خدمات به متقاضیان را آغاز می‌کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مهم‌ترین اقدامات انجام شده برای راه‌اندازی مجدد واحدهای غیرفعال نیز گفت: ۲۴ درصد از واحدهای فعال شده از طریق واگذاری کامل توسط مالک اصلی به سرمایه‌گذار جدید، ۱۸ درصد از طریق مشارکت با سرمایه‌گذار جدید و ۱۶ درصد هم از طریق تامین مواد اولیه، مجددا راه‌اندازی شده است.
 • سامانه تاپ به تحقیقات دانشگاهی جهت می‌‌دهد

  دنیای‌اقتصاد: وزارت صمت اولویت شرکت‌های تابعه خود را در قالب سامانه تاپ اعلام کرد. این سامانه که با عنوان دقیق «توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار» به معرفی پروژه‌های مشترک مبتنی بر فناوری به بنگاه‌ها و نیروهای انسانی اعم از اساتید، تکنسین‌ها، دانشجویان و سربازان می‌پردازد، محور پروژه‌های پژوهشی شرکت‌های زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد بود. سرپرست مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صمت از در اولویت قرارگرفتن هزینه‌کرد شرکت‌های تابعه وزارت صمت در راستای پروژه‌های سامانه تاپ خبر داد. به گزارش «شاتا»، بهناز بختیاری چهارلنگ، با اشاره به بند «و» تبصره «۹» ماده واحده قانون بودجه۱۴۰۰ کشور، گفت: شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، مکلفند، حداقل ۴۰‌‌درصد از هزینه امور پژوهشی خود را به خزانه‌داری کل‌ کشور واریز ‌کنند تا در راستای حل مسائل و مشکلات خود از طریق توافقنامه با دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی اعم از دولتی و غیردولتی و جهاد دانشگاهی و حوزه‌های علمیه در قالب طرح‌های کاربردی، پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی، طرح‌های پسادکتری و طرح‌‌های تحقیقاتی دانش‌آموختگان تحصیلات تکمیلی به مصرف برسانند.
 • چهار فاز الگوی چینی

  دنیای‌اقتصاد: تسهیل کسب‌وکار در دومین اقتصاد جهان چگونه رقم خورد؟ ارزیابی‌ها حاکی از این است که چین برای بهبود کسب‌وکار، چهار فاز اجرایی را طی کرده و حرکت به سمت کسب‌وکار آسان، یکی از مهم‌ترین اجزای برنامه اصلاحات و حرکت به سمت اقتصاد باز در این کشور طی ۴۲سال اخیر بوده است. نتیجه این رویکرد جذب حجم عظیمی از سرمایه، به‌ویژه سرمایه‌های خارجی و کمک فراوان به رشد اقتصادی و کاهش فقر در این کشور است. چین در فاز اول (در فاصله سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۱) به این موضوع توجه کرد که توسعه نمی‌تواند جدا از سایر مناطق جهان روی دهد. فاز دوم اصلاحات از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۱ در این کشور شروع شد که اصلاحات بازارمحور در دستور کار قرار گرفت و در فاز سوم یعنی از سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ اصلاحات هدایت‌شده با قوانین بین‌المللی، در محیط کسب‌و‌کار چین مدنظر قرار گرفت. در فاز چهارم که از سال ۲۰۱۳ تا حال حاضر ادامه دارد، چین با اصلاحات نظام‌مند توانسته است ۶۵پله در شاخص سهولت کسب‌وکار صعود کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر