آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۷۲۲

 • نبض تولید در صنایع جهان

  دنیای اقتصاد: «سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)» در آخرین گزارش فصلی خود وضعیت تولیدات صنعتی جهان را مورد بررسی قرار داده است. بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود رشد تولیدات صنعتی جهان تحت‌تاثیر تنش‌های تجاری میان اقتصادهای بزرگ (آمریکا و چین) کند شود. بر این اساس تولیدات بخش صنایع بیش از ۸۰ درصد از صادرات این دو کشور را تشکیل می‌دهد.
 • جایگاه مدیریت دانش در بخش معدن

  دنیای اقتصاد: در دومین روز برگزاری «همایش چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته»، میزگردی تخصصی با محوریت «مدیریت موثر دانش و تجربه» برگزار شد. در این میزگرد موضوعاتی همچون «اهداف، نتایج و دستاوردهای سیستم‌های مدیریت دانش»، «الزامات و زیرساخت‌های سیستم‌های مدیریت دانش»، «پایش و اقدامات اصلاحی سیستم‌های مدیریت دانش» و «آسیب‌شناسی این سیستم‌ها» زیر ذره‌بین صاحب‌نظران و فعالان معدن و صنایع معدنی قرار گرفت.
 • تحولی در نظام توزیع خرده‌فروشی

  دکتر مجتبی سلیمانی سدهی عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  نظام توزیع کالا و خدمات، همپای سایر تحولات اقتصادی در جهان به سرعت در حال تحول است. در سال‌های گذشته تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع‌کنندگان کوچک و بزرگ، بازیگران اصلی توزیع کالا و خدمات بودند (و در نهایت فروشگاه‌های کوچک و متوسط وظیفه عرضه مستقیم کالا و خدمات به مشتریان را برعهده‌ داشتند)، اما در حال حاضر نهادهای جدیدی جایگزین بازیگران قبلی در زنجیره توزیع و حتی بخشی از تولید شده‌اند. سطح فعالیت‌ها نیز از سطح ملی ارتقا یافته و برخی از توزیع‌کنندگان زنجیره‌ای در سطح منطقه‌ای یا جهانی نیز فعال بوده و شعبه‌های خود را در اقصی نقاط جهان برای توزیع کالاها و خدمات دایر کرده‌اند.
 • تشکیل میز صنعت کارخانه‌سازی در «صمت»

  دنیای اقتصاد: تشکیل میز زنجیره ارزش صنعت کارخانه‌سازی در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد. در این خصوص مهدی صادقی نیارکی با اشاره به اینکه یکی از زنجیره‌هایی که ما در وزارت صنعت دنبال می‌کنیم، زنجیره تامین ماشین‌آلات و تجهیزات است که اسم آن صنعت کارخانه‌سازی است عنوان کرد: کارخانه‌سازی می‌تواند موتور محرک بسیاری از رشته‌های صنعتی در کشور باشد. به گزارش شاتا، سرپرست معاونت امور صنایع، در حاشیه بازدید از سومین نمایشگاه چاپ، بسته‌بندی و فرآوری ‌ماشین آلات غذایی در شهر آفتاب در جمع خبرنگاران گفت: برای قرار گرفتن در مسیر اقتصاد مقاومتی، تمرکز بر تولید داخل، ایجاد ارزش افزوده و برونگرایی نیاز ضروری است.
 • اما و اگرهای سیلاب در پایان سال ۹۸ و ابتدای ۹۹

  خبرگزاری تسنیم: روزهای پایانی زمستان و روزهای ابتدای بهار، روزهای پر سیل در ایران است؛ چرا که هم بارش‌های سیل آسای بیشتری در این بازه زمانی در کشور رخ می‌دهد و هم اینکه همزمانی آب شدن برف‌ها و افزایش دبی رودخانه‌ها به افزایش پتانسیل سیلابی شدن رودخانه‌ها منجر می‌شود. اما سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که وقوع سیلاب در پایان سال ۹۸ و ابتدای سال ۹۹ محتمل است.
 • ساماندهی تولید‌کنندگان و بهره‌برداران حبوبات

  دنیای‌اقتصاد: تولیدکنندگان و بهره‌برداران حبوبات کشور در قالب ۱۰۰شرکت تعاونی تخصصی ساماندهی شدند. حسین شیرزاد، رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه ساماندهی تولیدکنندگان و بهره‌برداران حبوبات با توجه به دستور وزیر جهادکشاورزی از خرداد ۹۸ اجرایی شده است، افزود: بر این اساس کارگروه ملی متشکل از نمایندگان دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهادکشاورزی و دفتر توسعه و آموزش و ترویج تعاونی‌ها و تشکل‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تشکیل شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر