آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۷۱۷

 • چرخش دوباره پول خارجی در صنعت

  دنیای اقتصاد: پس از یک ماه توقف ورود پول خارجی به طرح‌های صنعتی این چرخه مجددا فعال شد. براساس داده‌های اعلام شده تا میانه تابستان سال‌جاری در مجموع اجرای ۳۷ طرح با پول خارجی از سوی هیات سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شده بود؛ این در حالی است که در اولین ماه تابستان سال‌جاری هیچ طرحی برای سرمایه‌گذاری خارجی مصوب نشده بود. آمارها نشان می‌دهد که در دومین ماه فصل تابستان ۱۳ طرح جدید از سوی هیات سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب رسیده و رقم سرمایه‌گذاری برای این تعداد طرح برابر با ۶۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار بود.
 • پس‌لرزه‌های جنگ تجاری

  دنیای‌اقتصاد: روز یکشنبه وزیر بازرگانی چین اعلام کرد به‌دنبال تنش‌های تجاری با آمریکا، شرکت‌های چینی با چالش‌های جدی مواجه شده‌اند. برای مدت بیش از یک سال است که آمریکا و چین درگیر جنگ‌تجاری ویرانگر هستند، جنگی که در آن میلیارد‌ها دلار از واردات یکدیگر را هدف تعرفه‌های تنبیهی قرار داده‌اند.
 • قیمت در بازار فلزات غیرآهنی

  ساغر باباحیدری مدیرگروه مطالعات اقتصادی شرکت مهندسی بین‌المللی فولادتکنیک
  گزارش دفتر مطالعات اقتصادی دپارتمان صنعت، نوآوری و علوم استرالیا نشان می‌دهد، مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت طلا به بالاتر از سطح ۱۳۰۰دلار به ازای هر اونس در اواسط ماه مه ‌سال ۲۰۱۹ به بعد، تصمیم آمریکا بر ادامه جنگ تجاری و افزایش میزان تعرفه از ۱۰ به ۲۵ درصد روی ۲۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین از دهم ماه مه، بوده است.
 • تشکیل ۳ میز تعمیق ساخت داخل

  شاتا: سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت از تشکیل سه میز تعمیق ساخت داخل با همکاری سازمان غذا و دارو در صنایع دارو، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه خبر داد. مهدی صادقی نیارکی در حاشیه نشست مشترک با معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو و نمایندگانی از معاونت‌ امور بازرگانی و دفتر مقررات صادرات ‌و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت که برای حل مشکلات محصولات سلامت محور نظیر دارو، صنایع غذایی، بهداشتی برگزار شد، گفت: توسعه و تعمیق ساخت داخل در صنایع مزیت‌دار یکی از اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و در این راستا میزهای تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنایع مختلف به مرور برگزار شده است.
 • سرچشمه‌های رانت در اقتصاد

  دنیای اقتصاد: برخی از تحلیلگران اقتصادی معتقدند اپیدمی فساد، فضای کلان کشور را آلوده کرده و در این میان محیط کسب‌وکار هم از آن در امان نمانده است. پدرام سلطانی، رئیس اتاق ایران و اتریش از فضای کسب‌وکارهای قدیم و جدید می‌گوید و در مقایسه این دو دوره معتقد است که اگرچه فضای کسب‌وکار قدیم سالم‌تر بود ولی در آن شرایط، اندازه و تعداد کسب‌وکار، اندازه دولت و حضور جدی بخش‌خصوصی اثرگذار بود.
 • افزایش ظرفیت نیروگاه «ری» در آینده نزدیک

  گروه بنگاه‌ها: ظرفیت نهایی نیروگاه ری بعد از اجرای طرح توسعه‌ای، از حدود ۸۰۰ مگاوات به ۱۴۵۰ مگاوات افزایش می‌یابد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، حمید بادرستانی مدیرعامل نیروگاه ری با اعلام این مطلب در نشست خبری، گفت: در دوران پیک مصرف برق سال جاری، با ظرفیت بیش از ۵۰۰ مگاوات در روز در مدار بودیم و همواره ۲ و نیم ساعت از برق شهر تهران در یک شبانه روز را تامین می‌کنیم. وی با بیان اینکه عمر مفید یک نیروگاه ۳۰ سال است، افزود: راندمان فعلی نیروگاه ری کمتر از ۲۵ درصد است؛ اما با اجرای طرح توسعه این نیروگاه یعنی تبدیل شدن ۱۴ واحد از ۲۳ واحد گازی به سیکل ترکیبی، یک بلوک سیکل ترکیبی با ظرفیت یک هزار و ۷۰ مگاوات با راندمان بالای ۶۰ درصد ایجاد و در نهایت راندمان کلی نیروگاه افزایش می‌یابد. بر اساس این گزارش، نیروگاه گازی ری در سال ۱۳۵۵ با ظرفیت یک هزار و ۲۰۰ مگاوات در حالی به بهره برداری رسید که ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های ایران در آن زمان به‌طور کلی ۵ هزار مگاوات بود. به عبارت دیگر، این نیروگاه در آن زمان بیش از ۲۵ درصد توان نصب شده نیروگاه‌های کشور را تشکیل می‌داد.

بیشتر