آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۸۱

 • بلاتکلیفی تجاری با ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: روز سه‌شنبه دونالد ترامپ با عقب‌نشینی از تهدیدات تعرفه‌ای هفته‌های اخیر خود اعلام کرد تعرفه برخی از محصولات وارداتی از چین را که قرار بود از روز یکم سپتامبر به ۱۰ درصد افزایش دهد به تعویق خواهد انداخت. به نظر می‌رسد این موضع جدید ترامپ در راستای حداقل‌سازی اثرات تعرفه‌های جدید بر فروش در تعطیلات آمریکا است. محصولاتی که قرار است تعرفه آنها به تعویق بیفتد، نیمی از فهرست ۳۰۰ میلیارد دلاری را شامل می‌شود، محصولاتی نظیر تلفن‌های همراه، و لپ‌تاپ و سایر محصولات مصرفی.
 • جزئیات اولویت‌های بازرسی از بازار کالاهای اساسی

  دنیای اقتصاد: معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، با تشریح جزئیات اولویت‌های بازرسی از بازار کالاهای اساسی در هفته پیش‌رو گفت: شیرخام و دفترچه‌های دانش‌آموزی زیر ذره‌بین بازرسان قرار دارند. شهرام میراخورلو در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: بر اساس تصمیم‌گیری‌های صورت‌گرفته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اولویت‌های بازرسی برای بازرسان در هفته پیش‌رو تعیین شده است که بر مبنای آن، شیر خام و دفترچه‌های دانش‌آموزی با توجه به شرایط بازار و افزایش تقاضا، در اولویت قرار گرفته‌اند. معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزود: بر این اساس، مرغ، چای، شیرخام، دفترچه‌های دانش‌آموزی و لاستیک در صدر بازرسی‌ها قرار دارند و این امر سبب شده تا به جهت افزایش تقاضا، اولویت‌های بازرسی در مورد این کالاها، تعیین شود. وی تصریح کرد: حضور بازرسان در بازار طی هفته‌های گذشته، آرامشی را در بازار حاکم و روند کالارسانی به بازار را نسبت به گذشته، تسهیل کرده است.
 • مشاوران حقوقی و فنی برای حل مشکل تولید

  ایرنا: امسال احیای بیش از ۲ هزار واحد تولیدی با ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد. معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ۲ هزار واحد هدف‌گذاری‌شده برای احیا در سال جاری هزار و ۳۳۸ واحد در داخل شهرک‌های صنعتی قرار دارند که طبق آخرین آمار بیش از ۴۰۰ واحد به چرخه تولید برگشته‌اند. سعید زرندی گفت: همچنین امسال افزایش ظرفیت تولید چهار هزار و ۲۰۰ واحد تولیدی در کشور هدف‌گذاری شده تا گام‌های بلندی برای رونق تولید برداشته شود. وی با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی گفت: برخی از این واحدها مشکل نقدینگی، برخی مدیریتی و حقوقی و برخی مهندسی و فنی داشته‌اند که سعی می‌کنیم از طریق مشاوران حقوقی و فنی برای حل آنها اقدام کنیم. زرندی‌پور با اشاره به جهت‌گیری دیگر وزارت صنعت برای حمایت از تولید اضافه کرد: در سال جاری به سرمایه‌گذاران جدید توصیه می‌کنیم ابتدا یکی از سوله‌های راکد را به‌عنوان محل سرمایه‌گذاری انتخاب کنند تا با حمایت وزارت صنعت بتوانیم در دوره تنش بیرونی تحریم، تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و هرچه سریع‌تر گام‌هایی را برای رونق تولید برداریم.
 • ثبت اطلاعات ۷۰ درصد مشترکان برق برای حذف قبوض کاغذی

  پاون: معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: تاکنون از میان ۳۶ میلیون مشترک برق کشور، اطلاعات ۲۵ میلیون مشترک برای حذف قبوض کاغذی جمع‌آوری شده و این افراد قبوض خود را به شیوه پیامکی دریافت می‌کنند. به گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو» غلامعلی رخشانی‌مهر گزارش داد: اطلاعات ۷۰ درصد مشترکان برق کشور برای حذف قبض کاغذی در سامانه ثبت شده است. وی افزود: بر اساس آخرین ارزیابی صورت‌گرفته، تاکنون در مناطق مختلف کشور از جمله استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و شهرستان مشهد، قبض کاغذی برق به‌طور کامل حذف شده است.
 • کاهش ۶۹ درصدی پرشدگی سدها

  ایرنا: میزان پرشدگی‌سدهای کشور در مردادماه امسال به ۶۹ درصد کاهش یافته است. این میزان در خرداد ۸۲درصد بود که این امر نشان از کاهش ۱۳درصدی در میزان آب موجود در سدها است. کاهش ۱۳درصدی در میزان پرشدگی‌سدهای کشور در حالی‌ است که بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران ظرفیت کل مخازن ۵۰ میلیارد مترمکعب عنوان شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر