آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۵۷

 • سه نکته استخراج «بیت کوین»

  دنیای اقتصاد: سکاندار وزارت نیرو برای نخستین بار در مورد بیت‌کوین اظهارنظر کرد. استخراج رمز ارزها حدود یک ماه است که با گرم شدن هوا و افزایش میزان مصرف برق به یکی از بحث‌های داغ روز تبدیل شده است. تب استخراج بیت‌کوین نه‌تنها صرافی‌ها و واحدهای صنعتی تولیدی را در برگرفته، حتی به گاوداری‌ها، مزارع، ادارات، مساجد و مدارس رسیده است. گزارش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد استخراج ارزهای مجازی در ایران مهمان‌های ناخوانده‌ای هم داشته و پای چینی‌ها و روس‌ها به دایره استخراج‌کنندگان بیت‌کوین باز شده است.
 • چالش‌ جهانی امنیت غذا

  دنیای‌اقتصاد: پنج نهاد معتبر بین‌المللی، «سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل (فائو)»، «صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی (ایفاد)»، «صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف)»، «برنامه‌ جهانی غذا» و «سازمان جهانی بهداشت» تازه‌ترین گزارش مشترک خود را تحت‌عنوان «وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان ۲۰۱۹» منتشر کردند. براساس یافته‌های این گزارش، در سطح جهانی حدود ۸۲۰ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ غذای کافی برای خوردن نداشتند، تعدادی که نسبت به ۸۱۱ میلیون نفر سال پیش از آن افزایشی چشمگیر یافت.
 • ممنوعیت واردات ۱۴۴۸ قلم کالا به کشور

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه تعداد کالاهای ممنوعه وارداتی تاکنون به ۱۴۴۸ قلم رسیده است عنوان کرد: سال گذشته ممنوعیت واردات هزار و ۳۳۹ قلم انواع کالا به کشور از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت و در ثبت سفارش‌ها اعمال شده بود که امسال تاکنون و بنابر گزارش‌های دریافتی مبنی‌بر تولید نمونه مشابه داخلی، برای ۱۴۸ قلم کالای دیگر هم ممنوعیت واردات لحاظ کردیم.
 • علامت ویژه استاندارد صادراتی تصویب شد

  خبرگزاری تسنیم: در اجرای بند ۱۱ مصوبات یکصدودهمین اجلاسیه شورای‌عالی استاندارد، علامت استاندارد ویژه صادرات تصویب و پس از تایید وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان ملی استاندارد ایران ابلاغ شد. نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اعلام این خبر گفت: اعضای کارگروه بند ۱۱ مصوبات یکصدودهمین اجلاسیه شورای‌عالی استاندارد، علامت استاندارد ویژه صادراتی را برای تولید کالاهای صادراتی مطابق با استاندارد‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی یا استانداردهای مورد قبول سازمان ملی استاندارد ایران و قابل قبول کشور هدف یا مشخصات فنی مورد درخواست طراحی کردند. رئیس سازمان ملی استاندارد ایران افزود: در لوگوی استاندارد ایران عبارت «COC» و در ذیل آن عبارتCertification Number Conformity With Only For Export درج شده است. وی تصریح کرد: طراحی این علامت در راستای کنترل کیفیت کالاهای صادراتی با هدف کاهش ماندگاری کالا در گمرکات انجام شده است.
 • جزئیات جلسه کارگروه تنظیم بازار لوازم خانگی

  خبرگزاری فارس: سخنگوی انجمن لوازم خانگی با تشریح جزئیات جلسه تنظیم بازار لوازم خانگی گفت: مقرر شد دو پیشنهاد برای تامین نیاز بازار تهیه و در ستاد تنظیم بازار مطرح شود. حمیدرضا غزنوی در این خصوص با تشریح جزئیات جلسه کارگروه تنظیم بازار در حوزه لوازم خانگی عنوان کرد: در این جلسه گزارشی در مورد میزان ظرفیت فعال کارخانه‌های تولید لوازم خانگی ارائه و پیشنهادهایی برای بهبود وضعیت تولید از سوی فعالان این صنعت مطرح شد.
 • افزایش قیمت سیمان ابلاغ شد

  ایسنا: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزایش قیمت سیمان را ابلاغ کرد. عباس تابش، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در ابلاغیه‌ای به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها افزایش قیمت سیمان را ابلاغ کرد. در این ابلاغیه قید شده که «در پی پیگیری‌های انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در رابطه با افزایش هزینه‌های واحدهای تولیدی، در راستای جلسات برگزار شده طی مدت اخیر درخصوص قیمت‌گذاری سیمان، این ابلاغیه به پیوست تصویر صورتجلسه هم‌اندیشی کارخانه‌های سیمان که در مورخ ۵ تیرماه سال جاری درخصوص تعیین سقف نرخ فروش درب کارخانه سیمان (فله و پاکتی)، ایفاد می‌شود. همچنین به منظور اطلاع‌رسانی عمومی، نرخ‌های جدید انواع محصولات سیمانی در سامانه پایگاه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات کشور (www.۱۲۴.ir) بارگذاری خواهد شد.»
 • برنامه‌های توسعه ساخت داخل اعلام شد

  شاتا: معاون امور صنایع وزارت صمت برنامه‌های توسعه ساخت داخل در وزارت صنعت، معدن و تجارت را در ۵ محور تشریح کرد. «درج اطلاعات تولیدات داخلی در سامانه»، «اجرای طرح جایگزینی کالاهای مصرفی بادوام فرسوده»، «مدیریت واردات کالاها»، «بازنگری تفصیلی مقررات صادرات و واردات» و «اجرای برنامه‌های آموزشی ترویج مصرف کالا» برنامه‌های توسعه ساخت داخل وزارت صنعت، معدن و تجارت محسوب می‌شوند.
 • شناسایی ۷۰۰ محدوده امیدبخش معدنی

  ایسنا: معاون دفتر امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: حدود ۷۰۰ محدوده امیدبخش معدنی در کشور شناسایی و برای ۵۰ مورد از پهنه‌ها پروانه صادر شده که مهم‌ترین مشکل عدم صدور پروانه‌های اکتشاف پهنه‌ها، مخالفت ارگان‌های دولتی است.
 • محدوده‌های زرد و قرمز مصرف برق

  خبرگزاری تسنیم: مصرف بهینه برق کشور روز گذشته (سه‌شنبه ۲۵ تیر) نشانگر تداوم تعادل مصرف در اکثر نقاط کشور است؛ به‌طوری‌که تنها سه منطقه کشور در محدوده‌های قرمز و زرد قرار دارند. نقشه پهنه‌بندی روز گذشته مصرف برق کشور نشان‌دهنده آن است که شهرستان مشهد همچنان در محدوده قرمز مصرف قراردارد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر